

Systemy Informacji Przestrzennej jako narzędzie wspomagające eksploatację i rozwój sieci elektroenergetycznych
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka
Możliwość uzyskania kredytu technologicznego, czyli otrzymanie pomocy polegającej na dofinansowaniu inwestycji, którą jest wdrożenie nowej technologii zarówno własnej, jak i nabytej oraz uruchomieniu produkcji nowych wyrobów lub modernizacji wyrobów produkowanych wg tej technologii. Nowa technologią jest wiedzą np. technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych. Można do tego zaliczyć inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym, w tym z zastosowaniem nowych, co najmniej w skali kraju, rozwiązań organizacyjnych w zakresie dystrybucji, systemów informacyjnych,
zarządzania.
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku: temat, który obejmuje wykorzystanie Systemów Informacji Przestrzennej to np. Efektywna Dystrybucja Energii.
Programy Regionalne
Kolejne możliwości dla zastosowań systemów SIP sa związane z programami regionalnymi, np. dla woj. mazowieckiego w ramach priorytetu IV „Środowisko, zapobieganie zagrożeniom i energetyka” jest przewidziany temat: Rozbudowa i modernizacja infrastruktury energetycznej i ciepłowniczej regionu i zwiększenie wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i kogeneracyjnych o wysokiej sprawności.
Wnioski
- Oczywistym jest, że nie da się obecnie planować rozwoju jakiegokolwiek regionu bez informacji dostarczanych przez SIP, jak również coraz trudniej jest zarządzać infrastrukturą sieciową bez tego rodzaju systemów informatycznych.
- Należy podkreślić płynący z doświadczeń praktycznych wniosek, że należy tak szybko udostępniać system SIP dla użytkowników, jak tylko jest to możliwe. W związku z tym należy wprowadzać najpierw podstawowe funkcje systemu, zapewniając zbiór podstawowych danych. Natomiast z technicznego punktu widzenia dopiero pełne odwzorowanie sieci wszystkich napięć pozwoli na osiągnięcie całkowitej funkcjonalności SIP w ramach Systemu Wspomagania (Informacji o) Dystrybucji.
- Należy zdawać sobie sprawę, że wdrożenie Systemu Informacji Przestrzennej jest bardzo kosztowne, szczególnie zaś proces pozyskania danych, czyli stworzenie wielowarstwowej mapy cyfrowej zawierającej sieć uzbrojenia terenu nadziemną i podziemną wszystkich branż. Zdecydowanie warto dążyć do współpracy między branżami i służbami geodezyjnymi ze względu na zmniejszenie kosztu pozyskania danych.
Autor
Miłosława Kujszczyk-Bożentowicz
PGE Dystrybucja Warszawa-Teren Sp. z o.o.
Literatura
[1] Helt P., Baczyński D.: Funkcje systemu GIS w zakładach energetycznych. Instytut Elektroenergetyki, Politechnika Warszawska
[2] Downar R.: Systemy Informacji Przestrzennej. Zastosowanie w działalności samorządów Terytorialnych. Wydział Zarządzania i Ekonomii, Politechnika Gdańska
[3] Materiały z konferencji „Więcej niż GIS”, Kraków 2008
[4] Materiały Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii udostępnione w Internecie
[5] Materiały Geoportal.gov.pl
|
REKLAMA |

REKLAMA |