Kształcenie specjalistów ds. energetyki jądrowej i wypracowywanie rozwiązań technicznych umożliwi podpisana w poniedziałek umowa między Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie a firmą GE Hitachi Nuclear Energy - poinformował PAP rzecznik AGH Bartosz Dembiński.
Firma, z którą uczelnia podpisała umowę jest jednym z największych globalnych dostawców technologii jądrowych dla elektrowni. Współpraca (której głównym uczestnikiem ze strony AGH jest Wydział Energetyki i Paliw) ma polegać na organizowaniu wspólnych programów edukacyjnych dla studentów oraz praktyk i staży w GE Hitachi. Obecnie w głównej siedzibie firmy (Wilmington, Karolina Północna, USA) na stażach przebywa czterech studentów AGH.
Strony porozumienia przewidują dyskusję na temat potencjału budowy elektrowni jądrowych w Polsce. GEH jest brany pod uwagę jako dostawca technologii i niektórych urządzeń jądrowych, jak również rozwiązań inżynieryjnych i technicznych, a także usług doradczych dla takich projektów. Z kolei AGH spełniać będzie rolę dostawcy programów edukacyjnych dla wykwalifikowania pracowników w dziedzinach wymagających budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej.
Porozumienie o współpracy podpisali prorektor AGH ds. nauki prof. Tomasz Szmuc, wiceprezes GE HitachiDanny Roderick oraz Dyrektor Generalny GEH Polska Ziemowit Iwański.
GE Hitachi wchodzi w skład General Electric - jednego z największych światowych koncernów, który od 1992 roku działa także w Polsce, zatrudniając ponad 6 tys. osób. GE działa w różnych branżach począwszy od energetyki, przez przemysł lotniczy i kosmiczny, na bankowości skończywszy.
Technologie jądrowe, jakie GEH dostarcza swoim partnerom, to głównie ABWR (Advanced Boiling Water Reactor - udoskonalony wodny reaktor wrzący) i ESBWR (Economic Simplified Boiling Water Reactor - ekonomiczny uproszczony wodny reaktor wrzący). Tego typu reaktory pracują m.in. w USA, Japonii, Szwecji, Finlandii i Hiszpanii.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |