Wytyczne PORT PC dot. wody wypełniają lukę w polskich normach - OZE - WODA - POMPY CIEPŁA - NORMY - PORTPC - WYTYCZNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Wytyczne PORT PC dot. wody wypełniają lukę w polskich normach
drukuj stronę
poleć znajomemu

Wytyczne PORT PC dot. wody wypełniają lukę w polskich normach

Wytyczne PORT PC dot. wody wypełniają lukę w polskich normach
fot. PORT PC

Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła dotyczące zapobiegania szkodom w systemach grzewczych, w których nośnikiem ciepła jest woda uzyskały pozytywną opinię Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Luka informacyjna występująca w polskich normach w zakresie wymagań dotyczących jakości wody w systemach grzewczych powoduje, że problem jest często bagatelizowany, co jest przyczyną wielu awarii i wzrostu kosztów eksploatacji. Wg Komitetu Technicznego nr 316 PKN wytyczne opublikowane przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) skutecznie wypełniają tę lukę.

Komplet standardów technicznych „Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła” cz.4 i 5. dotyczy osadzania się kamienia kotłowego w systemach podgrzewania c.w.u. oraz w systemach grzewczych, w których nośnikiem ciepła jest woda jak również korozji spowodowanej oddziaływaniem wody grzewczej. Powyższe wytyczne PORT PC powstały w oparciu o sprawdzony niemiecki standard VDI 2035 cz.1 i 2. W opinii KT 316 ds. Ciepłownictwa i Ogrzewnictwa czytamy „Seria Wytycznych VDI jest z powodzeniem stosowana w praktyce niemieckiej od kilku dziesięcioleci. Główną zaletą tych Wytycznych, w przeciwieństwie do norm, jest to, że są one szybciej nowelizowane w celu ich dostosowania do bieżącego stanu techniki”. Uporządkowanie kwestii jakości wody grzewczej i ciepłej wody użytkowej jest szczególnie istotne w kontekście zachodzących zmian (wymogi ErP, ELD). Znaczna część wymienników ciepła w urządzeniach grzewczych ma niewielką pojemność wodną (kotły kondensacyjne, pompy ciepła). Wzrasta udział kotłów wiszących średniej i dużej mocy montowanych w kaskadach, układów hybrydowych pompa ciepła ze szczytowym kotłem grzewczym czy buforów wody grzewczej o dużej pojemności wodnej. Dodatkowym argumentem wskazanym przez KT 316 PKN uzasadniającym celowość rozpowszechniania wytycznych wśród instalatorów jest fakt przywoływania postanowień Wytycznych VDI 2035 w dokumentacji techniczno-ruchomej dołączonej do urządzeń i elementów instalacji grzewczych zdecydowanej większości firm europejskich dostarczających te elementy na polski rynek. Spełnienie tych wymagań jest często podstawowym warunkiem do uzyskania świadczeń gwarancyjnych i pozwala skutecznie ochronić interesy klientów końcowych.

PORT PC w swoich działaniach koncentruje się na jakości instalacji z pompami ciepła, czego przejawem jest m.in. publikowanie standardów technicznych. 5 wytycznych PORTPC (cz. 2,3,4, 5 i 6) powstały na podstawie umów licencyjnych z Niemieckim Związku Inżynierów VDI. Z uwagi na brak ważnych polskich norm w zakresie jakości wody, Organizacja zdecydowała się na przetłumaczenie sprawdzonych wytycznych VDI 2035 cz. 1 i 2. W ten sposób powstały kolejne zeszyty wytycznych PORT PC, które tym razem skierowane są nie tylko do projektantów, wykonawców i użytkowników instalacji z pompami ciepła, ale także  wszelkich innych urządzeń instalacji grzewczych i ciepłej wody użytkowej. Zdaniem Pawła Lachmana prezesa zarządu PORT PC „Bardzo ważne dla powodzenia inicjatywy jest udzielone przez polskich i zagranicznych producentów poparcie dla wytycznych dot. jakości wody. Istotnym  działaniem jest umieszczenie w dokumentacji technicznej i projektowej wytycznych PORTPC cz. 4 i 5, które są bezpośrednim tłumaczeniem wytycznych VDI 2035 cz. 1 i cz.2. Udzielone poparcie dla szerokiego stosowania wytycznych przez Komitet Techniczny PKN i stowarzyszenie SPIUG jest silnym argumentem za szerokim stosowaniem wytycznych PORTPC cz. 4 i 5”.

Inicjatywę stosowania wytycznych VDI 2035 w Polsce mocno popiera również Janusz Starościk prezes zarządu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG). W swojej wypowiedzi na temat Wytycznych PORT PC cz. 4 i 5 twierdzi „Inicjatywa, aby uzupełnić lukę adoptując do naszych warunków wytyczne VDI z Niemiec wydaje się być bardzo trafną. Nie mając odpowiednika nie było czasu na eksperymenty i tworzenie całkowicie nowych, własnych wytycznych tym bardziej, że większość urządzeń grzewczych w Polsce pochodzi z importu, głównie z Niemiec […]” jak dodaje „urządzenia grzewcze produkowane w naszym kraju nie odbiegają już swym poziomem technicznym od tych importowanych, są więc w takim samym stopniu wrażliwe na uszkodzenia wynikające ze stosowania podczas eksploatacji wody o złej jakości […]”. Zdaniem prezesa SPIUG „[…] wprowadzenie tego typu standardów w Polsce, leżało zarówno w interesie wszystkich producentów urządzeń grzewczych, jak też inwestorów, którzy te urządzenia później eksploatują”.

Źródło: PORT PC

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl