Czy to już koniec ery świetlówek? - LED - UNIA EUROPEJSKA - DYREKTYWA ROHS - RYNEK OŚWIETLENIOWY - OPRAWY RTĘCIOWE - MODERNIZACJA OŚWIETLENIA - RTĘĆ - ECODESIGN - ŚWIETLÓWKI LED
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Czy to już koniec ery świetlówek?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Czy to już koniec ery świetlówek?

Czy to już koniec ery świetlówek?

Tak. Definitywnie przyszedł czas, gdy świetlówki, które służyły nam od ponad 85 lat, trzeba odłożyć do lamusa. Tak bardzo popularne w Polsce i na całym świecie źródło świata, zostanie objęte zakazem handlu na rynku Unii Europejskiej. Od 25 sierpnia 2023 roku, świetlówki T5 - 16 mm i T8 - 26 mm muszą zniknąć!

 

Wpływ dyrektyw UE

Zmiany wynikają bezpośrednio z wprowadzonych przez Unię Europejską dyrektyw RoHS i Ecodesign. Zgodnie z nowymi przepisami wszystkie urządzenia świetlne będą musiały spełniać określone standardy bezpieczeństwa i zdrowia.

Dyrektywa RoHS o ograniczeniu stosowania substancji niebezpiecznych, wyklucza wykorzystywanie w produkcji sprzętu oświetleniowego szkodliwych pierwiastków, a za takie uważa się m.in. opary rtęci, które występują w tradycyjnych świetlówkach. Zatem, od sierpnia 2023 roku na terenie Unii Europejskiej nie będzie można ich kupić.

Ale nie tylko te czynniki deprecjonują stosowanie starych świetlówek. Przy obecnych deficytach energii i drogim prądzie używanie tego typu oświetlenia na wielu obiektach może być po prostu nieracjonalne.

Mało czasu na zmiany

Wg statystyk, na terenie krajów Unii Europejskiej 40% oświetlenia firmowego stanowią świetlówki T8. Dodatkowy zakaz stosowania świetlówek T5 będzie determinował firmy do jak najszybszej wymiany oświetlenia w działających obiektach, tak aby uwzględnić również czas zakupu i montażu. Przypomnijmy, że zmiany wchodzą już sierpniu tego roku, zatem, czasu na modernizację za dużo już nie ma.

Modernizować czy wymieniać?

Nie ma alternatywy – modernizować! Pełna modernizacja oświetlenia na systemy LED jest korzystniejsza, niż systematyczna wymiana pojedynczych świetlówek. Takie rozwiązanie przyniesie znaczne oszczędności finansowe i czasowe w krótszej i dłuższej perspektywie.

 - Warto również wspomnieć, że nie dostosowanie się do nowych norm będzie się wiązało z sankcjami. Zarządcy magazynów i hal przemysłowych stoją zatem przed dużym wyzwaniem – mówi Marcin Rybaczewski dyrektor handlowy spółki Luxmat.

LED – fanaberia czy konieczność?

Stosowanie nowoczesnych lamp LED staje się coraz bardziej popularne ze względu na ich efektywność energetyczną, trwałość i łatwość w utrzymaniu. Dodatkowo zapewniają wysoki współczynnik oddawania barw, pełną sprawność przez kilkanaście lat oraz niski poziom olśnienia. Zastosowanie LED zapewnia znaczną oszczędność energii oraz czasu, a także zwiększa komfort pracy i bezpieczeństwo.

Jak robią to korporacje? 

Przykładem, który pokazuje praktyczne wdrożenie unijnych dyrektyw jest modernizacja zakładu Wavin Polska S.A. z siedzibą w Buku, koło Poznania. Półtoramilionowe oszczędności, redukcja mocy o blisko tysiąc megawatów, ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 700 ton na rok, to efekty modernizacji oświetlenia na LED. Dodatkowo bonus w kwocie 170 tys. zł za działanie proekologiczne, uzyskanie białego certyfikatu przez Wavin z URE oraz zwrot z inwestycji w niespełna dwa lata ukazują potencjał kompleksowej inwestycji w LED zgodnej z nowymi unijnymi regulacjami – podsumowuje szef Luxmatu.

Źródło: LUXMAT INVESTMENT 

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl