Innowacyjny silnik elektryczny Damel - SILNIK ELEKTRYCZNY - DĄBROWA GÓRNICZA - MASZYNY ELEKTRYCZNE - NAPĘDY ELEKTRYCZNE - DAMEL
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Innowacyjny silnik elektryczny Damel
drukuj stronę
poleć znajomemu

Innowacyjny silnik elektryczny Damel

Innowacyjny silnik elektryczny Damel
fot. Damel

Najnowszy wyprodukowany w Dąbrowie Górniczej innowacyjny elektryczny silnik wysokosprawny z wirnikiem z magnesami trwałymi typu cSP1 ma szansę zmienić oblicze branży. Charakteryzują go wysokie parametry użytkowe w szerokim zakresie pracy, wysoki współczynnik mocy i sprawność na poziomie 98,5%. Damel produkuje silniki z tej rodziny w zakresie mocy 160–1600 kW i napięcia 400–6000 V.

Silniki zoptymalizowano ze względu na działanie bez obniżania ich parametrów ruchowych, co oznacza, że oferują imponującą moc, minimalizując jej straty. – Dzięki zastosowaniu magnesów trwałych w wirniku nasz silnik charakteryzuje się znacznie większą sprawnością od tradycyjnie stosowanych silników indukcyjnych, zwłaszcza pracujących z małą liczbą wyłączeń – podkreśla Robert Tomaszewski, wiceprezes zarządu spółki Damel i dodaje: – W obliczu rosnących kosztów energii nasz silnik stawia na oszczędność. Zaawansowane technologie pozwalają zmniejszyć zużycie energii, co przekłada się na realne korzyści dla użytkowników. Jest nie tylko superwydajny, ale także łatwy do integracji w różnych branżach, co czyni go wszechstronnym rozwiązaniem o różnych zastosowaniach (pompy, wentylatory, młyny kulowe).

Wykorzystanie magnesów trwałych oznacza ograniczenie strat (głównie w wirniku, które w silniku indukcyjnym stanowią ok. połowy wszystkich). W rezultacie prowadzi to do obniżenia temperatury silnika i znaczącego wydłużenia jego żywotności. Ważnym aspektem jest fakt, że generowanie mniejszej ilości ciepła w zamkniętych przestrzeniach, w tym w podziemiach kopalń, obniża koszty ich wietrzenia.

W ostatnich latach większą uwagę zwraca się na efekty, jakie działalność czło­wieka niesie dla środowiska. Inżynierowie pracują nad coraz nowo­cześniejszymi urządzeniami, które zużywałyby mniej energii, osiągając taką samą efektywność. Głównym odbiorcą energii elektrycznej są zakłady przemysłowe, a zwłaszcza pracujące w nich silniki. Szacuje się, że ogólnie napędy pochłaniają 70% globalnej produkcji energii. Nie powinno więc dziwić, że szczególny nacisk kładzie się na ob­niżenie energochłonności właśnie układów na­pędowych. Konstrukcja silników, bę­dących podstawowymi przetwornikami energii elektrycznej na mechaniczną, jest ciągle udo­skonalana, co sprawia, że ich pa­rametry eksploatacyjne są coraz lepsze.

Zastosowanie wysoko sprawnych silników z magnesami trwałymi pozwala na szybki zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych związanych z wymianą silników starej generacji, znaczący wzrost trwałości i niezawodności układów napędowych, ograniczający straty wynikające z awaryjnych postojów, oraz istotną poprawę dynamiki napędu. Nowe silniki mogą być montażowo dopasowane, tak by nie zachodziła potrzeba modernizacji fundamentów i przyłączy mechanicznych.

Przykładem korzyści płynących z użytkowania nowej generacji silników z wirnikiem z magnesami trwałymi są rezultaty, jakie udało się osiągnąć w Polskiej Grupie Górniczej KWK ROW Ruch Marcel. Roczne oszczędności uzyskane po wprowadzeniu omawianych silników do eksploatacji oszacowano na 160 tys. zł. Z uwagi na ciągle rosnące ceny energii oszczędności płynące z zainstalowania wspomnianego silnika pozostają niedoszacowane.

 – I już na koniec: silniki LSPM (line-start permanent magnet, czyli o rozruchu bezpośrednim, wzbudzane magnesem trwałym) dokonują samodzielnego rozruchu po ich podłączeniu bezpośrednio do sieci i przeznaczone są przede wszystkim do napędzania urządzeń pracujących w reżimie pracy ciągłej – wyjaśnia dr inż. Artur Polak, dyrektor Działu Rozwoju spółki Damel.

Damel od zawsze stawiał na wyroby innowacyjne, przynoszące użytkownikom wymierne korzyści eksploatacyjne. Mamy takie możliwości. Wszystkie nowo produkowane silniki są opracowywane przez nasze doświadczone biuro konstrukcyjne, montowane na Wydziale Prototypowni oraz badane w Laboratorium Maszyn Elektrycznych.

 – Rynek energooszczędnych silników elektrycznych z magnesami trwałymi jest dla nas jednym z priorytetowych. Stopniowo wzrastające ceny energii elektrycznej sprawiają, że takie rozwiązania są coraz śmielej stosowane w przemyśle. Jesteśmy na to gotowi, nasze konstrukcje zdążyły zyskać bardzo pozytywne opinie, nie ma dla nas trudnych tematów w tym zakresie – podsumowuje Robert Tomaszewski.

Źródło: Damel

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl