Przemysłowa katedra systemów oświetlenia samochodowego powstała we Francji - OPTYKA - MOTORYZACJA - REFLEKTORY SAMOCHODOWE - OŚWIETLENIE SAMOCHODOWE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Przemysłowa katedra systemów oświetlenia samochodowego powstała we Francji
drukuj stronę
poleć znajomemu

Przemysłowa katedra systemów oświetlenia samochodowego powstała we Francji

Przemysłowa katedra systemów oświetlenia samochodowego powstała we Francji
fot. Renault

Z inicjatywy Renault, PSA Peugeot Citroën, Valeo oraz Automotive Lighting Rear Lamps uczelnie ESTACA, Institut d'optique Graduate School (francuski instytut optyki) i Strate – École de Design (francuska szkoła wzornictwa) utworzyły wspólną katedrę specjalizującą się w innowacyjnych systemach oświetlenia wykorzystywanych w branży motoryzacyjnej.

Przemysłowa Katedra Edukacji i Badań otrzymała budżet w wysokości 1960 mln euro na 3 lata. Zadaniem katedry jest stworzenie we Francji międzynarodowego programu nauczania wyższego, przygotowującego do pracy w branży systemów oświetlenia wykorzystywanego w motoryzacji. 

Systemy oświetlenia wykorzystywanego w samochodach, istotna wartość dodana i innowacje technologiczne

Pojawienie się najnowszych technologii oświetlenia, takich jak LED oraz nowych skomplikowanych automatycznych systemów oświetlenia sprawia, że w branży tej zachodzą zmiany będące okazją do zgłębienia nowych możliwości w zakresie innowacji, takich jak światło lasera, komunikacja z użyciem światła czy też nowe funkcje oświetlenia inteligentnego. W odpowiedzi na silną konkurencję międzynarodową katedra będzie kształciła kadry pracujące na każdym etapie łańcucha wartości: producentów samochodów, dostawców 1. i 2. stopnia, dostawców usług inżynieryjnych itd.

Cztery firmy z branży przemysłowej oraz trzy uczelnie o wzajemnie uzupełniających się kompetencjach zjednoczyły siły, aby stworzyć we Francji międzywydziałowy, międzynarodowy program nauczania wyższego stopnia, przygotowujący do pracy w branży systemów oświetlenia wbudowanego. Struktura nauczania jest oparta na badaniach. Wpisuje się też ona w działania platformy motoryzacyjnej PFA (Plateforme de la Filière Automobile), zmierzające ku rozwojowi przemysłu samochodowego.

Katedra ma stanowić pomost pomiędzy partnerami akademickimi a przemysłowymi we Francji, tak abyśmy mogli zapewnić profesjonalne, międzynarodowe kształcenie przez najlepszych ekspertów, doskonale dopasowane do potrzeb tej branży – wyjaśnia Jean-Paul Ravier, kierownik katedry. – Ma również pełnić funkcję katalizatora, przyspieszającego zaawansowane badania w dziedzinie systemów oświetlenia.

Pięć specjalizacji z zakresu systemów oświetlenia:

  1. Optyka-fotonika w oświetleniu – pod patronatem Institut d'Optique Graduate School
  2. Systemy oświetlenia – pod patronatem ESTACA
  3. Technologie transportu – pod patronatem ESTACA
  4. Wzornictwo systemów oświetlenia – pod patronatem Strate – École de Design
  5. Projekt systemu – pod patronatem ESTACA.

Dynamika ośrodka innowacji technologicznych w Saclay w środowisku międzynarodowym

Katedra, zlokalizowana w ośrodku innowacji technologicznych w Saclay, będzie działać w samym centrum strefy będącej motorem postępu, skupiającej silny i zróżnicowany potencjał naukowy oraz technologiczny. Kursy, seminaria i praktyki będą prowadzone w salach ESTACA, Institut d'Optique Graduate School oraz Strate – École de Design. Wspólne laboratorium badawcze będzie mieściło się w pomieszczeniach należących do Institut d'Optique Graduate School w Palaiseau. 

Pierwszy rocznik słuchaczy rozpocznie naukę we wrześniu 2015 r., a ukończy ją we wrześniu 2016 r. 

Założyciele katedry będą ubiegać się o zakwalifikowanie dyplomu jako Mastère Spécialisé de la Conférence des Grandes Écoles (tytuł przyznawany na zakończenie studiów podyplomowych przez francuską Konferencję Szkół Wyższych).

Źródło: Renault

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl