Samochód dla niewidomych zadebiutuje na torze w Daytona 29 stycznia 2011 - NIEWIDOMY - SAMOCHÓD - ZMYSŁY - KIEROWCA - NFB - OBRAZ - DAYTONA - SAMOCHÓD DLA NIEWIDOMYCH
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Samochód dla niewidomych zadebiutuje na torze w Daytona 29 stycznia 2011
drukuj stronę
poleć znajomemu

Samochód dla niewidomych zadebiutuje na torze w Daytona 29 stycznia 2011

Samochód dla niewidomych zadebiutuje na torze w Daytona 29 stycznia 2011
fot. NFB

Amerykańska organizacja skupiająca ludzi niewidomych NFB (ang. National Federation of the Blind) i Virginia Tech pracują nad samochodem, który może być bezpiecznie prowadzony przez osoby niewidome. Planowana jest już prezentacja samochodu na Daytona International Speedway w 2011 roku.

- Trzy lata temu podjęliśmy wyzwanie o nazwie Blind Driver Challenge postawione przez NFB, polegające na stworzeniu samochodu, który mógłby być prowadzony przez osoby niewidome - mówi szef Robotics and Mechanisms Laboratory na Virginia Tech. 

Zadanie nie polegało na opracowaniu autonomicznej jednostki, która przewoziłaby osoby niewidome z punktu do punktu, ale pojazd wyposażony w interfejsy oparte na bodźcach niewzrokowych, które umożliwią osobom niewidomym podejmować decyzje o kierunku jazdy.

Zespół zaprezentował już prototyp pierwszej generacji - zmodyfikowane pustynne buggy. Nowa wersja będzie opierała się o Forda Escape, który zostanie zaprezentowany 29 stycznia 2011 r. w Daytona.

Pojazd będzie sterowany przez interfejsy słuchowe, za pomocą których do prowadzącego będą dostarczane informacje o możliwych manewrach typu skręty, zawracanie, itp.

Inna technika używająca podmuchów skompresowanego powietrza z wylotów umiejscowionych za kierowcą, będzie ostrzegała prowadzącego o obiektach znajdujących się dookoła samochodu.

Pozostałe interfejsy, tj. wibrująca kamizelka będzie przekazywała informacje o prędkości.

- Nie tworzymy technologi działającej samodzielnie, a jedynie technologiczne wsparcie dla ludzkiego intelektu, który nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie - mówi dr Marc Maurer, prezes NFB.

NFB

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
lala:*
świat wariuje
No avatar
piwko
Czy to również samochód dla pijanych?
No avatar
asd
samochód dla niewidomych - to brzmi jak oksymoron
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl