System identyfikacji w produkcji gazomierzy Apator Metrix - ASTOR - APATOR - ZARZĄDZANIE PRODUKCJĄ - SYSTEMY KLASY MES - GAZOMIERZE - APATOR METRIX
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności System identyfikacji w produkcji gazomierzy Apator Metrix
drukuj stronę
poleć znajomemu

System identyfikacji w produkcji gazomierzy Apator Metrix

System identyfikacji w produkcji gazomierzy Apator Metrix
fot. Apator Metrix

APATOR METRIX S.A. to firma z 60-letnim stażem na rynku aparatury pomiarowej, oferująca gazomierze miechowe domowe i przemysłowe oraz systemy pomiarowe zdalnego odczytu. Produkcja skupia się na dziewięciu podstawowych wielkościach gazomierzy miechowych, od gazomierzy domowych typu G1,6 do przemysłowych typu G65, z różnym rozstawem króćców.

Spółka posiada wymagane branżowe zatwierdzenia typu i certyfikaty wydane w Polsce, Niemczech (EEC Type Approval – zatwierdzenie typu ważne we wszystkich krajach Unii Europejskiej), Rosji, na Ukrainie, w Gruzji, w Serbii, a także w innych krajach. Apator Metrix S.A. we własnym zakresie wytwarza niemal wszystkie elementy składowe swoich urządzeń oraz oferuje ekspertyzy, naprawy i legalizację gazomierzy miechowych produkcji własnej oraz wszystkich znanych firm. Firma w dalszym ciągu ulepsza swoje wyroby, z powodzeniem podejmując wyzwania nowych czasów i konkurencji. Dziś Apator Metrix S.A. to marka o ugruntowanej pozycji w Europie z aspiracjami na dalszy wzrost.

WYZWANIA

Jako cele wdrożenia firma postawiła sobie:

 • stworzenie jednolitego systemu monitorującego produkcję,
 • zbieranie oraz przechowywanie szczegółowych informacji o komponentach, z których wykonany jest gazomierz,
 • identyfikacja pracowników lub zespołów pracowników, biorących udział w wytworzeniu konkretnego detalu/gazomierza,
 • nadzorowanie online procesu – monitorowanie, czy gazomierz produkowany jest z odpowiednim komponentem/detalem,
 • obsługa zleceń procesowych (receptur) na stanowisku KTL – możliwość wysyłania do maszyny wybranych informacji przez Kierownika Ochrony Środowiska,
 • integracja z nadrzędnym systemem ERP obowiązującym w zakładzie.

REALIZACJA

1. Wdrożenie systemu klasy MES

Firma APATOR Metrix zdecydowała się na wdrożenie systemu klasy MES ze względu na potrzebę automatycznego zbierania szczegółowych informacji o komponentach i parametrach procesów, z których wykonany jest gazomierz oraz dostępu do nich online. W ramach systemu identyfikacji przygotowanych zostało 14 stanowisk produkcyjno-kontrolnych. Część z nich to stanowiska ręcznego montażu, inne to stanowiska zautomatyzowane. Każde stanowisko zostało wyposażone w panel operatorski oraz czytnik kodów kreskowych. Operatorzy logują się przy użyciu swoich kart dostępowych na stanowiskach, a następnie wykonują zlecone zadania. Na poszczególnych etapach produkcji gazomierza operatorzy wprowadzają dane niezbędne dla Systemu Identyfikacji.

Apator Metrix

Stanowiska montażu gazomierzy można podzielić na 2 rodzaje wprowadzanych parametrów:

 • stanowisko montujące komponenty o unikatowych numerach seryjnych,
 • stanowiska montujące komponenty o zbiorczych numerach produktów (np. numer szarży dostawcy).

Dzięki przeglądarce WWW i systemowi raportowemu online, pracownicy uczestniczący w udoskonalaniu procesu produkcyjnego i administracyjni mają możliwość kontrolowania w trybie online:

 • parametrów jakościowych,
 • parametrów legalizacyjnych gazomierzy,
 • identyfikacji przyczyn wadliwości gazomierzy,
 • parametrów procesów.

2. System zarządzania recepturami

W ramach systemu identyfikacji zrealizowana została funkcjonalność obsługi zleceń procesowych (receptur) na stanowisku kataforezy. Na komputerze Inżyniera Procesu zainstalowana została wizualizacja wyświetlająca parametry chemiczne procesu kataforezy zachodzącego w maszynie KTL. Kierownik ma możliwość kontrolowania online wszystkich niezbędnych współczynników chemicznych:

 • temperatury,
 • odczynu pH,
 • przewodności,
 • napięcia,
 • innych,

a następnie wysłania na panel operatora przy maszynie zaleceń/receptur do realizacji. Operator po wykonaniu zaleceń Kierownika Ochrony Środowiska potwierdza ich wykonanie poprzez zeskanowanie swojej karty pracownika. Dzięki temu otrzymywana jest dokładna informacja o czasie realizacji receptur. Przeglądanie historii wydawania i realizacji zleceń procesowych możliwe jest przy użyciu przeglądarki WWW oraz aplikacji Wonderware Historian Client.

3. System pakowni, system magazynowy

Dodatkowymi funkcjonalnościami powstałymi na etapie wdrożenia były: nowy system pakowni i system magazynowy, w pełni zintegrowane z Systemem Identyfikacji. W oparciu o bezprzewodowe terminale Motorola realizowane są podstawowe zadania na pakowni i w magazynie. Następnie dane trafiają do Systemu Identyfikacji, gdzie powiązane są z istniejącymi parametrami tworzącymi genealogię. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie, pod jakim numerem zamówienia zostały przypisane gazomierze z konkretnej dostawy wybranego dostawcy.

4. Integracja z systemem ERP

W każdym prężnie prosperującym przedsiębiorstwie standardem jest nadrzędny system ERP wspierający zarządzanie zasobami i przepływ informacji. Nie inaczej jest w APATOR METRIX S.A. System Identyfikacji dostarcza część danych do systemu, udostępniając dane związane ze wspieraniem realizacji zamówień.

Apator Metrix

 

 – Dzięki wdrożeniu Systemu Identyfikacji mamy wygodny dostęp do informacji. Umożliwia nam to łatwiejszą analizę procesu, powiązania komponentów, dostawców, klientów w stosunku do konkretnego produktu. Jest to niezbędne dla wymagających klientów głównie z Europy Zachodniej, którzy stanowią 80% naszej sprzedaży – powiedział Karol Kozłowski, Kierownik Rozwoju Produktu, Apator Metrix S.A.

Wdrożony System Identyfikacji odpowiada za zbieranie, zapisywanie szczegółowych i precyzyjnych informacji dotyczących:

 • gazomierza i detali, z których jest wykonany,
 • pracy maszyn,
 • czasów pracy,
 • taktowaniem maszyn

oraz łatwą analizę tych danych i przeglądanie specjalistycznych raportów przy użyciu narzędzia raportowego opublikowanego w portalu internetowym WWW. Portal raportowy jest dostępny na każdym komputerze dostępnym w sieci zakładowej Apator Metrix.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl