Prognoza średniego zapotrzebowania rocznego na energię elektryczną E1 w Polsce w dekadzie 2010-20, moc elektrowni oraz ilość surowców energetycznych potrzebnych do wytworzenia tej energii, zostały przedstawione w tabeli 7 (przy założeniach jak niżej).
Udział poszczególnych źródeł energii pierwotnej w światowej produkcji energii elektrycznej pokazano na rysunku 7.
Podstawowym odnawialnym źródłem energii elektrycznej pozostaje energia wodna. Wskazuje to na wielkie i niewykorzystane możliwości w tym zakresie. Obserwowany w ostatnich latach wzrost nacisku na rozwój źródeł odnawialnych daje wyraźne przyspieszenie ich rozwoju, ale w ogólnym bilansie energii elektrycznej na świecie to ciągle jest zbyt mało.
Pod względem struktury wykorzystania surowców energetycznych Polska jest krajem nietypowym, bowiem aż 97% energii wytwarza się z paliw stałych, w tym 63% z węgla kamiennego. Prognozy w tym zakresie są zmienne w zależności od sposobu szacowania zasobów bilansowych surowców.
Obecnie można przyjąć niżej podane wielkości.
Węgiel kamienny:
Węgiel brunatny:
Trzeba się liczyć ze zmniejszaniem wystarczalności węgla brunatnego wskutek wzrostu jego eksploatacji powodowanej wyczerpywaniem się zasobów węgla kamiennego.
W Polsce, pomimo tego, co się mówi na temat eksploatacji źródeł odnawialnych, jest ona, poza wspomnianą energią wodną, szokująco mała (poniżej 5%). Jest to energia obecnie relatywnie droga, jednak są to ogromne, ale niewykorzystane możliwości rozwojowe.
Z raportu [16] firmy Capgemini o Obserwacjach Deregulacji na Europejskich Rynkach Energetycznych (EEMDO – European Energy Markets Deregulation Observatory) wynika, że jednym z najważniejszych problemów strategicznych Unii Europejskiej jest obecnie wzrost bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i gazu.
Podejmowane i proponowane działania UE w tym zakresie obejmują:
Jak wynika z powyższego raportu, zdecydowana większość powyższych działań systemowych, polityczno – ekono-micznych i technicznych dotyczy tylko jednej strony bilansu energetycznego, tj. problematyki wytwarzania energii elektrycznej, natomiast po stronie użytkowania energii elektrycznej w praktyce dzieje się niewiele. Determinanty takiego stanu rzeczy podane zostały w tabeli 8.
Należy zwrócić przy tym uwagę, że jasność interesów nie oznacza w tym przypadku tożsamości interesów producentów i użytkowników energii elektrycznej.
Oczywistą konsekwencją takiej sytuacji jest w polskich warunkach pilne podjęcie działań antykryzysowych w zakresie użytkowania energii elektrycznej, z równą aktywnością i determinacją jak w zakresie jej wytwarzania.
Ze względu na czynniki podane w tabeli 8, nie będzie to możliwe bez zdecydowanych decyzji politycznych i rozwiązań systemowych w skali kraju.
|
REKLAMA |
REKLAMA |