Polskie przedsiębiorstwa mogą oszczędzać bez zwalniania pracowników - ASTOR - INTELIGENTNE INSTALACJE - PRODUKCJA - OPTYMALIZACJA ZUŻYCIA ENERGII - ZARZĄDZANIE PRODUKCJĄ - WONDERWARE - EFEKTYWNE ZARZĄDZANIE PRZEDSIĘBIORSTWEM - OPTYMALIZACJA KOSZTÓW
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Polskie przedsiębiorstwa mogą oszczędzać bez zwalniania pracowników
drukuj stronę
poleć znajomemu

Polskie przedsiębiorstwa mogą oszczędzać bez zwalniania pracowników

Polskie przedsiębiorstwa mogą oszczędzać bez zwalniania pracowników
fot. ASTOR

Redukcja wydatków na energię elektryczną nawet o 1/3, zmniejszenie opłat za gaz do kilkunastu procent bądź znaczne skrócenie czasu przygotowania rozliczeń miesięcznych – to przykładowe korzyści, jakie przynoszą polskim przedsiębiorstwom coraz częściej wdrażane programy optymalizacji kosztów energii i mediów. W przypadku sektora produkcyjnego – przekładają się one na setki tysięcy złotych oszczędności.

Automatyczne pobieranie danych np. z liczników energii i gazu, przesyłanie ich do systemu raportowego, który pozwala na codzienną analizę wykorzystania mediów, lokalizowanie miejsca powstawania strat i wprowadzanie optymalizacji – tak w uproszczeniu działają coraz popularniejsze wśród polskich przedsiębiorstw programy oszczędzania energii i mediów. Z danych zajmującej się automatyką przemysłową firmy ASTOR wynika, że w praktyce przekładają się one na oszczędność energii elektrycznej sięgającą od kilku do nawet 30%, oszczędność gazu rzędu kilku – kilkunastu procent oraz skrócenie czasu przygotowania rozliczeń miesięcznych z kilkunastu dni do jednego lub dwóch. O przykładach takich wdrożeń będą mówić specjaliści podczas odbywającej się w dniach 5-6 marca w Krakowie konferencji „Programy oszczędzania energii i mediów w przemyśle i zarządzaniu nieruchomościami”.

W przypadku fabryk, systemy optymalizacji zmieniają parametry związane z opłatami za media: energię elektryczną, gaz, wytworzenie sprężonego powietrza i ciepło sieciowe. Wdrażane w budynkach biurowych także poprawiają dane związane z opłatami za energię elektryczną, gaz i ciepło. Zarządcy, administratorzy i działy utrzymania ruchu otrzymują za ich pośrednictwem możliwość szybszej reakcji w sytuacjach awaryjnych oraz zmniejszenia kosztów obsługi poprzez zdalny dostęp do liczników. Taka instalacja, w zależności od skali fabryki lub budynku może kosztować od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilku milionów złotych (w przypadku kompleksu budynków lub sieci fabryk). Inwestycja może jednak przynieść zwrot już po upłuwie 1-1,5 roku.

 – Kluczowe jest zrozumienie, w jakich miejscach generowane są największe straty dla przedsiębiorstwa. W tym celu należy automatycznie pozyskać szczegółowe dane na temat zużyć konkretnych mediów oraz przygotować raporty okresowe. Następnie musi nastąpić proces analizy tych danych i wprowadzania optymalizacji – wyjaśnia Stefan Życzkowski, prezes firmy ASTOR.

Jednym z przykładów wdrożeń systemów optymalizacji jest to przeprowadzone w Karpackiej Spółce Gazownictwa, będącej operatorem gazowego systemu dystrybucyjnego dla niemal 1,5 mln. odbiorców za pośrednictwem ponad 64 tys. km sieci gazowej. Dzięki trwającemu rok procesowi, odbywającemu się w oparciu o narzędzia Wonderware, wdrożonemu w ośmiu oddziałach i centrali, w całości zastąpiono dotychczasowe rozwiązania akwizycji danych, raportowania, monitorowania i wykrywania stanów alarmowych oraz sytuacji awaryjnych. W efekcie m.in. ponad 60-krotnie przyspieszono proces przygotowania raportu zbiorczego, który trwa teraz tylko około 15 minut dla wszystkich około 9000 układów pomiarowych zamontowanych w sieci gazowej, skrócono proces rozliczeń (z ok. 6 dni ustawowych do 1-2 dni) oraz wprowadzono pełną kontrolę procesu z możliwością powtarzania etapów bez wpływu na całkowity jego czas.

Przykładem wdrożenia programu oszczędzania energii i mediów w zarządzaniu nieruchomościami jest krakowska siedziba firmy ASTOR. W ASTOR Technology Park (ATP) wdrożono unikatowe na skalę Polski rozwiązania takie jak m.in. systemy centralnego ogrzewania, rekuperacji ciepła z serwerowni, sterowania i monitorowania stanu windy czy centralnej klimatyzacji. Integracja tych systemów w jednej platformie informatycznej sprawia, iż ATP jest jednym z niewielu takich projektów w Europie. Inteligentne rozwiązania pozwalają m.in. na dynamiczne sterowanie 17 strefami ogrzewania na podstawie harmonogramu i aktualnej temperatury w Krakowie, odprowadzanie nadmiaru ciepła z serwerowni do innych firmowych pomieszczeń czy pozycjonowanie windy na piętrach o najwyższej aktywności w danej porze dnia. System, którego wdrożenie kosztowało 300 000 PLN przynosi w tej chwili 75 000 PLN oszczędności w skali roku. Najwięcej, bo aż 24 000 PLN oszczędności rocznie, pochodzi z systemu centralnej klimatyzacji i wentylacji.

Najwięcej, bo aż 24 000 PLN oszczędności rocznie, pochodzi z systemu centralnej klimatyzacji i wentylacji.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
ASTOR Sp. z o. o.
ul. Smoleńsk 29, Kraków
tel.  124286300
fax.  124286309
www.astor.com.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl