Przejmujący FEGA & Schmitt Elektrogroßhandel to niemiecka spółka świadcząca usługi dystrybucji artykułów elektrotechnicznych oraz powiązane z tym usługi logistyczne. Swoje produkty sprzedaje poprzez tradycyjnie prowadzone hurtownie elektryczne. Należy do Grupy Adolf Würth, międzynarodowego hurtownika oraz producenta m.in. instalacji elektrycznych, automatyki przemysłowej, kabli i przewodów. Przejmowana jest wrocławska spółka TIM, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, która sprzedaje artykuły elektrotechniczne. TIM działa w systemie omnichannel, oferując sprzedaż zarówno za pośrednictwem sklepu internetowego, aplikacji mobilnej, mailowo, telefonicznie, jak również poprzez swoje biura sprzedaży oraz agentów. Posiada 18 biur sprzedaży zlokalizowanych w różnych województwach, dwa centra dystrybucyjne oraz magazyn centralny.
W ramach badania rynku skierowaliśmy pytania do 129 konkurentów łączących się spółek. Hurtownie sprzedające artykuły elektrotechniczne zapytaliśmy przede wszystkim o dane z lat 2021-2022, w tym m.in. wartość sprzedaży, odległości, na jaką realizowane było 80 proc. sprzedaży oraz o rodzaj transportu jakim realizowane były zamówienia w tym okresie. Ponadto zebraliśmy opinie przedsiębiorców na temat planowanej koncentracji i jej ewentualnych skutków.
- Przeprowadzone postępowanie wykazało, że działalność łączących się podmiotów może doprowadzić do naruszenia konkurencji na regionalnym rynku obejmującym obszar wyznaczony odległością do 80 km od hurtowni TIM zlokalizowanej w Zielonej Górze, stąd decyzja o nałożeniu warunku obejmującego zbycie części aktywów – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Zgodnie z nałożonym warunkiem przejmujący musi sprzedać sklep znajdujący się przy ul. Krośnieńskiej w Zielonej Górze należący do spółki TIM. Warunek obejmuje m.in. przeniesienie na nowego właściciela najmu powierzchni sklepu, praw i obowiązków wynikających z umów pracowniczych, dokumentacji księgowej i handlowej, a także bazy klientów zielonogórskiej hurtowni. Inwestor powinien być niezależny od obu spółek i zapewnić kontynuację prowadzenia hurtowni. Zgodnie z nałożonym warunkiem Prezes UOKiK będzie akceptował propozycję potencjalnych inwestorów. Ponadto spółka FEGA & Schmitt Elektrogroßhandel będzie musiała złożyć Prezesowi UOKiK informacje na temat wykonywania nałożonego warunku.
Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Źródło: UOKIK
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |