Wyświetlacze z organicznymi diodami luminescencyjnymi (ang. Organic Light-Emitting Diode, OLED), stały się z czasem preferowanym rozwiązaniem w urządzeniach elektroniki użytkowej, takich jak smartfony, tablety czy telewizory. Wydajność, jasność i elastyczna forma sprawiają, że techologia OLED jest realną alternatywą dla typowych ekranów LCD (ang. Liquid Crystal Display). Jednak aby można było wprowadzić systemy OLED na szeroką skalę, należy opracować odpowiednio tanią technologię produkcji oraz podnieść długość życia wyświetlaczy.
Z nowej analizy globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan pt. Innowacje technologii OLED dla elektroniki użytkowej (ang. Innovations in OLEDs for Consumer Electronics) wynika, ze dynamiczny rozwój wyświetlaczy OLED zaowocował wprowadzeniem większych ekranów o lepszej trwałości i parametrach obrazu. Kilku czołowych producentów sprzętu doceniło atuty technologii OLED, zwłaszcza takie, jak możliwość zróżnicowania swoich produktów w zakresie interakcji z użytkownikiem, parametrów użytkowania i wzornictwa.
– Technologia OLED ma szereg zalet wynikających z efektywności i sposobu działania, które przekładają się na wyższą jakość obrazu, niski pobór mocy i możliwość budowy wyjątkowo cienkich wyświetlaczy. Dzięki temu idealnie nadaje się do zastosowań mobilnych. Podczas gdy producenci smartfonów jako pierwsi zaczęli masowo stosować ekrany OLED, to przewiduje się także, że prowadzone będą dalsze badania w celu udoskonalenia produkcji dużych wyświetlaczy. To umożliwi wejście systemów OLED na rynek dużych ekranów – stwierdzają analitycy z zespołu Technical Insights Frost & Sullivan.
Jednym z czynników uniemożliwiających zastosowanie technologii OLED w dużych wyświetlaczach jest duży kosztów takich konstrukcji oraz stała i silna konkurencja ze strony ekranów LCD. Ceny materiałów, ograniczona efektywność procesu technologicznego i koszt budowy nowych oddziałów produkcyjnych sprawiają, że ceny ekranów OLED są znacznie wyższe niż konstrukcji LCD, a zdecydowana poprawa parametrów funkcjonalnych rozwiązań LCD dodatkowo daje tej technologii przewagę nad OLED.
Podobnie jak każda przełomowa technologia, OLED musi znaleźć właściwy punkt równowagi między kosztem a oferowaną wartością dodaną. Rozwój samej technologii oraz techniki produkcji doprowadzi w efekcie do spadku cen OLED do poziomu właściwego dla produkcji masowej do końca 2014 roku.
– Udoskonalenie procesu produkcji oraz jej większa efektywność zachęcą dostawców sprzętu do przeznaczenia większych mocy produkcyjnych na wytwarzanie średnich i dużych ekranów, co otworzy przez dostawcami OLED możliwości wejścia na rynki telewizorów, tabletów i laptopów. W dłuższej perspektywie czasowej wyświetlacze OLED mogą być wykorzystywane w zupełnie nowych zastosowaniach – podsumowują analitycy Frost & Sullivan.
Ze względu na wysokie koszty prac badawczo-rozwojowych (ang. Research & Development, R&D) związanych z technologią OLED, duże znaczenie dla uzyskania konkurencyjności na rynku globalnym będą mieć wsparcie ze strony państwa oraz kooperacja wewnątrz branży. Firmy zaangażowane w badania i produkcję urządzeń OLED już teraz pragną nawiązać partnerską współpracę w celu zoptymalizowania kosztów i uzyskania przewagi technologicznej.
Raport Innowacje technologii OLED dla elektroniki użytkowej (Innovations in OLEDs for Consumer Electronics, D502) jest częścią subskrypcji Technical Insights i podsumowuje poziom komercjalizacji i akceptacji technologii OLED w różnych dziedzinach i obszarach geograficznych oraz jej obecności i stopnia rozwoju w skali globalnej. Zespól Insights Frost & SullivanTechnical zajmuje się monitorowaniem nowych technologii i innowacji w różnych sektorach gospodarki.
Źródło: Fost & Sullivan
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |