Trwa instalacja najszybszego superkomputera w Polsce - SUPERKOMPUTER - AGH - CYFRONET - CENTRUM DANYCH - PROMETHEUS
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Trwa instalacja najszybszego superkomputera w Polsce
drukuj stronę
poleć znajomemu

Trwa instalacja najszybszego superkomputera w Polsce

Trwa instalacja najszybszego superkomputera w Polsce
fot. ACK Cyfronet AGH
W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH trwa instalacja superkomputera Prometheus, który będzie mieć największą moc obliczeniową w Polsce. Jego oficjalna prezentacja odbędzie się na początku kwietnia – poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy AGH Bartosz Dembiński.

Według zapowiedzi władz Akademii Górniczo-Hutniczej "Prometheus" będzie miał moc obliczeniową prawie cztery razy większą od obecnego polskiego rekordzisty - także działającego na krakowskiej Akademii - "Zeusa". Choć dużo potężniejszy od Zeusa, Prometheus będzie zajmował mniej miejsca - całość zmieści się jedynie w piętnastu szafach.

Nowy superkomputer, wart 41 mln zł, jest budowany przez firmę Hewlett-Packard (według wytycznych ekspertów z Cyfronetu) z ponad 1700 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią Infiniband o przepustowości 56 Gbit/s. Będzie to pierwsza w Europie i największa na świecie instalacja serwerów HP Apollo 8000.

Komputer będzie posiadał ponad 41 tysięcy rdzeni obliczeniowych (procesorów Intel Haswell najnowszej generacji) oraz ponad 215 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Do "Prometheusa" zostaną dołączone dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB oraz ogromnej szybkości dostępu: 150 GB/s.

Teoretyczna moc obliczeniowa nowego polskiego superkomputera wynosić będzie niemal 1,7 petaflops (1 PFLOPS to 10 do potęgi 15. operacji na sekundę). Jest to odpowiednik 40 tys. komputerów osobistych klasy PC. Według projektantów maszyny, "Prometheus" będzie również jednym z najbardziej energooszczędnych komputerów swojej klasy na świecie.

Decyzję o budowie nowego superkomputera władze AGH i Cyfronetu AGH ogłosiły 20 października 2014 roku.

 – Prometheus będzie największym superkomputerem w historii Polski - obecnie zająłby 30. miejsce na liście najszybszych na świecie. Ta wielka maszyna będzie służyła polskiej nauce – mówił wówczas dziennikarzom dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, prof. Kazimierz Wiatr.

Superkomputer służyć będzie naukowcom z różnych dziedzin - będą to obliczenia z dziedziny chemii, fizyki, astrofizyki, biologii, energetyki, nanotechnologii i medycyny.

Poza aspektami technicznymi "Prometheus" będzie się również wyróżniał nietypowym wyglądem. Wzorem niektórych czołowych superkomputerów w USA czy w Europie Zachodniej cały jego front ozdobiony będzie grafiką wyłonioną w konkursie. W ostatnim etapie o wyborze grafiki zadecydują internauci na oficjalnym profilu AGH na Facebooku (24 lutego – 1 marca).

Koszty projektu finansowane są w całości w ramach Programu Operacyjnego - Innowacyjna Gospodarka, współfinansowanego ze środków unijnych.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl