Kamera termowizyjna w smartfonie - SMARTFON - KAMERY TERMOWIZYJNE - FLIR - TERMOWIZJA - BADANIA TERMOGRAFICZNE - KAMERA TERMOWIZYJNA - KAMERY IR
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.   Mouser Electronics Poland  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Kamera termowizyjna w smartfonie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Kamera termowizyjna w smartfonie

Kamera termowizyjna w smartfonie
fot. FLIR Systems

Wiodący producent kamer termowizyjnych, firma FLIR Systems, którego dystrybutorem jest Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski, na początku sierpnia 2013 zaprezentowała koncepcyjną kamerę termowizyjną nakładaną na telefon komórkowy typu smarfon. Prezentacja odbyła się podczas targów “Association for Unmanned Vehicle Systems International”, które odbyły się w Waszyngtonie.

Ideą prototypu jest pokazanie kierunku w jakim prawdopodobnie będą rozwijały się miniaturowe kamery termowizyjne, co nie wyklucza przekształcenia go w produkt w pełni komercyjny. Wszystko zależy od tego czy uda się uzyskać miniaturyzację niskim nakładem kosztów.

FLIR rozpoczął pracę nad miniaturowymi kamerami już w 2011 roku i pierwsze jej efekty zostały wykorzystane w małych dronach wojskowych używanych w armii amerykańskiej (RQ-11 Raven).

Nowy rdzeń kamery mierzy niespełna 2 cm grubości i pozwala oferować detektory o  różnej rozdzielczości, w tym 640x480 pikseli. Oczywiście, żaden z miniaturowych rdzeni nie będzie generował fantastycznych wysokorozdzielczych zdjęć do powieszenia na ścianie, lecz jego 0,3 megapikselowy rdzeń (640x480) w zupełności wystarczy do tego, aby rozpoznać  osobę z odległości 300 metrów. DARPA z bardzo dużym zainteresowaniem śledzi miniaturyzacje technologii termowizyjnej w wykonaniu FLIR w celu zastosowania jej w wyposażeniu żołnierzy (kaski, okulary, broń, telefony). W związku z tym  w 2011 roku zostało przeznaczone 13 milionów dolarów na rozwój miniaturyzacji termowizji .

Dzięki temu FLIR wykorzystał swoja część środków na prace rozwojowe, których efektem jest między innymi prezentacja na Expo w Waszyngtonie. Prototyp pokazuje raczej jego komercyjne zastosowanie, ale głównym celem prezentacji było pokazanie miniaturowości  takiego rozwiązania. Termowizyjny smar fon może wydawać się zbędnym gadżetem dla przeciętnego użytkownika, ale dzięki swojemu podejściu („Infrared Everywhere” = termowizja wszędzie) FLIR jest pionierem na unikatowych rynkach, jak choćby łodzie rekreacyjne do połowu i wycieczek.

W 2006 roku FLIR rozpoczął kampanię promującą kamery termowizyjne dla użytkowników łodzi rekreacyjnych i nikt nie brał tego na poważnie. Obecnie fabryka FLIR wytwarzająca tego typu sprzęt jest warta 50 milionów dolarów. Właśnie dzięki takiemu podejściu i prototypowi miniaturowej kamery termowizyjnej FLIR wyprzedził konkurentów. Producent (FLIR)  prawdopodobnie będzie musiał pójść na kompromis pomiędzy rozdzielczością obrazu i czułością termiczną, aby uzyskać przyjazna dla konsumenta cenę, która jest szacowana na kilkaset dolarów, ale już widać, że jego niestandardowe podejście i pionierska wizja do technologii podczerwieni całkowicie tłumaczy pozycję lidera w tej technologii, jaką firma dzierży od wielu lat.

Źródło: Kamery IR

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski
ul. Rakowiecka 39A/3, Warszawa
tel.  22 849 71 90
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl