Przedsiębiorstwa przesyłowe i dystrybucyjne w sektorze elektroenergetycznym, jako odpowiedzialne za przesył i dystrybucję energii elektrycznej, dysponują infrastrukturą sieciową o znacznej wartości. Pewna i szybko dostępna informacja o majątku, o jego lokalizacji i o relacjach, w jakich pozostaje on z otoczeniem i innymi obiektami sieci, staje się niezbędna do prowadzenia efektywnej działalności takich przedsiębiorstw.
Wzrost liczby rozproszonych źródeł energii wpływa na zmianę sposobu funkcjonowania branży elektroenergetycznej, a przed operatorami sieci dystrybucyjnych stawia nowe wymagania związane z przebudową sieci dystrybucyjnych w kierunku dostosowania ich do odbioru energii elektrycznej z wielu źródeł, których działanie jest silnie uwarunkowane czynnikami pogodowymi. Zmieniający się model energetyki dystrybucyjnej, która obok funkcji dostarczania energii, zaczyna coraz częściej pełnić również funkcję odbioru energii ze źródeł rozproszonych, rodzi potrzebę nowych narzędzi wspierających realizację tych zadań.
Próby inwentaryzacji sieci elektroenergetycznych są podejmowane przez przedsiębiorstwa energetyczne od kilkunastu lat. Prace te są realizowane własnymi siłami (służby własne) albo zlecane na zewnątrz. Gromadzenie dokumentacji polegało dawniej na odpowiednim zorganizowaniu i prowadzeniu systemu archiwizacji danych, tworzonych metodą tradycyjną w postaci map i schematów kreślonych na papierze oraz danych opisowych, także papierowych. Taka inwentaryzacja zbiorcza urządzeń elektroenergetycznych nie była ani wydajna, ani efektywna. Należy stwierdzić, że w ciągu tego długiego okresu nie zostały wypracowane ogólnie przyjęte standardy i procedury prowadzenia inwentaryzacji. Każde z przedsięwzięć jest inne, realizowane w inny sposób, różnymi narzędziami, z wykorzystaniem różnych standardów, przez co procesy inwentaryzacji trwają bardzo długo, są kosztowne i niejednokrotnie kończą się niepowodzeniem.
Celem projektu „Opracowanie metodyki inwentaryzacji obiektów elektroenergetycznych” jest określenie i zdefiniowanie modelu realizacji inwentaryzacji majątku energetycznego a także przygotowanie analizy technologii oraz narzędzi wykorzystywanych w procesie. Projekt został opracowany dzięki zdefiniowaniu wymagań oraz oczekiwań wobec modelu biznesowego, wynikających z planów strategicznych w obszarze eksploatacji majątku sieciowego. Efektem projektu jest prototyp systemu wpierającego inwentaryzację sieci elektroenergetycznych EDS na podstawie nowoczesnych technik automatycznej identyfikacji obiektów oraz rozproszone zarządzanie pozyskaniem i obróbką danych. W ramach badań opracowano nowe metody automatycznej inwentaryzacji. Docelowym rezultatem projektu będzie skalowalny i w pełni parametryzowany system informatyczny w obszarze pozyskania danych dla energetyki prądowej.
W trakcie analizy rynku, opartej na badaniach własnych przeprowadzonych w ostatnim roku w koncernach energetycznych energetyki zawodowej w odniesieniu do rynku krajowego, stwierdzono, że:
Na świecie brakuje wyspecjalizowanych, zintegrowanych, kompleksowych i łatwo konfigurowalnych systemów oferujących narzędzia do planowania, zarządzania, pozyskiwania oraz wizualizacji i udostępnienia inwentaryzowanych danych. Oferowane obecnie rozwiązania nie mają charakteru innowacyjnego i umożliwiają obsługę tylko w zawężonym zakresie (zazwyczaj ograniczając się do programów wspomagających wprowadzanie danych do systemu klasy GIS lub Asset Management).
Powiązanie informacji technicznych obiektów energetycznych z lokalizacją w terenie i wizualizacją przestrzenną na mapach tła pozwala na efektywne wsparcie zarządzania gospodarką urządzeniami, planowaniem i realizacją działań związanych z inwestycjami i eksploatacją, sprawowania nadzoru nad prawidłową pracą systemu elektroenergetycznego jak też szybkie i sprawne reagowanie w sytuacjach awaryjnych [1, 2]. Równie ważnym aspektem jak zarządzanie infrastrukturą techniczną jest dla przedsiębiorstwa energetycznego zarządzanie techniczną obsługą klienta w kwestii przyłączenia nowych odbiorców, dokonywanie uzgodnień terenowych, reagowanie na zgłoszenia klientów, czy też dbałość o dostarczenie energii elektrycznej o odpowiednich parametrach jakościowych. Optymalizacja działań w tym obszarze będzie prowadzić do zmniejszenia ponoszonych kosztów jak i wygenerowania dodatkowych przychodów. Biorąc pod uwagę, iż docelowo wszystkie dostępne dane dotyczące obiektów sieci elektroenergetycznej będą zawarte w bazach danych systemów informatycznych, celowe wydaje się zbadanie możliwości automatyzacji inwentaryzacji obiektów sieci elektroenergetycznej.
Paszportyzacja jest jednym z procesów pozyskiwania informacji o zasobach majątku sieciowego, czyli ewidencji informacji o każdym elemencie sieci z uwzględnieniem jego danych technicznych i hierarchii zajmowanej w strukturze danych z uwzględnieniem jego położenia geograficznego. W systemie paszportyzacji każdy element ma tzw. paszport.
Paszporty to dokumenty ewidencyjne elementów sieci. Zazwyczaj określają geograficzne położenie obiektów, podstawowe parametry elementów oraz relacje opisywanego obiektu z innymi elementami. Proces ten jest realizowany często etapowo, gdzie każdy etap stanowi odosobniony podproces.
Wyróżnić tutaj można dwa podstawowe źródła pozyskania informacji o stanie majątku sieciowego:
|
REKLAMA |
REKLAMA |