g)
Przyjęcie w 1993 roku opracowanej w ramach MAEA Międzynarodowej Konwencji Bezpieczeństwa w Gospodarce Paliwem Wypalonym i Odpadami Promieniotwórczymi, w celu wzmocnienia bezpieczeństwa jądrowego w tym zakresie.
h)
Przyjęcie w latach 1960 – 1997 szeregu konwencji i międzynarodowych protokołów dotyczących odpowiedzialności i odszkodowań za szkody wywołane wypadkami jądrowymi.
i)
Przyjęcie w 1980 roku opracowanej w ramach MAEA Międzynarodowej Konwencji o Fizycznej Ochronie Materiałów Jądrowych, zmodyfikowanej w 2005 roku.
Elementy opisanej infrastruktury organizacyjnej i prawnej powstały w reakcji na problemy, które pojawiły się w okresie około 50-letniego okresu rozwoju energetyki jądrowej. Można powiedzieć, że państwa reagowały względnie szybko na te problemy. Rozwój tej infrastruktury uczynił, szczególnie aspekty bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego, w szerokim zakresie międzynarodowymi. Istnienie tej rozbudowanej infrastruktury jest szczególnie pomocne krajom dopiero wkraczającym na drogę rozwoju energetyki jądrowej.
Energetyka jądrowa, uczestnicząca obecnie w 16% w światowej produkcji energii elektrycznej i 23% w bardziej rozwiniętych krajach OECD, dzięki szerokiej dostępności do bogatych zasobów geologicznych uranu, rozwiniętej technologii reaktorów oraz jądrowego cyklu paliwowego, tak że jej dalszy rozwój nie wymaga przełomu technologicznego, stała się szeroko akceptowalną alternatywą dla zastąpienia w dużym zakresie paliw organicznych z ich problemami bezpieczeństwa energetycznego, oddziaływania na środowisko i wzrastającego poziomu cen paliw [6].
Autor doc. dr Tadeusz Wójcik
Literatura
[1] NEA/OECD, IAEA: Uranium 2007; Resources, Production and Demand, Joint Report, Paris 2008
[2] Horst-Michael Prasser : Are there sources of uranium big enough for nuclear industry, Materiały konferencji „Nuclear Energy in Poland”, Warszawa, 20 – 21 październik 2008
[3] Kaniewski J.: Dostawy paliwa dla elektrowni jądrowych w Unii Europejskiej, Postępy Techniki Jądrowej, Vol 51. Z.II, 2008
[4] Toth F.: Prospects for nuclear power in the XXI century, a world tour, Int. J. Global Energy Issues, Vol. 30, Nos.1/2/3/4. 2008
[5] Ritch J.: The Nuclear Renaissance in a Global Context, American Nuclear Society, 2007 Annual Meeting
[6] AEN/NEA : Nuclear Energy Outlook- 2008, Nuclear Energy Agency/OECD, 2008
[7] World Nuclear Association: The economics of nuclear power, London, September 2008
[8] World Nuclear Association : Uranium enrichment, London 2008
[9] International atomic Energy Agency: Energy, Electricity and Nuclear Power Estimates up to 2030, Vienna 2008
[10] World Energy Council: The role nuclear power in Europe, London 2007
Warto dbać raczej o dywersyfikację źródeł energii - obok elektrowni cieplnych i odnawialnych (takich jak elektrownie słoneczne) w Polsce, która ma własne zasoby uranu (którego cena zresztą wpływa na koszt wyprodukowania energii jedynie w nieznaczny sposób), powinny się znaleźć nowoczesne i bezpieczne elektrownie jądrowe generacji III+, np. typu EPR, jakie są obecne budowane w m.in. Finlandii oraz Francji.
Nie zgadzam się z pierwszymi trzema z czterech argumentów przedmówcy, ponieważ nie nie da się ich poprzeć wiarygodnymi źródłami, zwłaszcza 2.
Natomiast temat globalnego ocieplenia jest natomiast kontrowersyjny i obecnie zdania naukowców co do niego są podzielone.
W mojej opinii ma pan/pani jednak zupełną rację co do czwartego punktu ;)
@astromaria: NIE JESTEŚMY "podludźmi". Proszę to wycofać.
Poza tym, oprócz wspomnianych wyżej budowanych we Francji i Finlandii obiektów, wiele państw zachodnich rozważa opcję budowy nowych elektrowni jądrowych.
1.Wybudowanie reaktorów jądrowych wiąże się z ogromną pożyczką i jej oprocoentowaniem ( Francja do tej pory jest zadłużona, nie wiem jak Japonia)
2. Wydobycie uranu oraz jego składowanie jest niesamowicie kosztowne ( za jakiś czas będziemy te odpady wykopywać bo jakiś eko-oszołom zaproponuje czyt. nakaże, żeby wysyłać je w słońce/kosmos ).W ciągu 3-4 tygodni umiera około połowy górników wydobywających uran. Niezbędne wzbogacanie uranu wiąże się z kolejnymi kosztami, czyli z wybudowaniem wirówek wzbogacających.
3. Jaki jest sens inwestowania w elektrownie jądrowe ? Za czasów PRL w Polsce funkcjonowało około 160 kopalni węgla, teraz kilkanaście... Posiadamy również ogromne złoża gazu, poczynając od metanu któremu tak często zdarza się wybuchać w naszych kopalniach. Globalne ocieplenie nie istnieje i do tej pory każdy powinien to wiedzieć, więc czemu nie wykorzystać zasobów w które bogata jest Polska ?
4.Z pewnych źródeł wiadomo, że zasoby "nieodnawialne" ( chociaż WIELE złóż nie zostało jeszcze odkrytych) starczą nam łącznie na kilkaset lat. Jest to czas w którym winniśmy rozwijać i wprowadzać w życie technologie energetyczne wykorzystujące promienie słoneczne/wiatr/wodę do wytwarzania elektryczności, ogrzewania domu, transportu itp. Pewne jest, że wcześniej czy później i tak globalnie, najchętniej będziemy korzystać z promieni słonecznych jako najpewniejszego,najwygodniejszego i najtańszego źródła energii.
Szkoda, że rządzą nami ludzie nierozsądni, mający pojęcie o przejmowaniu władzy i robieniu przekrętów, a niepotrafiący podjąć słusznej decyzji i zadziałać na rzecz dobra ogółu i naszej ojczyzny.