Wewnętrzna ochrona odgromowa ma za zadanie zapobieganie powstawaniu niebezpiecznych przeskoków iskrowych w obrębie chronionego obiektu, do których może dochodzić podczas przepływu prądu piorunowego przez instalację odgromową na skutek powstawania dużych różnic potencjałów pomiędzy elementami metalowymi a częściami instalacji elektrycznej.
W celu uniknięcia tych zagrożeń konieczne jest połączenie ze sobą wszystkich metalowych elementów konstrukcyjnych budynku, instalacji rurowych wykonanych z metalu (np. wodnych), wszystkich instalacji elektrycznych i informatycznych, a także poprzez system uziemienia, instalacji odgromowej. Główna szyna wyrównawcza najczęściej umiejscowiona jest w piwnicy budynku lub pomieszczeniu rozdzielni głównej, na poziomie ziemi. Przewody zasilające i informatyczne muszą być podłączone do szyny wyrównania potencjałów poprzez ograniczniki przepięć klasy B (Typ 1), podłączonych do szyny tak blisko wejścia przewodów instalacji do obiektu, jak to tylko możliwe. Oferowane przez firmę OBO Bettermann szyny wyrównawcze podzielono na kilka grup, według dedykowanych zastosowań.
Najpopularniejszymi modelami szyn są typy 1809 oraz 1809/M, mające zdolność odprowadzenia prądu udarowego wynoszącą 100 kA (10/350). Dużo mniejsze gabaryty nie ograniczają możliwości przyłączeniowych, pozwalających na instalację: 7 x przewód do 25 mm2, 1 x przewód okrągły Rd 8-10, 1 x płaskownik 30 x 3,5 mm.
Szyny wyrównawcze do stosowania wewnątrz
Zaletą pierwszej omawianej szyny (typ 1801 VDE) są duże możliwości przyłączeniowe, tzn. możliwość jednoczesnego przyłączenia:
Istnieje możliwość dowolnej konfiguracji zacisków przyłączeniowych, zamawianych także osobno i instalowanych na bazowej listwie zaciskowej.
Najpopularniejszymi modelami szyn są typy 1809 oraz 1809/M, mające zdolność odprowadzenia prądu udarowego wynoszącą 100 kA (10/350). Dużo mniejsze gabaryty nie ograniczają możliwości przyłączeniowych, pozwalających na instalację:
Standardowa wersja 1809 ma listwę zaciskową wykonaną z mosiądzu niklowanego, a podstawkę oraz pokrywę z tworzywa, natomiast wersję 1809/M wyposażono w metalową podstawę, dodatkowo wzmacniającą konstrukcję szyny.
Przy tworzeniu lokalnych połączeń wyrównawczych, np. w łazienkach bądź serwerowniach, często zdarza się, że nie potrzebujemy szyny wyposażonej w tak dużą liczbę zacisków przyłączeniowych.
Szyny wyrównawcze do stosowania na zewnątrz
Szyna serii 1809 A nie różni się możliwościami przyłączeniowymi i budową od wersji 1809, z tą różnicą, że płytka i podstawa zostały wykonane z czarnego tworzywa odpornego na działanie promieniowania UV. Natomiast listwa zaciskowa i śruby zostały wykonane z wysokogatunkowej stali szlachetnej V2A.
Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom, proponujemy szyny typu 1809/BG z możliwością podłączenia maksymalnie pięciu przewodów:
Kompletna szyna zawiera listwę zaciskową wykonaną z mosiądzu niklowanego oraz płytkę ze stali ocynkowanej metodą Sendzimira i pokrywę z tworzywa.
Szyny wyrównawcze do zastosowań przemysłowych
Do szerokich zastosowań w przemyśle proponujemy szynę BigBar typ 1802 mocowaną podstawkami izolacyjnymi w wersji wykonanej z miedzi i stali nierdzewnej (V2A, szczególnie polecana na zewnątrz). W zależności od potrzeb przyłączeniowych dostępne są szyny wyposażone w 5 lub 10 zacisków śrubowych M10. Zestaw zawiera wszystkie konieczne materiały instalacyjne, tj. kołki i śruby. Istnieje również możliwość zakupu kompletnej pokrywy dedykowanej dla tej szyny oraz nakładek np. do przykręcenia do niej płaskownika 30 x 3,5 mm.
Źródło: Onninen
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |