Faktury za energię elektryczną stanowią sporą część kosztów prowadzenia firmy. Na szczęście wydatki te można zminimalizować. Często wystarczy sama zmiana taryfy energetycznej, aby obniżyć rachunki za prąd nawet o 1/3. Jaką taryfę wybrać dla swojej firmy? Sprawdźmy!
Zastanawiasz się, która oferta prądu będzie najkorzystniejsza dla Twojej firmy? W pierwszej kolejności weź pod uwagę stawkę za kilowatogodzinę. To właśnie ona, oczywiście w połączeniu ze zużyciem energii, bezpośrednio wpływa na wysokość Twoich rachunków. Następnie wybierz taką taryfę energetyczną, która będzie współgrała z dobowym zużyciem energii w Twojej firmie. Poza tym sprawdź, jakie dodatkowe korzyści oferuje sprzedawca energii elektrycznej. Promocje, upusty oraz obniżki opłat handlowych pozwolą Ci zaoszczędzić - albo przez kilka pierwszych miesięcy, albo przez cały okres trwania umowy.
Kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę to kompleksowość usług. Decyduj się na współpracę ze sprzedawcą, który oferuje intuicyjne i proste rozwiązania. Dobry przykład stanowi internetowy serwis dla klientów Moje innogy od innogy Polska, dzięki któremu możesz dokonywać szybkich płatności, monitorować swoje rozliczenia i zużycie prądu, dzięki czemu opłacanie rachunków pochłania minimalną ilość Twojego czasu i energii.
To, którą taryfę energetyczną najlepiej wybrać, zależy m.in. od modelu, według którego Twoja firma korzysta z prądu. Na wstępie określ, jakie są godziny, w których przedsiębiorstwo zużywa najwięcej energii. Dzięki temu dowiesz się, czy w grę wchodzi jedna z taryf dwustrefowych z atrakcyjniejszymi stawkami za kilowatogodzinę:
Niższe ceny za energię elektryczną obowiązują w godzinach nocnych oraz popołudniowych. Przedziały godzinowe różnią się zazwyczaj w zależności od sprzedawcy oraz pory roku:
Przedziały godzinowe, w których obowiązują niższe stawki, nie zmieniają się wraz z porami roku. Są to przeważnie: 13:00-15:00 oraz 22:00-6:00.
Tzw. taryfa weekendowa. Prąd jest najtańszy w godzinach nocnych (22:00-6:00) oraz w weekendy, zazwyczaj od piątku od 22:00 do 6:00 w poniedziałek.
Taryfy dwustrefowe C12a i C12b to dobre rozwiązanie dla firm, które działają przede wszystkim wczesnym rankiem oraz w nocy lub mogą zaplanować pracę urządzeń i systemów na te godziny. Najbardziej skorzystają na nich m.in. przedsiębiorstwa oferujące cateringi pudełkowe czy chociażby piekarnie. C12w to z kolei wariant, który warto rozważyć w przypadku, gdy działalność firmy jest najintensywniejsza w weekendy (np. różnego rodzaju usługi związane z eventami).
Taryfa dwustrefowa nie zawsze jednak jest najbardziej opłacalna. Jeśli Twoja firma nie pracuje w stałych godzinach lub pracuje z niezmienną intensywnością w ciągu dnia, postaw na taryfę C11. Cena prądu jest w niej stała przez całą dobę. Korzystają z niej głównie branże handlowe i usługowe, przedsiębiorstwa produkcyjne, ale też osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
O zmianie taryfy energetycznej z G (przeznaczonej dla gospodarstw domowych) na którąś z taryf C warto pomyśleć także w przypadku działalności prowadzonej we własnym domu. To dobre rozwiązanie, jeśli np. przyjmujesz klientów lub pacjentów w gabinecie, pracowni lub studiu zlokalizowanym w domu bądź mieszkaniu, a także w sytuacji, gdy urządziłeś w nim magazyn produktów sprzedawanych w sklepie.
Taryfy z grupy C są przeznaczone dla małych i średnich firm, które są zasilane z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia (do 220 V). Dostępne są także:
Na potrzeby tych największych firm, czyli spoza grupy C, ustalane są trzy- lub czterostrefowe taryfy, tak, aby jak najpełniej wpisać się w ich potrzeby i plan działalności. Sprzedawcy energii często oferują im indywidualne warunki współpracy.
Jeśli godziny pracy Twojej firmy przypadają na godziny pozaszczytowe, taryfa dwustrefowa pozwoli Ci na obniżenie rachunków za prąd. Jeżeli nie, postaw na elastyczną i wygodną taryfę jednostrefową. W sytuacji, gdy cokolwiek zmieni się w profilu Twojej działalności, możesz zmienić plan opłat za energię elektryczną.
REKLAMA |
REKLAMA |