Ludzie aktualnie są w stanie wytwarzać energię elektryczną z fal morskich i pływów. Naukowcy próbują wykorzystać morza i oceany jeszcze w inny sposób do generowania energii. Nowego źródła energii doszukują się w soli morskiej.
Znane są już zagadnienia dotyczące wytwarzania energii wykorzystując różnicę zasolenia wody morskiej i słodkich wód z rzek i jezior.
W ostatnim tygodniu firma Redstack z siedzibą w Danii otrzymała pozwolenie na budowę pilotażowej baterii solnej na wale Afsluitdijkna północy kraju zasilanej z wód lądowych i morskich. Elektrownia powinna być zdolna początkowo do produkcji 5kW ale firma chce powiększyć tąwartośćdo 50kW w ciągu najbliższych5 lat informuje prezes Pieter Hack.
Działanie elektrowni opiera się o proces zwany odwrotną elektrodializą (RED - reverse electrodialysis) i składa się z zestawów membran. Każda z membran jest wodoodporna lecz przepuszcza dodatnie i ujemne jony na przemian.
Sól i świeża woda są pompowane do komór ułożonych na stosie i rozdzielonych błonami. Dodatnie jony sodu Na+ z wody morskiej przepływają przez membrany w jedną stronę w stronę świeżej wody, podczas gdu ujemne jony chloru Cl- przepływają z wody morskiej w przeciwnym kierunku. Podczas tego procesu powstaje różnica potencjałów pomiędzy tytanowymi elektrodami pokrytymi metalem szlachetnym umieszczonymi na końcach stosów.
Wyliczenia wskazują, że warunki geograficzne są wystarczające do zbudowania tam elektrowni tego typu o mocy aż 200MW.
http://www.newscientist.com
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |