Migające diody LED mogą zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych - TRANSPORT KOLEJOWY - DIODY LED - SYGNALIZACJA ŚWIETLNA
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Migające diody LED mogą zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Migające diody LED mogą zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

Migające diody LED mogą zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych
Umieszczone na znakach przed przejazdem kolejowym diody, migające, kiedy zbliża się pociąg - to pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa na niestrzeżonych przejazdach kolejowych. Dzięki temu kierowca samochodu będzie wiedział, że - jeśli się nie zatrzyma - grozi mu realne niebezpieczeństwo.

W Polsce jest ponad 10 tys. przejazdów kolejowych bez rogatek, półrogatek czy sygnalizacji świetlnej. Z danych wynika, że 97 proc. wypadków, do których dochodzi na tego typu przejazdach powoduje niewłaściwe zachowanie kierowców samochodów.

  Jeżdżąc z rodzicami po świecie zauważyłem, że to dość powszechny problem. Potem zacząłem myśleć, co zrobić, aby to bezpieczeństwo poprawić. Samo dopracowanie systemu zajęło około trzech miesięcy  mówi PAP autor wynalazku Jakub Zyngier - uczeń Zespołu Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK "Jędrusie" w Połańcu.

Zadaniem jego wynalazku jest właśnie zwiększenie bezpieczeństwa na niestrzeżonych pojazdach kolejowych.  Głównym założeniem jest zwiększenie ilości sygnałów wizualnych docierających do kierowcy, który zbliża się do niestrzeżonego przejazdu  wyjaśnia Zyngier.

Cały system polega na tym, że jeżeli pociąg znajduje się kilometr przed przejazdem kolejowym, to na krzyżu Św. Andrzeja i znaku "stop" zaczynają pulsować umieszczone tam diody. Od tego momentu dojechanie do przejazdu zajmie pociągowi około trzech minut.

  Jeżeli samochód, który zbliża się do przejazdu zaczyna zwalniać przed przejazdem kolejowym, to diody pulsują jednostajnie. Natomiast, jeżeli nie zwalnia, czy wręcz przyspiesza, aby zdążyć przed pociągiem, to diody zaczynają pulsować szybciej i jaśniej. Chodzi o to, aby pulsowaniem diod wymusić na kierowcy zatrzymanie się i dać informację, że jeżeli się nie zatrzyma to grozi mu niebezpieczeństwo  tłumaczy w rozmowie z PAP Jakub Zyngier.

Na system oprócz diod LED składają się też ustawione kilometr przed przejazdem kolejowym dwa czujniki. Usytuowane w pewnej odległości od siebie mierzyłyby prędkość samochodu.

  Z kolei na torach umieszczony byłby tensometr, mierzący siłę nacisku, który pozwoliłby sprawdzić, czy jedzie pociąg. Gdy pociąg najedzie na tensometr, diody zaczynają pulsować, a czujniki umieszczone przed przejazdem kolejowym określą czy samochód przyspiesza, aby zdążyć przed pociągiem, czy chce zahamować  opisuje młody wynalazca.

Przyznaje, że miał już sygnał od instytucji, która zainteresowała się jego wynalazkiem. To znajdująca się niedaleko Połańca elektrownia.  Jest to dość duży zakład przemysłowy, gdzie na samym terenie znajduje się kilka kilometrów torów i kilkanaście niestrzeżonych przejazdów kolejowych. Możliwe, że coś z tego będzie  przyznaje rozmówca PAP.

  Takiego systemu jeszcze nigdzie na świecie nie widziałem. Ma być zrealizowany w jak najbardziej ekonomiczny sposób. Szacuje, że pojedynczy zestaw kosztowałby około 500 złotych  podkreśla Jakub Zyngier.

Wynalazek nagrodzono już złotym medalem z wyróżnieniem podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków (International Warsaw Invention Show - IWIS 2015). Zajął też drugie miejsce w konkursie "Młody Innovator", organizowanym przez Naczelną Organizację Techniczną. Zdobył ponadto brązowy medal na konkursie towarzyszącym Międzynarodowym Targom Młodych Wynalazców w Tajwanie.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl