„Dom w kosmosie” z systemem automatyki budynkowej ABB-free@home - AUTOMATYKA BUDYNKOWA - ABB-FREE@HOME - ARCHITEKT - KONKURS ARCHITEKTONICZNY - PROJEKT ARCHITEKTONICZNY
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności „Dom w kosmosie” z systemem automatyki budynkowej ABB-free@home
drukuj stronę
poleć znajomemu

„Dom w kosmosie” z systemem automatyki budynkowej ABB-free@home

„Dom w kosmosie” z systemem automatyki budynkowej ABB-free@home
fot. ABB

„Dom w kosmosie” został najlepiej ocenionym i zwycięskim projektem w Konkursie dla Młodych Architektów miesięcznika Builder. Firma ABB była partnerem tego konkursu, wspierając jego uczestników w najlepszym wykorzystaniu systemu automatyki budynku ABB-free@home. Zainteresowanie konkursem było ogromne, a do zakończonej właśnie edycji zgłosiło się 1400 osób.

Konkurs dla Młodych Architektów jest realizowany w ramach projektu „Promujemy Polską Architekturę”. Wspiera on studentów wydziałów architektury oraz młodych architektów w ich twórczym, zawodowym rozwoju. Wyłania autorów najlepszych prac, cechujących się pomysłowością, otwartością, wysoką jakością projektowanej architektury, dbałością o detale oraz poprawnością zastosowanych rozwiązań materiałowych i technologicznych. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich. Firmy z różnych branż stają się partnerami, dostarczając uczestnikom merytoryczną wiedzę na temat materiałów, produktów i systemów, które można wykorzystać we współczesnej architekturze. Produkty te – zgodnie z regulaminem konkursu – muszą później znaleźć się w projektach.

– Chcieliśmy dotrzeć do jak największej grupy dość specyficznych odbiorców, młodych ludzi wchodzących na rynek pracy – mówi Jarosław Grabowski, odpowiedzialny w ABB za osprzęt elektroinstalacyjny oraz automatykę budynków. – Zależało nam przede wszystkim na tym, by pokazać uczestnikom konkursu, że ABB to nie tylko koncern energetyczny, ale także producent designerskiego osprzętu i systemów automatyki budynku, co dla ich pracy ma duże znaczenie. Z naszym systemem ABB-free@home doskonale więc wpisaliśmy się w zasady konkursu.

Z roku na rok konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Do zakończonej edycji zgłosiło się ponad 1400 osób. Prace można było składać w trzech kategoriach. Ostatecznie do oceny wpłynęło 129 projektów, wśród których było 45 prac zespołowych. Pierwszy konkursowy temat - Dom własny architekta - cieszył się największym powodzeniem i zgromadził aż 63 prace. Na drugi temat - Wypełnij lukę funkcją kultury - wpłynęło 48 prac. Natomiast na trzeci, jak się okazało najbardziej wymagający, bo projekt musiał dotyczyć istniejącej w Krakowie działki - Współczesne miejsce pracy - uczestnicy przygotowali 18 prac. Najwięcej prac nadesłali studenci Politechniki Poznańskiej. Na drugim miejscu uplasowali się studenci z Politechniki Warszawskiej, a na trzecim z Politechniki Krakowskiej.

Prace oceniane były przez Kapitułę, którą tworzą najwybitniejsi polscy architekci oraz przedstawiciele firm branży budowlanej i pokrewnych, które dzięki zaangażowaniu w konkurs uzyskały tytuł Mecenasa Polskiej Architektury.

 – Dyskusja Kapituły na temat poszczególnych projektów była zawzięta. Wynikało to między innymi z odmiennego podejścia architektów i przedstawicieli biznesu. Architekci, którzy stanowili większość, poszukiwali kreatywności i niebanalnego spojrzenia na rzeczywistość, natomiast przedstawiciele biznesu - najlepszego i niekonwencjonalnego wykorzystania nowoczesnych technologii. Ostatecznie, w kategorii „Dom własny architekta” wygrał projekt, który jest zupełną abstrakcją, dzisiaj praktycznie nie do zrealizowania – dom w kosmosie. Natomiast pod względem podejścia, zastosowanych materiałów, kreatywności, zaproponowanych rozwiązań i wreszcie uzasadnienia, jakim posłużyła się autorka, był bezkonkurencyjny – opowiada Magdalena Malewska, dyrektor sprzedaży i marketingu Dywizji Produktów i Systemów Elektryfikacji ABB w Polsce, członek Kapituły.

Pod koniec stycznia br. podczas uroczystej Gali Builder Awards uhonorowano wszystkich laureatów konkursu, a nazwiska zwycięzców i nagrodzone projekty można znaleźć na stronie buildercorp.pl.

Źródło: ABB

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ABB Sp. z o.o.
ul. Żegańska 1, Warszawa
tel.  +48 22 223 77 77
www.abb.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl