Projekt EEPLIANT (Energy Efficiency Compliant Products 2014) będzie realizowany przez jednostki nadzoru rynku w krajach Unii Europejskiej, w tym przez polski UOKiK. Projekt zakłada kontrolę lamp LED pod względem spełniania kryteriów jakości i wymogów informacyjnych. Realizacja projektu potrwa do 2017 roku i jest jedną z inicjatyw podejmowanych przez instytucje nadzoru rynkowego w celu ochrony europejskiego rynku i konsumentów.
W ramach prowadzonych działań sprawdzone zostaną wybrane produkty pod kątem unijnych wymagań w zakresie efektywności energetycznej i odpowiedniego etykietowania. Kontrola dotyczy lamp LED, drukarek domowych i biurowych oraz ogrzewaczy pomieszczeń, a także ich dokumentacji i oznakowania. UOKiK uczestniczy w podprojekcie dotyczącym kontroli lamp LED.
W dniach 29-30 kwietnia 2015 r. odbyła się w Brukseli konferencja inaugurująca projekt EEPLIANT. Głównym celem projektu jest pomoc w osiągnięciu korzyści gospodarczych i środowiskowych wynikających z unijnej legislacji przyjętej w obszarze wymagań ekoprojektu oraz etykietowania energetycznego poprzez zwiększenie odsetka produktów oferowanych na rynku, które spełniają te wymagania.
Założenia projektu mają zostać osiągnięte poprzez skoordynowanie wspólnych działań kontrolnych 13 organów nadzoru rynku państw członkowskich Unii Europejskiej. Projekt jest koordynowany przez organizację PROSAFE. Uzyskał on wsparcie finansowe Unii Europejskiej w ramach mechanizmu wsparcia rozwoju i badań Horyzont 2020.
W ciągu 28 miesięcy trwania projektu, zostanie sprawdzone oraz przebadane laboratoryjnie, pod kątem spełniania wymagań w zakresie efektywności energetycznej, około 100 lamp LED, drukarek domowych i biurowych oraz ogrzewaczy pomieszczeń. Produkty zostaną pobrane bezpośrednio z rynku (asortyment dostępny dla konsumentów w sklepach) a następnie przebadane laboratoryjnie. Kontrole obejmą także weryfikację dokumentacji i oznakowania. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, właściwe organy nadzoru rynku podejmą stosowne działania zmierzające do wyeliminowania niezgodności.
Celem projektu EEPLIANT jest nie tylko wspieranie organów nadzoru rynku w prowadzeniu działań kontrolnych produktów dostępnych na europejskim rynku w obszarze efektywności energetycznej, ale także ułatwienie współpracy z interesariuszami, takimi jak stowarzyszenia branżowe przedsiębiorców, zainteresowanymi zwiększeniem na rynku odsetka produktów spełniających wymagania unijnego prawodawstwa.
Do kontroli zostaną wytypowane produkty, dla których istnieje wysokie ryzyko niespełnienia wymagań unijnych. W projekcie uczestniczą przedstawiciele takich krajów jak: Austria, Belgia, Bułgaria, Dania, Niemcy, Litwa, Malta, Holandia, Polska (UOKiK), Słowenia, Szwecja i Wielka Brytania.
Źródło: UOKiK
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |