Wadliwe przewody elektryczne i listwy przepięciowe wykryte w kontroli Inspekcji Handlowej - KONTROLA - PRZEWODY ELEKTRYCZNE - UOKIK - LISTWA ZASILAJĄCA - INSPEKCJA - LISTWA PRZECIWPRZEPIĘCIOWA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Wadliwe przewody elektryczne i listwy przepięciowe wykryte w kontroli Inspekcji Handlowej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Wadliwe przewody elektryczne i listwy przepięciowe wykryte w kontroli Inspekcji Handlowej

Wadliwe przewody elektryczne i listwy przepięciowe wykryte w kontroli Inspekcji Handlowej

Kontrola Inspekcji Handlowej wykazała, że 6 na 10 zbadanych laboratoryjnie przewodów elektrycznych oraz 11 na 15 listew przepięciowych posiadało wady konstrukcyjne - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

W pierwszym kwartale 2020 r. inspektorzy sprawdzili 10 modeli popularnych przewodów elektrycznych typu YDYpżo 3x1,5 mm2 450/750V od krajowych producentów. Wyniki badań laboratoryjnych pokazały, że przedsiębiorcy wprowadzają na rynek niezgodne produkty, szczególnie w zakresie zastosowanej izolacji i rezystancji żył. Aż 6 z dziesięciu zbadanych produktów zostało jednoznacznie sklasyfikowanych jako wadliwe.

Przewody elektryczne poddane badaniom laboratoryjnym

W trakcie badań sprawdzono podstawowe parametry wpływające na bezpieczeństwo przewodów, tj.: rezystancja żył, grubość powłoki, grubość izolacji. Parametry te wpływają na wytrzymałość przewodów na ciepło, pracę w warunkach suchych, jak i wilgotnych. W wyniku badań 6 próbek okazało się niezgodnych z obowiązującymi wymaganiami.

Wyniki kontroli przewodów elektrycznych i listew przepięciowych przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową

W raporcie z kontroli UOKiK podkreśla, że tylko w przypadku przewodów wadliwych, zaledwie jeden nie spełniał jednego parametru. Reszta nie spełniała więcej parametrów.

W jednym przypadku stwierdzono niewłaściwą rezystancję żył, w dwóch - stwierdzono niewłaściwą rezystancję żył oraz grubość powłoki, w kolejnych dwóch - nieodpowiednią grubość izolacji i powłoki oraz w jednym - niewłaściwą rezystancję żył i grubość izolacji.

Te 3 elementy, czyli rezystancja żył, grubość powłoki i izolacji, definiują czy mamy do czynienia z dobrze skonstruowanym przewodem elektrycznym. Jeżeli w przewodzie użyto złej domieszki metali i nie jest to przewód miedziany albo powłoka jest niewłaściwa (zbyt gruba lub zbyt cienka), to przy dłuższej pracy może dojść do przegrzania, zwarcia, a nawet pożaru całej instalacji - czytamy w raporcie UOKIK.

Przy zbyt małej bądź dużej grubości izolacji żyła nie będzie odpowiednio zabezpieczona, co może doprowadzić, np. do zwarcia, a w rezultacie do zainicjowania pożaru.

UOKiK podkreśla, że konsumenci nieposiadający wiedzy technicznej nie są w stanie rozpoznać, który przewód jest skonstruowany prawidłowo. Mogą jedynie polegać na oznakowaniu naniesionemu przez producenta (prawidłowy znak CE).

Konsekwencje kontroli producentów przewodów

W przypadku, gdzie stwierdzono, że znakowanie na zewnętrznej powłoce przewodu jest nieczytelne (a więc niezgodność formalną), WIIH wystąpił z wnioskiem o podjęcie dobrowolnych działań naprawczych. W sprawach 6 wyrobów zakwestionowanych podczas badań laboratoryjnych, wszyscy kontrolowani zgodzili się z wynikami i poinformowali o wycofaniu z obrotu nieprawidłowo skonstruowanych przewodów elektrycznych.

Do UOKiK wpłynęło 6 akt kontroli dotyczących 6 modeli przewodów, które zostały zakwestionowane podczas badań laboratoryjnych. Po zapoznaniu się z aktami kontroli w 4 sprawach wszczęto postępowanie administracyjne.

 

Listwy przeciwprzepięciowe pod lupą Inspekcji Handlowej

W przypadku listew przeciwprzepięciowych sprawdzano czy udostępniane na rynku listwy zasilające, listwy z filtrem przeciwprzepięciowym, w tym poprzez badania laboratoryjne, spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 2 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla sprzętu elektrycznego oraz czy zostały spełnione obowiązki wynikające z ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku. Kontrolami objętych zostało 17 przedsiębiorstw: 15 producentów i 2 importerów. Łącznie skontrolowano 44 wyroby. 

Do badań trafiło dziewięć listew produkcji krajowej i sześć pochodzących z Chin. W 11 na 15 przypadków stwierdzono niezgodności pod kątem konstrukcyjnym. Znaleziono m.in. zbyt małe odstępy izolacyjne, które mogą stwarzać ryzyko porażenia prądem użytkownika, czy brak zabezpieczenia układowego warystora, co w przypadku jego uszkodzenia może być źródłem pożaru.

Konsekwencje kontroli

W przypadku dwóch produktów zakwestionowanych pod względem formalnym, a nie zakwestionowanych pod względem konstrukcyjnym, Inspektorzy wystąpili o podjęcie dobrowolnych działań naprawczych. Na dzień publikacji raportu UOKiK toczy się 11 postępowań w sprawie produktów z wadami konstrukcyjnymi.

Źródło: UOKiK/PAP

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl