Projektowanie i montaż instalacji elektrycznej to zadanie dla wykwalifikowane fachowca, który ma odpowiednie uprawnienia. Mimo to na własny użytek warto wiedzieć, jak powinna wyglądać i być rozmieszczona instalacja w mieszkaniu, by była wydajna i bezpieczna dla domowników. Dlatego dziś przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik po instalacjach elektrycznych.
Współcześnie trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez możliwości korzystania z urządzeń elektrycznych. Jednak, żeby w gniazdkach popłynął prąd, muszą być one prawidłowo połączone z tablicą rozdzielczą, która z kolei jest połączona z licznikiem. Instalacja elektryczna w budynku mieszkalnym składa się z układu zasilania niskiego napięcia, który obejmuje takie komponenty jak:
Właściwe połączenie ze sobą wszystkich elementów i ich prawidłowe rozmieszczenie w mieszkaniu jest kluczowe, by instalacja dobrze działała. Osoby bez uprawnień nie powinny samodzielnie dokonywać przeróbek instalacji, ponieważ mogą łatwo doprowadzić do zwarcia. W tym celu lepiej będzie skontaktować się ze specjalistą.
Instalacje elektryczne różnią się między sobą ze względu na ich stopień skomplikowania, umiejscowienie, sposób zasilania czy zastosowane zabezpieczenia. Zupełnie inaczej będzie wyglądała instalacja domu jednorodzinnego, a inaczej instalacja przeznaczona do zamontowania w dużej hali produkcyjnej. W budownictwie mieszkalnym najczęściej stosuje się instalacje elektryczne podtynkowe, natynkowe, wtynkowe i listwowe. W takim wypadku przewody mogą być widoczne, ukryte w ścianach lub schowane w specjalnych listwach. Po umieszczeniu przewodów w ścianie trzeba ją ponownie pomalować lub pokryć tynkiem. Dlatego, gdy elektryk skończy pracę, koniecznie zatrudnij dobrą ekipę remontową specjalizującą się w wykańczaniu wnętrz i malowaniu elewacji.
Jeśli instalacja elektryczna ma dobrze spełniać swoją funkcję, to elektryk powinien stosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim do okablowania domowej instalacji warto wybierać przewody płaskie, które trzeba przymocować do ściany za pomocą specjalnych uchwytów z tworzywa sztucznego. Przewody muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od okien i drzwi, a ich ułożenie powinno być pionowe lub poziome. Od sposobu ułożenia instalacji w dużej mierze zależy jej bezawaryjność, dlatego warto zdecydować się na zatrudnienie fachowca, którego możesz też znaleźć na http://www.forumbudowlane.pl/zlecenia/elektryczne. Wówczas zyskasz pewność, że wszystkie gniazda w pomieszczeniu będą optymalnie rozmieszczone i podłączone do odpowiednich obwodów. Co ważne, przewodów elektrycznych nie wolno układać poniżej rur kanalizacyjnych i wodociągowych, gdyż w razie awarii mogłyby ulec zalaniu.
Mając podstawową wiedzę z zakresu instalacji elektrycznych, będziesz mógł z łatwością zweryfikować kwalifikacje każdego elektryka. Pamiętaj, że poprawnie położona instalacja powinna być niezawodna i bezpieczna oraz musi także dobrze służyć Ci przez wiele lat.
REKLAMA |
REKLAMA |