Inwentaryzacja stanowi ogół czynności zmierzających do sporządzenia szczegółowego spisu z natury składników majątku sieciowego i źródeł ich pochodzenia, przedstawiając stan na ustalony okres. Jest również sposobem na przeprowadzenie bieżącej kontroli stanu sieci, w tym wstępną kwalifikację obiektów przeznaczonych do weryfikacji, jak: uszkodzone obiekty, zwarcia przewodów z konstrukcją metalową podpór, nielegalne przyłącza itp. Podstawowymi zaletami przeprowadzania inwentaryzacji terenowej jest aktualność pozyskanych danych w porównaniu z dokumentacją techniczną. Dane te przedstawiają stan faktyczny sieci, dzięki czemu pozwalają w łatwy sposób zweryfikować wszelkie możliwe błędy w dokumentacji, uzgodnić zapisy w księgach oraz przeciwdziałać nieprawidłowościom. Jedną z metod prowadzenia inwentaryzacji jest proces pozyskiwania informacji ze zdjęć obiektów wykonanych w terenie. Zalety stosowania inwentaryzacji metodą fotograficzną:
Zasoby niezbędne dla prawidłowego przebiegu procesu inwentaryzacji określono następująco:
Pierwszą fazą procesu inwentaryzacji jest jego przygotowanie, tzn. określenie warunków technicznych inwentaryzacji, jej zakresu oraz dostępnych danych źródłowych, wspomagających i ułatwiających pozyskanie danych o obiektach w terenie. Następnie realizuje się planowanie i harmonogramowanie prac, zasobów i szkoleń oraz przygotowanie i konfigurację narzędzi, które umożliwią właściwą interpretację pozyskanych danych oraz ich dalszą obróbkę poprzedzającą import do systemu GIS. Realizacja samego procesu inwentaryzacji zaczyna się od przeprowadzenia niezbędnych szkoleń (zwłaszcza BHP). Następnie tworzy się tzw. zlecenie obszarowe, bardzo istotne z punktu widzenia zarządzania procesem. Zlecenia takie określają zakres rzeczowy i obszarowy przedmiotu inwentaryzacji, np. wykonanie inwentaryzacji sieci nN na wskazanym, zazwyczaj niewielkim obszarze. Bardzo istotne jest sprawne działanie platformy komunikacyjnej pomiędzy osobami realizującymi inwentaryzację w terenie a osobami wydającymi i odbierającymi od nich dane. Platforma komunikacyjna umożliwia więc przekazywanie zleceń obszarowych do realizacji w terenie osobie inwentaryzującej oraz zwrotne przesyłanie przez nią pozyskanych danych. Bezbłędna i bezawaryjna komunikacja jest niezwykle ważna, gdyż w przypadku metody fotograficznej inwentaryzacji mamy do czynienia z generowaniem bardzo dużej liczby zleceń obszarowych zawierających wiele danych, np. pomiar współrzędnych, rodzaj obiektu.
Dane po inwentaryzacji, przekazane za pomocą platformy komunikacyjnej, są wczytywane do bazy danych, w której następuje ich dalsza obróbka, np. weryfikacja jakości danych, ustalenie rzeczywistej topologii sieci. Ostatnią fazą procesu jest opis atrybutów na podstawie zdjęć oraz ustalenie styków z innymi danymi pozyskanymi w innych procesach, np. migracji czy też paszportyzacji sieci kablowej na podstawie dokumentacji papierowej. Proces inwentaryzacji w terenie jest przeprowadzany w celu zebrania jak największej ilości aktualnych informacji o istniejących obiektach sieci elektroenergetycznej, które wchodzą w skład majątku. Informacje te, w zależności od potrzeb i wymagań, mogą być w końcowym etapie paszportyzacji uzupełnione danymi z innych źródeł jak dokumentacja techniczna.
Weryfikacja produktów inwentaryzacji w terenie polega na sprawdzeniu poprawności oraz jakości wykonania zdjęć. Każde zdjęcie powinno zawierać wymagane elementy dla obiektów elektroenergetycznych oraz musi być zrobione w sposób zgodny z przygotowaną instrukcją wykonywania zdjęć obiektów, aby umożliwić poprawny opis atrybutów. Inwentaryzację metodą fotograficzną można wykonać nie tylko fotografowaniem obiektów przez osoby inwentaryżujące w terenie, ale również do jej przeprowadzenia można wykorzystać zdjęcia wykonane w ramach oblotu sieci, jeżeli wymagania i określone warunki techniczne inwentaryzacji na to pozwalają. Wszystko zależy od tego, jaki cel i efekt jest oczekiwany w wyniku inwentaryzacji. Docelowo, opracowywany system informatyczny będzie umożliwiał także zbudowanie odwzorowania sieci elektroenergetycznej w formacie zgodnym zCIM [4-6].
|
REKLAMA |
REKLAMA |