Stacje paliwowe to wymagające obiekty, w oświetleniu których znaczenie ma nie tylko oszczędność, ale i spełnienie restrykcyjnych regulacji koncernów paliwowych. Firma Trilux podjęła się modernizacji iluminacji na jednej ze stacji Shell.
Stacje są czynne przez całą dobę, dlatego oszczędności uzyskane dzięki zaimplementowaniu systemów charakteryzujących się niskim poborem energii mogą być bardziej zauważalne.
Minimalizacja kosztów eksploatacji była głównym celem modernizacji oświetlenia na samoobsługowej stacji Shell w holenderskim mieście Heerde. Jednocześnie, iluminacja musiała spełniać unijne wytyczne oraz restrykcyjne regulacje wewnętrzne koncernu paliwowego, do którego należy obiekt.
Głównym zadaniem projektantów było ograniczenie zużycia energii oraz obniżenie nakładów związanych z konserwacją opraw świetlnych. Aby zminimalizować koszty renowacji, wykorzystano istniejące otwory montażowe w sufitach podwieszanych, a stosowane dotychczas oprawy wymieniono na LED-owe o strumieniu świetlnym 11 tys. lumenów. System wyposażono w czujniki obecności oraz panel sterowania, pozwalające na optymalizację pracy urządzeń. Zastosowane rozwiązania pozwalają na oszczędności rzędu 50 proc. względem kosztów eksploatacji tradycyjnych systemów.
Licząc na długofalowe oszczędności zastosowano oprawy Mirona LED o ponadprzeciętnej wytrzymałości i żywotności. Model jest odporny na wibracje i wahania temperatur w zakresie od -35°C do +45°C. Koszty serwisowania są dzięki temu minimalne, a sama wymiana - w związku z zastosowaniem technologii Plug & Play - szybka i dziecinnie prosta.
Oszczędność nie była jednak jedynym kryterium istotnym dla tego projektu. Koncerny paliwowe traktują oświetlenie jako wyróżnik i sposób budowania przewagi konkurencyjnej. Wewnętrzne regulacje są często bardziej restrykcyjne niż norma PN-EN 12464-2. Iluminacja ma przyciągnąć klientów i zachęcić do skorzystania właśnie z tej, a nie innej stacji. Dlatego, jako działające stale oświetlenie, wybiera się oprawy generujące światło o wysokim natężeniu i jakości – widoczne z trasy niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych.
Istotną cechą przemawiająca za zastosowaniem opraw tej linii był również zerowy czas potrzebny na rozżarzenie. Urządzenie emituje strumień pełnej mocy praktycznie zaraz po włączeniu. W połączeniu z czujnikami ruchu, rozwiązanie to zapewnia optymalne doświetlenie przestrzeni wokół dystrybutorów podczas ich użytkowania i daje korzystającym z nich klientów poczucie bezpieczeństwa.
Projektanci odpowiedzialni za iluminację stacji paliwowej w holenderskim Heerde podkreślają, że podczas projektowania oświetlenia brano pod uwagę nie tylko normy i oszczędności. Istotne było również to, by dzięki zastosowanemu systemowi stacja była widoczna z trasy niezależnie od panujących warunków, a korzystający z niej klienci mieli poczucie bezpieczeństwa. Fot. Trilux.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |