Przetwornice częstotliwości VLT® dokopują się do oszczędności energii w kamieniołomie - SOFTSTARTY - DANFOSS - NAPĘD VLT - PRZETWORNICE CZĘSTOTLIWOŚCI - PROFIBUS - VLT - AUTOMATION DRIVE - NAPĘDY ELEKTRYCZNE - BACK CHANNEL COOLING
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Mouser Electronics Poland   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Przetwornice częstotliwości VLT® dokopują się do oszczędności energii w kamieniołomie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Przetwornice częstotliwości VLT® dokopują się do oszczędności energii w kamieniołomie

Przetwornice częstotliwości VLT® dokopują się  do oszczędności energii w kamieniołomie
fot. Danfoss

Oszczędność energii dzięki zastosowaniu przetwornic częstotliwości VLT® oraz szybkie i efektywne lokalne wsparcie pomagają słoweńskiemu producentowi wypełniaczy z węglanu wapnia, granulatów i piasków zmniejszyć koszty i zwiększyć wydajność.

Calcit Lika wydobywa surowce z własnego kamieniołomu w Ličko Lešće, którego kamień charakteryzuje się wyjątkową czystością i bielą. Wysokiej jakości produkty firmy Calcit znajdują zastosowanie niemal wszędzie, na przykład w produktach chemicznych, papierze, gumie, tynkach i materiałach elewacyjnych, tworzywach sztucznych i uszczelniaczach. Inne obszary zastosowania obejmują rolnictwo, produkcję szkła, materiałów budowlanych, drogi oraz budynki.

 – Działalność młynów jest niezwykle energochłonna, zatem niezwykle istotne jest ograniczanie kosztów, aby zapewnić niski rzeczywisty koszt użytkowania (tzw. współczynnik TCO). Przekonawszy się o korzyściach płynących z korzystania z przetwornic częstotliwości firmy Danfoss, zarówno w zakresie efektywności energetycznej, jak i lokalnej obsługi, przedstawiciele firmy Calcit postanowili zainstalować przetwornice częstotliwości VLT® w całym nowym zakładzie produkcyjnym – mówi Spomenko Hulak, regionalny Specjalista ds. przetwornic częstotliwości w firmie Danfoss.

Uruchomienie trwało trzy dni Danfoss dostarczył ponad 27 przetwornic częstotliwości i softstartów do aplikacji przy wydobyciu surowców, w wentylatorach, pompach i przenośnikach – i samym młynie. Każda z przetwornic częstotliwości została wybrana i skonfigurowana w celu zmaksymalizowania ich wydajności.

Urządzenia zostały zainstalowane i uruchomione w ciągu trzech dni w maju 2012 r., we współpracy ze słoweńską firmą Elsing Engineering.

 – Danfoss posiada doskonałą wiedzę i zawsze zapewniał lokalną obsługę. To sprawiło, że łatwiej było nam pokonać niektóre z wyzwań, z którymi przyszło się nam zmierzyć w zakresie transportu i montażu na miejscu. Eksperci Danfoss ds. napędów wysokiej mocy sprawdzili i zweryfikowali instalację. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni, jak łatwe było uruchomienie przetwornic częstotliwości w stosunku do urządzeń, z których korzystaliśmy w przeszłości – mówi Gašper Muršak, Technolog ds. Konserwacji w firmie Calcit.

Przetwornice częstotliwości od 0,25 kW do 1,4 MW 

Lokalny panel sterowania VLT ® LCP102 pokazujący obciążenie przetwornicy częstotliwości o mocy i napięciu przy maksymalnej prędkości
Lokalny panel sterowania VLT ® LCP102
pokazujący obciążenie przetwornicy
częstotliwości o mocy i napięciu

przy maksymalnej prędkości

Główna aplikacja, kamienny młyn kulowy, posiada kontrolowaną prędkość przez przetwornicę częstotliwości 690V 12-Pulse VLT®, o mocy nominalnej 1,4 MW i przetwornicę częstotliwości 710 kW 12-Pulse VLT®. Firma Calcit zainstalowała również szeroki zakres przetwornic VLT AutomationDrives®, o wielkości mocy od 5,5 kW do 200 kW.

Największe przetwornice AutomationDrives posiadają opatentowany przez Danfoss system chłodzenia back channel cooling, który wykorzystuje wyprowadza straty ciepła poza pomieszczeniem, w którym zamontowane są urządzenia. Pozwala to firmie Calcit na zmniejszenie kosztów związanych z chłodzeniem. zmniejszenie ilości chłodzenia niezbędnego wewnątrz pomieszczeń i ograniczenie kosztów.

Wszystkimi przetwornicami częstotliwości i softstartami sterują moduły Profibus z głównej sterowni.

Oszczędność energii

Rok później przedstawiciele firmy Calcit mogli zauważyć całkiem zadowalające wyniki oszczędności energii, które pomagają firmie osiągnąć swój cel, jakim jest rzeczywisty koszt użytkowania.

 – W sumie przetwornice częstotliwości Danfoss pozwoliły nam zaoszczędzić około 15.800 EUR rocznie na samych stratach energii w stosunku do innych rozwiązań, które rozważaliśmy. W rzeczywistości wynik ten jest większy, ponieważ nie obejmuje oszczędności energii związanych z chłodzeniem pomieszczeń, w którym urządzenia są zamontowane. Jak na razie wygląda na to, że koszty związane z zakupem najmniejszych przetwornic częstotliwości zwrócą się w ciągu dwóch lat – podsumowuje Gašper Muršak.

Źródło: Danfoss

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Danfoss Poland Sp. z o.o.
ul. Chrzanowska 5, Grodzisk Mazowiecki
tel.  022 7550700
fax.  022 7550701
www.danfoss.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl