Aż 75 proc. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie - KLIMATYZACJA - WENTYLACJA - HVAC - EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA - OSZCZEDNE BUDYNKI - CHŁODZENIE BUDYNKÓW
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Aż 75 proc. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Aż 75 proc. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie

Aż 75 proc. budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie
fot. 80 proc. energii zużywanej przez sektor HVAC w Europie przypada na budynki. A około 75 proc. zasobów budowlanych UE jest nieefektywnych energetycznie.

Połowa energii w istniejących systemach ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji HVAC marnuje się z powodu przewymiarowania systemów lub starzejących się, nieefektywnych instalacji. 50 proc. europejskich budynków ma ponad 50 lat.

Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja… Budynki mają znaczący wpływ na środowisko – niestety jednak najczęściej negatywny. Ponad 50 proc. europejskich zabudowań ma przeszło 50 lat i jest wyposażona w przestarzałe systemy wodne i grzewcze. Te przestarzałe i najczęściej nieefektywne rozwiązania grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne oznaczają marnowanie energii, niepotrzebną emisję dwutlenku węgla i nadmierny ślad ekologiczny – ale także koszty.

W obliczu gwałtownego wzrostu liczby ludności i zapotrzebowania na mieszkania, ale również rosnących cen energii, potrzebne są zrównoważone rozwiązania budowlane. Według danych Komisji Europejskiej, użytkowanie budynków odpowiada za 40 proc. zużycia energii i 36 proc. emisji gazów cieplarnianych. Łącznie aż połowa energii w istniejących systemach ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji marnuje się z powodu przewymiarowania systemów lub starzejących się, nieefektywnych instalacji. Można się tego spodziewać, ponieważ połowa europejskich budynków ma ponad 50 lat i nie jest na bieżąco modernizowana.

Nieefektywne rozwiązania oznaczają marnowanie energii, niepotrzebną emisję dwutlenku węgla a także koszty. Te znacząco rosną. Według najnowszych danych Polskiego Funduszu Rozwoju, średnia cena emisji CO2 wzrosła w ujęciu rocznym o 152,2 proc. W całej Europie podniosły się także ceny za gaz – w styczniu 2022 jest to +317,6 proc. rdr. W styczniu br. wzrosły również średnie ceny ropy – o kilkanaście proc. w por. do grudnia 2021 r. Co ważne, udział wydatków na energię w całości wydatków gospodarstw domowych wyniósł w naszym kraju na koniec 2020 r. 7,9 proc. i był drugim najwyższym spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.

W obliczu rosnących cen energii, fakt że aż około 3/4 zasobów budowlanych UE jest nieefektywnych energetycznie, stanowi tym większy problem. Łącznie sektor budowlany jest największym konsumentem energii w UE, a zarazem jednym z największych emitentów CO2. By rozwiązać ten problem niezbędne są nowoczesne rozwiązania grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne, na które stawia zrównoważone budownictwo.

 – Nieustannie rośnie potrzeba budowy zrównoważonych budynków, które zużywają mniej energii i wody oraz emitują mniejsze ilości CO2. To nie tylko prawne wymogi, ale również trend, a nawet nowy standard w branży budowlanej, który widzimy na podstawie licznych rozmów z naszymi partnerami. By budownictwo było bardziej ekologiczne, rozwiązaniem jest nie tylko inwestowanie w jak najbardziej wydajne rozwiązania we wszystkich nowych budynkach, ale przede wszystkim modernizacja istniejących obiektów oraz systemów. Pomagają w tym najnowocześniejsze technologie HVAC (ang. heating, ventilation, air conditioning), czyli rozwiązania dla ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji – mówi Piotr Żebrowski, Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju, Segment Budownictwo w Xylem Water Solutions Polska.

W kontekście efektywności energetycznej budynków i technologii HVAC, znaczącą rolę odgrywają pompy ciepła, na które chętnie decydują się Polacy. Ich wysoka efektywność wspiera realizację unijnych celów w branży ogrzewania. Komisja Europejska przewiduje znaczące wzrosty udziału pomp ciepła – w budynkach mieszkalnych ma on do 2030 r. sięgnąć 40 proc. oraz 50-70 proc. w 2050 r., a w komercyjnych – 65 proc. w 2030 r. i aż 80 proc. w 2050 r.

 – W przypadku pomp ciepła istotne są również falowniki. Gdy użytkownik zamienia pompy stałoobrotowe czy zatapialne na urządzenia z falownikami, jak Concertor, to zużycie energii elektrycznej zmniejsza się o minimum 50 proc. W perspektywie lat, to bardzo dużo – mówi Przemysław Wiśniewski, Business Develop Manager Building Services Poland.

 – Istotne są także straty ciepła – głównie przez wentylację. Są one trzykrotnie większe niż straty przez chociażby okna i w budynkach wymagających termomodernizacji i mogą one wynosić nawet 60 proc. Rozwiązanie tych kwestii ma wesprzeć m.in. nowy standard energetyczny budynków WT 2021, obowiązujący w całej UE od ponad roku – dodaje Piotr Żebrowski, Xylem Water Solutions Polska.

Wybór zrównoważonych rozwiązań dla budownictwa będzie miał decydujący pozytywny wpływ na dekarbonizację, zużycie energii i ślad ekologiczny. Efektywne i współpracujące ze sobą rozwiązania z obszaru HVAC pozwalają zapewniać jak najlepsze warunki w danym obiekcie. 

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl