Elektroniczna laska dla niewidomych - ELEKTRONIKA - NIEWIDOMY - GPS - NAWIGACJA - PORTUGALIA - BLAVIGATOR - UTAD
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Elektroniczna laska dla niewidomych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Elektroniczna laska dla niewidomych

Elektroniczna laska dla niewidomych

Uczeni z uniwersytetu UTAD opracowali elektroniczną laskę dla niewidomych. „Dzięki specjalnemu systemowi naprowadzania, urządzenie pokieruje jego właściciela dokładnie celu” - zapewniają konstruktorzy. 

Prezentacja nowoczesnej laski dla osób niewidomych odbyła się na uniwersytecie UTAD w portugalskim Vila Real. Badacze tej uczelni zaprezentowali prototyp nowego urządzenia opracowanego w ramach projektu „Blavigator”, zapowiadając kontynuację prac nad jego udoskonaleniem.

„Elektroniczna laska jest rozwiązaniem bardzo skutecznym dla niewidomych, którzy chcą prowadzić normalne życie i z łatwością przemieszczać się po ulicach. Wyrób tego sprzętu nie wymaga dużych nakładów finansowych” - poinformował Hugo Paredes z departamentu inżynierii uniwersytetu UTAD.

Urządzenie opracowane przez portugalskich uczonych wyposażone jest w antenę oraz elektroniczny odbiornik, które pozwalają zczytać dane z etykietek z kodami umieszczanymi m.in. na budynkach, chodnikach, znakach drogowych czy sygnalizacji świetlnej. Laska automatycznie odczytuje drogę przy zastosowaniu technologii komputerowej, fal radiowych oraz GPS.

„Skonstruowane przez nas urządzenie, które bazuje na szeregu rozwiązań naprowadzających, będzie w najbliższej przyszłości dopracowywane. Spodziewamy się też wdrożenia programu jego masowej produkcji na terenie Portugalii” - dodał Hugo Paredes.

W projekcie badawczym wdrażanym w Vila Real bierze udział kilkudziesięciu uczonych z różnych dziedzin naukowych. W tym roku ich prace nad elektroniczną laską dla niewidomych wsparła lizbońska Fundacja Nauki i Technologii, przekazując kwotę 82 tys. euro.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl