Postęp w dziedzinie podnoszenia sprawności energetycznej w zastosowaniach stacjonarnych i mobilnych przekłada się na wymierne oszczędności. Szczególnie duże potencjalne oszczędności daje współpraca innowacyjnych funkcji oprogramowania z napędami hydraulicznymi i elektrycznymi.
Hydraulika wyróżnia się spośród innych technologii napędu dużą gęstością mocy oraz odpornością. W nowoczesnych systemach do tych zalet dochodzi jeszcze wysoka sprawność energetyczna. W przeszłości hydrauliczne jednostki napędowe często pracowały z maksymalnym przepływem, nawet jeśli w danym momencie proces tego nie wymagał. Obecnie coraz większa liczba maszyn i systemów wykorzystuje napędy pomp o zmiennej prędkości obrotowej, np. z rodziny Sytronix. W napędach takich przepływ i ciśnienie są regulowane odpowiednio do chwilowych potrzeb. Podczas pracy z częściowym obciążeniem prędkość obrotowa jest zmniejszana, co zmniejsza ilość energii pobieranej przez systemy hydrauliczne przy normalnej eksploatacji. W zastosowaniach takich jak przetwórstwo drewna, formowanie wtryskowe czy obrabiarki, oszczędności mogą sięgać 80%, a w niektórych zastosowaniach, jak np. odlewanie ciśnieniowe, nawet 90%.
Nowa generacja modularnych hydraulicznych jednostek napędowych, zwana ABPAC, nie tylko cechuje się wysoką sprawnością energetyczną, lecz także udostępnia przyszłościowe funkcje pracy w sieci. Wykorzystując rozproszoną inteligencję i opcjonalne pakiety czujników, jednostki takie bezustannie rejestrują wszystkie dane o warunkach pracy i przesyłają je poprzez otwarte interfejsy do sterowników wyższego poziomu lub do urządzeń podłączonych do sieci, takich jak smartfony czy tablety (pod warunkiem autoryzacji ich dostępu do takich informacji).
IndraDrive Mi Smart Energy Mode
Kontakt dla czytelników:
mgr inż. Romuald Lis
tel.: +48(22) 738 19 41
romuald.lis@boschrexroth.pl
www.boschrexroth.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |