Oznacza to, że „Zeus” jest nadal najwydajniejszym tego typu urządzeniem w Polsce.
Ranking największych maszyn obliczeniowych na świecie publikowany jest dwa razy do roku (www.top500.org/list/2013/11/ ). „Zeus” z ACK CYFRONET AGH po raz ósmy z rzędu został najmocniejszym komputerem w naszym kraju.
W pierwszej pięćsetce znalazł się jeszcze jeden polski superkomputer z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego (221. miejsce).
Jak przypomniał rzecznik AGH w przesłanym PAP komunikacie, klaster „Zeus” jest przeznaczony do obliczeń naukowych, m.in. w projekcie PL-Grid (www.plgrid.pl). Superkomputer Akademii Górniczo-Hutniczej oparty jest o system operacyjny Scientific Linux (SL). Moc obliczeniowa „Zeusa” to ponad 373 Tflops. (FLOPS - ang. FLoating point Operations Per Secondo - to jednostka wydajności komputerów określająca liczbę operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Dostawcą rozwiązań zastosowanych w jednostce jest firma Hewlett-Packard.
Superkomputer „Zeus” jest wykorzystywany np. do modelowania projektów energetycznych, obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m.in. w pracach CERN-u), a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii.
– Naukowcy mogą z jego zasobów korzystać bezpłatnie. Liczba zadań obliczeniowych wykonanych na "Zeusie" tylko w roku 2012 wyniosła ponad 8 milionów (8 126 522) – podkreślił Dembiński.
Dodał, że w najbliższych miesiącach pojawi się szansa na awans „Zeusa” w światowych rankingach. 4 listopada Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło bowiem wyniki konkursu zrealizowanego w ramach Działania 2.3: „Inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki”, a największe dofinansowanie - 105 mln zł – otrzymało właśnie ACK CYFRONET AGH.
– Środki te zostaną przeznaczone na dalszy rozwój zaawansowanej infrastruktury obliczeniowej, w ramach realizacji projektu "Centrum kompetencji w zakresie rozproszonych infrastruktur obliczeniowych typu gridowego - PLGridCore" – zapowiedział rzecznik AGH.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |