Wytyczne PORT PC dot. wody wypełniają lukę w polskich normach - OZE - WODA - POMPY CIEPŁA - NORMY - PORTPC - WYTYCZNE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Wytyczne PORT PC dot. wody wypełniają lukę w polskich normach
drukuj stronę
poleć znajomemu

Wytyczne PORT PC dot. wody wypełniają lukę w polskich normach

Wytyczne PORT PC dot. wody wypełniają lukę w polskich normach
fot. PORT PC

Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła dotyczące zapobiegania szkodom w systemach grzewczych, w których nośnikiem ciepła jest woda uzyskały pozytywną opinię Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Luka informacyjna występująca w polskich normach w zakresie wymagań dotyczących jakości wody w systemach grzewczych powoduje, że problem jest często bagatelizowany, co jest przyczyną wielu awarii i wzrostu kosztów eksploatacji. Wg Komitetu Technicznego nr 316 PKN wytyczne opublikowane przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) skutecznie wypełniają tę lukę.

Komplet standardów technicznych „Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła” cz.4 i 5. dotyczy osadzania się kamienia kotłowego w systemach podgrzewania c.w.u. oraz w systemach grzewczych, w których nośnikiem ciepła jest woda jak również korozji spowodowanej oddziaływaniem wody grzewczej. Powyższe wytyczne PORT PC powstały w oparciu o sprawdzony niemiecki standard VDI 2035 cz.1 i 2. W opinii KT 316 ds. Ciepłownictwa i Ogrzewnictwa czytamy „Seria Wytycznych VDI jest z powodzeniem stosowana w praktyce niemieckiej od kilku dziesięcioleci. Główną zaletą tych Wytycznych, w przeciwieństwie do norm, jest to, że są one szybciej nowelizowane w celu ich dostosowania do bieżącego stanu techniki”. Uporządkowanie kwestii jakości wody grzewczej i ciepłej wody użytkowej jest szczególnie istotne w kontekście zachodzących zmian (wymogi ErP, ELD). Znaczna część wymienników ciepła w urządzeniach grzewczych ma niewielką pojemność wodną (kotły kondensacyjne, pompy ciepła). Wzrasta udział kotłów wiszących średniej i dużej mocy montowanych w kaskadach, układów hybrydowych pompa ciepła ze szczytowym kotłem grzewczym czy buforów wody grzewczej o dużej pojemności wodnej. Dodatkowym argumentem wskazanym przez KT 316 PKN uzasadniającym celowość rozpowszechniania wytycznych wśród instalatorów jest fakt przywoływania postanowień Wytycznych VDI 2035 w dokumentacji techniczno-ruchomej dołączonej do urządzeń i elementów instalacji grzewczych zdecydowanej większości firm europejskich dostarczających te elementy na polski rynek. Spełnienie tych wymagań jest często podstawowym warunkiem do uzyskania świadczeń gwarancyjnych i pozwala skutecznie ochronić interesy klientów końcowych.

PORT PC w swoich działaniach koncentruje się na jakości instalacji z pompami ciepła, czego przejawem jest m.in. publikowanie standardów technicznych. 5 wytycznych PORTPC (cz. 2,3,4, 5 i 6) powstały na podstawie umów licencyjnych z Niemieckim Związku Inżynierów VDI. Z uwagi na brak ważnych polskich norm w zakresie jakości wody, Organizacja zdecydowała się na przetłumaczenie sprawdzonych wytycznych VDI 2035 cz. 1 i 2. W ten sposób powstały kolejne zeszyty wytycznych PORT PC, które tym razem skierowane są nie tylko do projektantów, wykonawców i użytkowników instalacji z pompami ciepła, ale także  wszelkich innych urządzeń instalacji grzewczych i ciepłej wody użytkowej. Zdaniem Pawła Lachmana prezesa zarządu PORT PC „Bardzo ważne dla powodzenia inicjatywy jest udzielone przez polskich i zagranicznych producentów poparcie dla wytycznych dot. jakości wody. Istotnym  działaniem jest umieszczenie w dokumentacji technicznej i projektowej wytycznych PORTPC cz. 4 i 5, które są bezpośrednim tłumaczeniem wytycznych VDI 2035 cz. 1 i cz.2. Udzielone poparcie dla szerokiego stosowania wytycznych przez Komitet Techniczny PKN i stowarzyszenie SPIUG jest silnym argumentem za szerokim stosowaniem wytycznych PORTPC cz. 4 i 5”.

Inicjatywę stosowania wytycznych VDI 2035 w Polsce mocno popiera również Janusz Starościk prezes zarządu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG). W swojej wypowiedzi na temat Wytycznych PORT PC cz. 4 i 5 twierdzi „Inicjatywa, aby uzupełnić lukę adoptując do naszych warunków wytyczne VDI z Niemiec wydaje się być bardzo trafną. Nie mając odpowiednika nie było czasu na eksperymenty i tworzenie całkowicie nowych, własnych wytycznych tym bardziej, że większość urządzeń grzewczych w Polsce pochodzi z importu, głównie z Niemiec […]” jak dodaje „urządzenia grzewcze produkowane w naszym kraju nie odbiegają już swym poziomem technicznym od tych importowanych, są więc w takim samym stopniu wrażliwe na uszkodzenia wynikające ze stosowania podczas eksploatacji wody o złej jakości […]”. Zdaniem prezesa SPIUG „[…] wprowadzenie tego typu standardów w Polsce, leżało zarówno w interesie wszystkich producentów urządzeń grzewczych, jak też inwestorów, którzy te urządzenia później eksploatują”.

Źródło: PORT PC

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl