Najbogatszy Polak inwestuje w technologię małych reaktorów modułowych (SMR) - ENERGETYKA JĄDROWA W POLSCE - GE HITACHI NUCLEAR ENERGY - ESBWR - REAKTORY MODUŁOWE - INWESTYCJE W ENERGETYKĘ - SMR - BWRX-300 - SYNTHOS
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Najbogatszy Polak inwestuje w technologię małych reaktorów modułowych (SMR)
drukuj stronę
poleć znajomemu

Najbogatszy Polak inwestuje w technologię małych reaktorów modułowych (SMR)

Najbogatszy Polak inwestuje w technologię małych reaktorów modułowych (SMR)
fot. GE Hitachi

Uznawany za najbogatszego Polaka miliarder Michał Sołowow będzie pierwszym prywatnym przedsiębiorcą na świecie zaangażowanym we wdrażanie technologii małych reaktorów modułowych (small modular reactors – SMR). Kontrolowana przez niego spółka Synthos SA uzgodniła warunki współpracy z GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) w zakresie potencjalnych zastosowań wdrożeniowych małego modułowego reaktora GEH BWRX-300 w Polsce.

Synthos, producent kauczuku syntetycznego i jeden z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, jest zainteresowany pozyskiwaniem niedrogiej, wolnej od emisji węgla energii elektrycznej z niezawodnego, dedykowanego źródła. W protokole ustaleń podpisanym przez GEH i Synthos firmy zgodziły się zbadać potencjał budowy małego reaktora modułowego BWRX-300 firmy GEH w Polsce. Jak ustalił Dziennik Gazeta Prawna, budowa pierwszego takiego reaktora w Polsce ma zostać ukończona w ciągu 10 lat. Szacowny koszt inwestycji wynosi około 1 mld dolarów.

 – Małe reaktory modułowe mogą odgrywać znaczącą rolę w rozwiązywaniu problemów energetycznych Polski, modernizacji krajowego sektora energetycznego oraz w osiąganiu niezbędnej i odpowiedzialnej głębokiej dekarbonizacji. Wykorzystanie małych reaktorów modułowych do generowania czystej energii zwiększy nasze szanse na odejście od węgla i pozytywnie wpłynie na nasz przemysł i naród – mówi Michał Sołowow, właściciel Synthos, części największej prywatnej grupy przemysłowej w Polsce.

 – BWRX-300 to przełomowa innowacja w branży, w której koszty stały się znaczącą barierą. Dzięki naszemu podejściu projektowania do kosztów projektujemy BWRX-300 tak, aby był konkurencyjny pod względem kosztów w stosunku do gazu, odnawialnych źródeł energii i innych form wytwarzania energii. Wyrażamy uznanie dla Synthos za zainteresowanie technologią małych reaktorów modułowych i poparcie dla opcji czystej energii dla Polski – powiedział Jon Ball, wiceprezes wykonawczy ds. Projektów elektrowni jądrowych w GE Hitachi Nuclear Energy. 

BWRX-300, chłodzony wodą, naturalny SMR o obiegu 300 MWe z pasywnymi systemami bezpieczeństwa, wykorzystuje podstawy projektowania i licencjonowania ESHWR z certyfikatem amerykańskiej NRC firmy GEH. Dzięki dramatycznemu uproszczeniu projektu GEH projektuje, że BWRX-300 będzie wymagał do 60 procent mniejszych kosztów kapitałowych na MW w porównaniu z innymi konstrukcjami SMR chłodzonymi wodą lub istniejącymi projektami dużych reaktorów jądrowych.

Korzystając z certyfikatu projektu ESBWR, wykorzystując licencjonowane i sprawdzone paliwo jądrowe, włączając sprawdzone komponenty i łańcuchy dostaw oraz wdrażając innowacje upraszczające, GEH uważa, że BWRX-300 może stać się konkurencyjny pod względem kosztów dzięki wytwarzaniu energii z elektrowni gazowych o cyklu kombinowanym i platform energii odnawialnej.

Jako dziesiąta ewolucja pierwszego projektu reaktora wrzącej wody (BWR) firmy GE, BWRX-300 firmy GEH reprezentuje najprostszy, ale najbardziej innowacyjny projekt BWR od czasu, gdy GE rozpoczęła komercjalizację reaktorów jądrowych w 1955 r.

Źródło: GEH/DGP

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl