Inżynierowie z Virginia Tech w USA opracowali prototyp podwodnego robota naśladującego kształt i sposób poruszania się meduz. Wykorzystuje on do napędu reakcje platyny z wodorem, pochodzącym z wody morskiej.
Robojelly – robota o kształcie meduzy – stworzyli naukowcy z Virginia Tech pod kierownictwem dr. Yonasa Tadesse. Ramiona robota są zbudowane z tzw. stopu pamięciowego, powracającego do poprzedniego kształtu po odgięciu czy zdeformowaniu. Osiem ruchomych segmentów naśladujących ramiona zostało otoczonych warstwą nanorurek węglowych i pokrytych spiekiem proszku platynowego. Budowa ta pozwala odtworzyć naturalny system napędu meduzy, która porusza się falując ramionami.
Robot jest napędzany ciepłem powstałym podczas reakcji chemicznych między tlenem, wodorem, pochodzącym z wody morskiej i spiekiem z proszku platynowego, którym jest pokryty. Ciepło to umożliwia szybkie odgięcie się ramion robota i późniejszy ich powrót do poprzedniego stanu. Jak twierdzi kierujący badaniami dr Tadesse, jest to pierwszy robot podwodny, który używa zewnętrznego źródła wodoru jako paliwa.
Obecnie trwają próby z pierwszym prototypem Robojelly napędzanym jeszcze przez silnik elektryczny – tworzony jest prosty układ sterowania zdalnego i autonomiczny układ kierowania. W wersji napędzanej wodorem obecnie konstruuje się system umożliwiający dostarczanie wodoru do każdego z ramion oddzielnie – wówczas będzie możliwe dokładne sterowanie robotem.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |