System wspomagający inwentaryzację sieci elektroenergetycznej jest systemem, który może działać w ściśle określonym środowisku - otoczeniu. Na rys. 5 przedstawiono podstawowe podmioty zidentyfikowane w otoczeniu systemu inwentaryzacji oraz określono przepływy informacji między tymi podmiotami. Sieć połączeń pomiędzy systemami pozwoli na konsolidację dostępnych informacji i danych z różnych źródeł. Dane gromadzone w jednym z systemów, mogą być jednocześnie wykorzystywane w innym jako dane źródłowe. Ponadto, zmiana danych w jednym z systemów może wyzwalać procesy zmiany danych w innych systemach. Kluczem do sukcesu integracji i wymiany danych pomiędzy tymi systemami jest możliwie dokładne dostosowanie modeli danych w poszczególnych systemach i opracowanie sprawnej platformy wymiany danych.
Rys. 5. Zidentyfikowane zależności w otoczeniu systemu inwentaryzacji sieci elektroenergetycznej
Rys. 6. Zidentyfikowane zależności w otoczeniu systemu inwentaryzacji sieci elektroenergetycznej w ramach organizacji operatorów sieci
W procesie inwentaryzacji zebrane dane będą wykorzystywane w różnych celach, jednak należy się spodziewać, że w pierwszej kolejności trafią do systemu klasy GIS i dopiero później będą dystrybuowane do innych systemów informacyjnych. Na rys. 6 przedstawiono zidentyfikowane zależności w przepływach danych w ramach organizacji operatorów sieci.
Prototyp systemu EDS jest obecnie poddawany testom oraz ocenie jego przydatności w zastosowaniu praktycznym. System ten wykorzystuje wiele sprawdzonych w praktyce rozwiązań, ale zawiera również nowatorskie w skali kraju rozwiązania związane z automatycznym rozpoznawaniem obrazu. Na rys. 7 pokazano ogólną strukturę systemu EDS.
Tym, co wyróżnia system EDS z innych systemów' tej klasy i tego przeznaczenia, jest możliwość pozyskiwania atrybutów' na podstawie zdjęć w sposób półautomatyczny. Odpowiedzialny jest za to moduł rozpoznawania, w którym zdjęcia poddawane są procesowi automatycznego rozpoznania obrazu [7-9], wykorzystującego metody sztucznej inteligencji, a następnie otrzymane wyniki poddawane są weryfikacji i analizie przez specjalistów' zajmujących się pozyskiwaniem atrybutów' ze zdjęć. Zakładamy, że dzięki nowej technologii, pozyskiwanie danych tą metodą może być jeszcze szybsze niż do tej poty.
|
REKLAMA |
REKLAMA |