W tym roku wiele osób znajdzie pod choinką nowoczesne urządzenia elektroniczne – smartfony lub tablety. Wraz z tymi urządzeniami w domach zagoszczą także czujniki, odpowiedzialne za orientację przestrzenną smartfonów oraz obracające obraz we właściwą stronę.
Czujniki MEMS - mniejsze niż średnica atomu
Elementy pomiarowe znajdujące się w mierzących zaledwie kilka milimetrów czujnikach (czujniki MEMS, czujniki mikromechaniczne) są wykonane z krzemu. Ich ruchome struktury mają wielkość zaledwie kilku tysięcznych milimetra. Przy poruszeniu czujnika powstaje prąd elektryczny, przekazujący informację o położeniu przestrzennym, polu magnetycznym ziemi lub przyspieszeniu – są to informacje, przy pomocy których można obsługiwać smartfony oraz tablety.
Najmniejsze zmierzone przez sensory ruchy mieszczą się w zakresie odpowiadającym średnicy atomu. Bosch jest światowym liderem w produkcji czujników - każdego dnia z taśm fabrycznych schodzi około trzech milionów sztuk. Czujniki Bosch są zamontowane w mniej więcej co drugim smartfonie na świecie.
Nowością wśród popularnych urządzeń elektronicznych są interaktywne opaski fitness, pozwalające na monitorowanie aktywności fizycznej. Także one są wyposażone w czujniki MEMS, które np. na podstawie wstrząsów podczas biegu tworzą profil poruszania się biegacza.
Czujnik z rekordem świata
Aby urządzenia mogły działać jak najdłużej, Bosch ustanowił swoisty rekord świata, konstruując najmniejsze na świecie i najbardziej oszczędne pod względem zużycia prądu czujniki o nazwie BMI160. W obudowie o wymiarach 2,5 × 3,0 × 0,8 znajdują się m.in. sensory przyspieszenia i momentu obracającego (żyroskop). Czujnik z dużą dokładnością mierzy położenie przestrzenne smartfona. Innymi urządzeniami, które korzystają z tego rodzaju czujników, są piloty zdalnego sterowania oraz piloty w konsolach do gier, okulary Smart Glasses oraz wyświetlacze HMD (Head-Mounted Display). Te ostatnie przypominają gogle narciarskie i służą do oglądania wirtualnej rzeczywistości – gdy użytkownik porusza głową, odpowiednio porusza się także obraz prezentowany na wyświetlaczu.
Czujniki stosowane w urządzeniach mobilnych często zużywają dużo prądu. Gdy sensor przyspieszenia i żyroskop czujnika BMI160 są w użyciu typowe zużycie prądu wynosi zaledwie 950 mikroamperów – to mniej niż połowa standardowego zużycia prądu, a jednocześnie rekordowy wynik w branży.
– Dlatego montowany przez nas chip może pracować bez przerwy. Nie trzeba go już wyłączać, aby chronić baterię smartfona przed szybkim wyładowaniem – mówi Torsten Ohms, odpowiedzialny w firmie Bosch Sensortec za tę wersję chipa. Jedno z zastosowań: przy pomocy sensorów smartfon rejestruje wszystkie działania użytkownika, a pod koniec dnia pokazuje, ile energii użytkownik włożył w pokonanie drogi do pracy, przemieszczanie się po biurze albo wchodzenie i schodzenie po schodach. – Każdy, kto chciałby zrzucić parę kilo, może np. dobrać wieczorny posiłek, w zależności od zużycia kalorii w ciągu dnia – mówi Ohms. Szczególnie po świętach może się to okazać jednym z popularniejszych zastosowań prezentów z segmentu elektroniki użytkowej.
Czujniki na targach CES 2015
Podczas przyszłorocznych targów Consumer Electronics Show, które odbywać się będą w dniach 5-9 stycznia 2015 roku w Las Vegas, Bosch zaprezentuje czujniki, które umożliwiają opracowanie inteligentnych rozwiązań przydatnych w świecie zintegrowanym z Internetem. Celem jest poprawa komfortu, jakości i bezpieczeństwa życia.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |