Jak powiedziała w środę PAP koordynator projektu Sylwia Mularczyk, niedawno zaakceptowane zostały projekty urządzeń oraz aranżacji wnętrz Energetycznego Centrum Nauki. Jak zapewniła, „będą to duże gabarytowo urządzenia, dość skomplikowane, wiemy też, że zobaczyć je będzie można tylko u nas”.
Sala zostanie podzielona na trzy sektory tematyczne: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek". W centrum wystawy zainstalowany zostanie „wielki piec” połączony z maszyną parową, dzięki któremu będzie można zobaczyć, jak wygląda proces spalania węgla w elektrowni. Nie zabraknie również prezentacji działania różnych typów elektrowni wodnych.
– Zwiedzający sami będą mogli wybudować na przykład tamę – powiedziała Mularczyk. W Centrum zaplanowano także dużą makietę miasta.
– Zadaniem zwiedzającego będzie podłączenie odpowiednich przewodów, które umożliwią przesłanie energii z różnych źródeł do każdego punktu miejscowości – wyjaśniła.
Poza urządzeniami w placówce znajdzie się także szereg ekranów multimedialnych, na których będą wyświetlane liczne prezentacje oraz interaktywne gry.
– Zależy nam na tym, by zwiedzający w prosty, przystępny sposób mogli zrozumieć procesy i zjawiska, które wokół nas się dzieją. Będzie można eksperymentować – powiedziała. Łącznie zwiedzający będą mieli do dyspozycji 28 stanowisk.
Będzie to drugie centrum nauki w Świętokrzyskiem. Pierwsze, którego patronem jest Leonardo da Vinci, powstało w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim, gdzie znajdują się ekspozycje poświęcone m.in. naukom humanistycznym, ścisłym, a także sztuce.
Wyposażenie i aranżacja wnętrza Energetycznego Centrum Nauki będą kosztowały 3,5 mln zł. Otwarcie zaplanowano na początek drugiej połowy br. Inwestycja jest współfinansowana z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej”, w ramach szerszego projektu budowy zespołu inkubatorów dla biznesu w Kieleckim Parku Technologicznym. Całość warta prawie 22 mln zł będzie adresowana m.in. do firm z branży technologii informatycznych.
Kielecki Park Technologiczny, w ramach którego powstanie Energetyczne Centrum Nauki, powstał w kwietniu 2008 r. Działa tam obecnie około stu start-upów. Działalność prowadzą tam również podmioty zagraniczne.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |