Transition Technologies tworzy aplikację na smartfony dla niewidomych - NIEWIDOMY - GPS - SMARTPHONE - APLIKACJA - IVIRTUALEYE - TRANSITION TECHNOLOGIES
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Transition Technologies tworzy aplikację na smartfony dla niewidomych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Transition Technologies tworzy aplikację na smartfony dla niewidomych

Transition Technologies tworzy aplikację na smartfony dla niewidomych
fot. 85mm.ch/CC/Flickr

Powstaje iVirtualEye - aplikacja na smartfony, która na przejściach dla pieszych podpowie osobom niewidomym, gdzie są pasy, czy światło jest zielone czy czerwone i czy nadjeżdżają jakieś pojazdy. Aplikację przygotowuje zespół inżynierów z polskiej firmy Transition Technologies S.A. we współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych. Projekt współfinansowany jest z Programu Innowacyjna Gospodarka i realizowany ma być do 2013 r.

 Jak wyjaśnia w rozmowie z PAP dr inż. Konrad Wojdan, badacz w projekcie iVirtualEye, z Transition Technologies, osoby niewidome lub słabowidzące w oparciu o iVirtualEye będą mogły pokonywać skrzyżowania czy unikać niebezpieczeństw w poruszaniu się po mieście. Za pośrednictwem nawigacji GPS, a także kamery połączonej ze smartfonem, aplikacja w czasie bieżącym analizować będzie obraz i położenie użytkownika oraz informować będzie o przeszkodach: np. o zbliżaniu się do skrzyżowania, nadjeżdżających do przejścia dla pieszych samochodach, o czerwonym świetle czy o tym, że użytkownik zaczyna zbaczać z pasów na przejściu.

Jeśli osoba zbliży się do przejścia dla pieszych, powinna skierować kamerę tam, gdzie znajduje się sygnalizacja świetlna. Telefon rozpozna wtedy kształt sygnalizatora (ludzika zielonego lub czerwonego) i telefon przekaże użytkownikowi informację o kolorze. Jeśli sygnalizacji na przejściu nie będzie, można będzie użyć modułu, który alarmuje o zbliżających się pojazdach.

W założeniu jej twórców, aplikacja ma np. rozpoznać, czy zbliżającym się do użytkownika obiektem jest pojazd - samochód, motor czy nawet rower - czy tylko pieszy przechodzący przez jezdnię, bo w takim wypadku urządzenie nie powinno wydawać ostrzeżenia. Nad analizą obrazu z kamery i identyfikacją zbliżających się obiektów prowadzone będą prace badawcze z użyciem sztucznej inteligencji.

Oprócz funkcji rozpoznawania niebezpieczeństw w ruchu ulicznym, aplikacja będzie mogła ustalić trasę dotarcia do danego miejsca i nawigować krokami użytkownika.

Aplikacja przeznaczona ma być na smartfony, które nie tylko posiadają odbiornik GPS i kamerę, ale również są w nich dostępne interfejsy dla osób niewidomych.

Jak wyjaśnia Wojdan, użytkownik, poruszając się po mieście, nie będzie musiał mieć telefonu na wierzchu - kamerkę na bluetooth, z której telefon odbierał będzie sygnał, można przymocować do ubrania. Telefon o niebezpieczeństwie może informować np. informacją zakodowaną w wibracji lub poprzez komunikat dźwiękowy.

"Na każdym etapie projekt będzie konsultowany z Polskim Związkiem Niewidomych i osobami niewidomymi. Inaczej nie jesteśmy w stanie stworzyć dobrej aplikacji" - zaznacza w rozmowie z PAP Bolesław Tekielski - szef zespołu programistycznego projektu iVirtualEye z Transition Technologies.

"Nie możemy zagwarantować 100 proc. skuteczności tej aplikacji, ale możemy zagwarantować wysoką skuteczność. Zawsze jest to dodatkowa informacja, na której osoba niewidoma może oprzeć swoją decyzję" - podkreśla Wojdan.

Na razie prowadzone są prace nad modułem do nawigacji GPS, w kolejnym kroku planowane są badania nad przetwarzaniem obrazu.

Jak zapewniają badacze, na razie jeszcze nigdzie na świecie nie powstał system taki jak iVirtualEye.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
dzej dzej
na chwile obecna iOS (iPhone)
No avatar
mendoza
na jakim systemie operacyjnym bedzie chodzić iVirtualEye?
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl