COPA-DATA wprowadza nową wersję oprogramowania zenon 7.11 - OPROGRAMOWANIE DLA ENERGETYKI - AUTOMATYZACJA PROCESÓW PRODUKCYJNYCH - OPROGRAMOWANIE PRZEMYSŁOWE - ZENON - COPA-DATA - PRODUKCJA WSADOWA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności COPA-DATA wprowadza nową wersję oprogramowania zenon 7.11
drukuj stronę
poleć znajomemu

COPA-DATA wprowadza nową wersję oprogramowania zenon 7.11

COPA-DATA wprowadza nową wersję oprogramowania zenon 7.11
fot. COPA-DATA

Na marzec 2014 r. zaplanowana jest premiera kolejnej wersji oprogramowania zenon, która zaoferuje innowacje i usprawnienia mające na celu zwiększenie ergonomiczności, zwłaszcza w zakresie kontroli procesu produkcji (w tym produkcji wsadowej), jak również w energetyce.

Tak jak w poprzednich wersjach, w najnowszym zenon 7.11 największy nacisk położono na ergonomię. Oznacza to, że podczas wdrażania uwzględniono poszczególne elementy nowych funkcji, np. przyjazność użytkowania, prostotę, trafność rozwiązań, dostępność danych, agregację danych, zwiększenie wydajności i skuteczność.

 – Nawet najlepsze oprogramowanie jest bezużyteczne, jeżeli użytkownik nie może na nim pracować wydajnie i z przyjemnością – podkreśla Product Manager COPA-DATA, Reinhard Mayr. Ten przekaz to meritum według jakiego działa nasze programowanie. COPA-DATA wychodzi znacznie dalej niż tylko oferowanie nowych funkcji. Główny nacisk kładziemy na korzyści i sposób wdrażania nowych funkcji tak aby użytkownik otrzymał jak najlepsze wsparcie w swoich codziennych obowiązkach i zadaniach realizując je z pełną wydajnością, nie marnując czasu na czynności dodatkowe. W związku z tym oprogramowanie zenon 7.11 jest kolejnym kamieniem milowym jaki firma COPA-DATA włożyła w poprawę ergonomii w procesach produkcji.

Lepsza ergonomia i użyteczność

Nowy rodzaj ekranu typu ,,Faceplate’’ w oprogramowaniu zenon umożliwia zmniejszenie nakładów pracy inżynieryjnej, podniesienie elastyczności i lepszy podgląd. Dzięki tej funkcjonalności, można wykorzystać różne typy ekranów w jednej ramce, np. bieżące dane procesowe, listę komunikatów alarmowych (Alarm Message List) i administrowanie recepturami. Operator ma więc dostęp w tym samym momencie do większej ilości bardziej zróżnicowanych danych. Tą samą ramkę można uruchomić dowolną liczbę razy, a „Faceplate” można umieścić na ekranie wielokrotnie. Istnieje także możliwość kilkukrotnego użycia tego samego rodzaju ekranu w ramach jednego Faceplate.

Ergonomię pracy w oprogramowaniu zenon 7.11 można również dostrzec w uproszczonej administracji użytkownikem. Dane użytkownika z domeny Windows mogą być teraz obsługiwane (tworzone, edytowane lub usuwane) bezpośrednio w zenon Runtime. Możliwe jest więc zapisywanie wszelkich niezbędnych informacji HMI/SCADA na koncie użytkownika Windows. Dzięki temu w łatwy sposób, można również wdrożyć wszystkie centralne zasady i wytyczne dotyczące bezpieczeństwa firmowego w dziale IT. Użytkownicy mogą się również centralnie logować do wszystkich projektów poprzez projekt integracyjny. Wszystkie te innowacje znacznie ograniczają nakłady pracy inżynieryjnej i administracyjnej.

Aby jeszcze lepiej wspierać zarządzanie i prace inżynieryjne w globalnych projektach, do nowej wersji oprogramowania zenon dodano globalną bibliotekę symboli. Wszystkie treści w globalnej bibliotece symboli projektu globalnego są chronione, zapisywane w postaci kopii zapasowych, a także mogą być z łatwością dystrybuowane do wszystkich zainteresowanych. Gdy zostają wprowadzone zmiany w globalnej bibliotece symboli, wszystkie załadowane projekty są automatycznie aktualizowane. Korzyść dla użytkownika to bez wątpienia oszczędność czasu i mniejszy nakład pracy w zarządzaniu projektem.

Programiści COPA-DATA zwrócili też większą uwagę na automatyczną agregację danych w oprogramowaniu zenon 7.11. Nowa wersja oferuje wstępnie zdefiniowane profile kompresji danych dla modułu Historian w zenon Editor, który stanowi ogromne wsparcie dla inżyniera projektu podczas dokonywania wyboru pomiędzy licznymi opcjami w celu stworzenia dobrze funkcjonującej struktury archiwum. Archiwa agregowane również są tworzone automatycznie. Ponadto istnieje możliwość definiowania i ponownego użycia indywidualnych profili. zenon oferuje ergonomiczne wsparcie wykorzystaniu mechanizmów agregacji danych, nawet w trakcie pracy modułu Runtime. Aby zapewnić najwyższą wydajność procesu poprzez dostarczenie najbardziej przydatnych danych, system w przypadku wskaźników trendów, automatycznie wybiera odpowiednie źródło danych dla określonego przedziału czasowego.

Innowacje w procesach produkcyjnych 

Nowa wersja oprogramowania zenon oferuje kilka ulepszeń, zwłaszcza dla produkcji wsadowej, która jest popularna w branżach kluczowych dla COPA-DATA – Food & Beverage i Pharmaceutical. Wiele partii jest zwykle produkowanych równocześnie na różnym sprzęcie, co wymaga wysokiego poziomu elastyczności w procesie produkcji, rejestracji danych i ich oceny. Extended lot filter - to bardzo pomocna funkcja, która w oprogramowanieu zenon służy do filtracji danych na podstawie numeru partii.Można go zastosować do archiwów w całym zakładzie, dzięki czemu użytkownicy mają prosty dostęp do danych dotyczących tylko wybranej partii.  

Ponadto w celu usprawnienia prac inżynieryjnych, moduł Batch Control umożliwia grupowanie faz w recepturach. Każda faza jest przypisana do określonej konfigurowanej strategii kontroli, która jest stopniowo ustawiana przez zenon. W taki sposób tworzy się na przykład fazę „regulacji temperatury”, która powstaje na podstawie strategii kontroli następujących parametrów: „ogrzewania”, „utrzymania temperatury” i „chłodzenia”. W poprzednich wersjach każdy poszczególny etap był traktowany jako pojedyncza faza i wymagał konfiguracji, co było znacznie bardziej czasochłonne. Dodatkowe możliwości dają parametry wstępne, które ustawia się na początku procesu produkcji, a system kontroli monitoruje, czy wszystko jest w porządku. W przypadku wykrycia błędów lub słabych punktów receptura nie zostanie zrealizowana.

Jeszcze więcej ergonomii w trakcie konfiguracji projektu: COPA-DATA wprowadza nową wersję oprogramowania - zenon 7.11.

Jeszcze więcej ergonomii w trakcie konfiguracji projektu: COPA-DATA wprowadza nową wersję oprogramowania - zenon 7.11.

W branży farmaceutycznej, która podlega licznym regulacjom prawnym i proceduralnym, kompleksowe tworzenie i dokumentacja procesów są szczególnie istotne. Oprogramowanie zenon spełnia ten wymóg dzięki nowej numeracji wersji. Każda receptura główna otrzymuje numer wersji, którego można użyć także w mechanizmach filtrowania. Dzięki temu można zapewnić, że w określonym czasie dostępna jest tylko jedna zatwierdzona wersja receptury, którą można też monitorować przy użyciu różnych szablonów.

W zenon Runtime można stworzyć tzw. Equipment model - wykaz sprzętu wykorzystywany najczęściej w branżach produkcyjnych. Można go następnie wyświetlić przy użyciu nowego rodzaju ekranu, a także dodatkowo wyposażyć w opcje interaktywne. Każde urządzenie z każdego poziomu produkcji można połączyć z wybraną funkcją, dzięki czemu po raz pierwszy dostępna jest kompletna interakcja – na przykład zatwierdzanie wszystkich alarmów na produkcji przy użyciu modelu sprzętu.

Innowacje w branży energetycznej 

Podczas opracowywania oprogramowania dedykowanego automatyzacji w branży energetycznej w centrum zainteresowania znalazły się ulepszenia funkcjonalne mające spełniać wymogi IEC 61850 edycja 2.

Lista aktywnych i nieaktywnych blokad umożliwia lepszy przegląd komend. Użytkownicy są więc w stanie szybko rozpoznać, które warunki nie zostały spełnione aby poprawnie wykonać czynności przełączania.

Dzięki udoskonalonej koncepcji redundancji w oprogramowaniu zenon, COPA-DATA jest liderem w obszarze bezpieczeństwa. Nowo wdrożony tryb redundancji („rated”) umożliwia przydzielanie ról serwera i serwera standby zgodnie z tym, który komputer ma lepsze połączenie z procesem, dzięki czemu zapewnia się wyższą jakość danych. Wybór pomiędzy redundancją dominującą i niedominującą to również nowość. Użytkownicy mają dostęp do większej liczby możliwości zapewniających ochronę funkcjonalną, operacyjną i przed awariami.

zenon 7.11: dodatkowe innowacje 

  • zenon Runtime możliwość obsługi z Windows: oprogramowanie zenon można teraz od razu używać jak usługę Windows bez konieczności logowania się do serwera systemu operacyjnego. Zapewnia to korzyści zwłaszcza w zakresie konserwacji i bezpieczeństwa, gdyż serwery HMI/SCADA mogą zostać z łatwością zaimplementowane w bieżące infrastruktury informatyczne.
  • Aplikacje mobilne: Zaktualizowano moduły: zenon App Everywhere oraz Everywhere Server. Udoskonalono zintegrowany system zabezpieczeń i dostęp do danych w systemie głównym. COPA-DATA zaprasza do współpracy inżynierów projektów tworzących własne aplikacje lub integracje w rozwiązaniach sieciowych zbudowanych na podstawie zenon.
  • Obsługa plików Report Viewer: zenon 7.11 umożliwia automatyczne tworzenie plików RDL, z których następnie generowane są zbiory danych. Zbiory danych mogą być importowane z dostępnych szablonów raportów do oprogramowania zenon. Inżynierowie projektu mogą więc pracować z zenon Report Viewer szybko i prosto, nawet bez odpowiedniej wiedzy o technologii Microsoft.
  • Dynamiczna treść wykresu Gantta: Dane z archiwum mogą być od razu wyświetlane również w postaci wykresu Gantta. To umożliwia gromadzenie poszczególnych danych w Runtime, a z czasem ich graficzną analizę. Dzięki temu pozyskiwanie i analiza jest jeszcze bardziej elastyczna.
  • Wzrost wydajności: Optymalizacja i ergonomia jest również widoczna w skróconym czasie połączenia z Worldview oraz tworzenia plików Runtime.
  • Nowe sterowniki: Sterownik CoDeSys wersja 3.0, Process Gateway Modbus obsługuje zmienne z projektów o wielu hierarchiach, sterownik Beckhoff TC ADS do zenon Logic, sterownik zenon Logic CIFX 50-DP Profibus driver od Hilscher.

zenon 7.11 jest w pełni kompatybilny z poprzednimi wersjami. Bieżące projekty można z łatwością łączyć, bez utraty żadnych danych – wystarczy kliknąć myszką. 

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
COPA-DATA Polska
ul. Josepha Conrada 51, Kraków
tel.  +48(12)2901054
www.copadata.com
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl