Ekspert KGHM: 7 lat wystarczy, by wykształcić kadrę potrzebną do obsługi elektrowni jądrowej - AGH - ENERGETYKA JĄDROWA W POLSCE - ELEKTROWNIA ATOMOWA - KGHM - AKADEMIA GÓRNICZO-HUTNICZA - KADRY DLA ENERGETYKI - NUSCALE POWER
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Ekspert KGHM: 7 lat wystarczy, by wykształcić kadrę potrzebną do obsługi elektrowni jądrowej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Ekspert KGHM: 7 lat wystarczy, by wykształcić kadrę potrzebną do obsługi elektrowni jądrowej

Ekspert KGHM: 7 lat wystarczy, by wykształcić kadrę potrzebną do obsługi elektrowni jądrowej
fot. NuScale Power

Rok 2029 stanowi realną datę uruchomienia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej opartej na technologii małych reaktorów modułowych (SMR). Siedem lat wystarczy, aby wykształcić kadrę potrzebną do obsługi takiego przedsięwzięcia – przekonywał w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prof. Ludwik Pieńkowski, ekspert KGHM i wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Prof. Pieńkowski prowadził prelekcję „Energetyka jądrowa w KGHM, w przemyśle, w gospodarce”, podczas której zaprezentował możliwości wykorzystania energetyki jądrowej, w tym małych reaktorów modułowych (SMR) do pokrywania bieżących potrzeb KGHM. Polska spółka zajmująca się wydobyciem miedzi planuje uruchomienie elektrowni jądrowej opartej na technologii SMR w 2029 r. Jako zagranicznego partnera wybrała amerykańską firmę NuScale Power.  

„Projekt NuScale odpowiada potrzebom KGHM i jest bardzo dojrzałym projektem, którego pierwsze wdrożenie w Stanach Zjednoczonych rusza właśnie w tej chwili. Koreańska firma Dusan rozpoczyna wykuwanie kluczowych elementów dla tej inwestycji. Dzięki temu jest możliwe zrealizowanie podstawowego celu, czyli uruchomienie elektrowni jądrowej przez KGHM w 2029 roku” – mówił prof. Pieńkowski.  

Technologia proponowana przez Amerykanów to dobrze sprawdzone reaktory lekkowodne.

„Trochę w innej konfiguracji, inaczej zbudowane, ale to praktycznie to samo, co w wielkoskalowych elektrowniach jądrowych działających czy budowanych dzisiaj. W szczególności rdzeń reaktora jest bliźniaczo podobny, oczywiście może być mniejszy, ale rozmiary kaset paliwowych, przepływy wody przez te kasety są dokładnie takie same” – tłumaczył ekspert KGHM.

Pierwsza elektrownia NuScale budowana dla KGHM ma mieć sześć reaktorów, co tworzy jeden blok energetyczny o mocy 462 megawatów.

„Oczywiście, z punktu widzenia problemów energetycznych Polski nie jest to za wiele. Ale z punktu widzenia zapotrzebowania KGHM wystarczy. Jeżeli ta inwestycja okaże się sukcesem, zainteresowanych jego powtórzeniem będzie bardzo wielu, a doświadczenia zdobyte przez KGHM przy budowie pierwszej takiej elektrowni przyniosą korzyść Polsce” – podkreślił prof. Pieńkowski.

Według niego, planowana data uruchomienia elektrowni, czyli rok 2029 jest jak najbardziej realna. NuScale Power rozpoczął już produkcję kluczowych elementów całej konstrukcji, czyli zbiorników ciśnieniowych.

„Z punktu widzenia zobowiązań KGHM mamy siedem lat na uzyskanie wszystkich pozwoleń budowlanych i wybudowanie budynku reaktora oraz wszystkich niejądrowych części, czyli turbin, chłodnic itd. To realny termin. Nie przesadzajmy, energetyka jądrowa nie jest taka straszna” – mówił prof. Pieńkowski.

Nie powinno być również problemów z odpowiednią kadrą potrzebną do obsługi elektrowni opartej na technologii SMR.

„Oczywiście, nie mamy dzisiaj w Polsce ludzi do obsługi reaktorów, bo nie mamy reaktorów. Ale jedną z pierwszych rzeczy, jakie planuje KGHM, jest budowa centrum kompetencyjnego, którego zasadniczym zadaniem będzie szkolenie kadr dla tej inwestycji. I to się uda, ponieważ bazowe szkolenie szkół technicznych mamy wystarczająco dobre” – podsumował prof. Pieńkowski.

Źródło: PAP

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl