Wykonując sprawdzenie odbiorcze, należy wykazać spełnienie przez badaną instalację lub urządzenie elektryczne wymagań aktualnych przepisów i norm. Podczas okresowych badań odbiorczych sprawdza się, czy badana instalacja spełnia wymagania obowiązujące w czasie jej wykonywania. Taka sytuacja wymaga od osób wykonujących badania znajomości nie tylko aktualnych i starych wymagań, ale również okresów, w których one obowiązywały. Jednakże w praktyce bardzo często osoby dokonujące sprawdzenia nie stosują się do nowych, obowiązujących wymagań i sposobów pomiarów.
Najnowsze przepisy dotyczące badań instalacji elektrycznej obowiązują od 7 lipca 2009 r. Wprowadzono w nich przede wszystkim obowiązek stosowania w instalacjach elektrycznych urządzeń ochronnych różnicowoprądowych (uzupełniających podstawową ochronę przeciwporażeniową i ochronę przed powstaniem pożaru i powodujących w warunkach uszkodzenia samoczynne wyłączenie zasilania) oraz powołano do obowiązkowego stosowania normę PN-HD 60364-6:2008 [1] zawierającą wymagania oraz sposób sprawdzenia instalacji.
Autor:
WIADOMOŚCI ELEKTROTECHNICZNE / Grzegorz Hołdyński, Zbigniew Skibko
[1] PN-HD 60364-6:2008 Instalacje elektryczne niskiego napięcia – Część 6: Sprawdzanie
[2] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z późniejszymi zmianami)
[3] Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (z późniejszymi zmianami)
[4] Prawo Budowlane. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. (z późniejszymi zmianami)
[5] Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 17 września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych
[6] PN-IEC 60364-5-52:2002 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych – Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego – Oprzewodowanie
[7] PN-IEC 60364-4-41:2000 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych – Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa – Ochrona przeciwporażeniowa
|
REKLAMA |
REKLAMA |
dziękujemy za zwrócenie uwagi, oczywiście wskazany błąd jest prawdziwy, a wkradł się podczas wprowadzania artykułu. Autorzy podają poprawne wartości.
Redakcja
W tabeli Minimalne wartości rezystancji izolacji [1]
Rezystancje wynoszą powyżej 1,0MΩ a nie 100kΩ!!!
(tablica 6.A w par. 61.3.3)
Jest to nawet poniżej starych wymagań, 1kΩ/V i już powinno zwrócić uwagę.
Pozdrawiam.
Konrad OWSEP