Dzięki współpracy nauki i przemysłu udało się przygotować niskoemisyjną technologię wytwarzania energii elektrycznej z paliwa węglowego. Projekt, nad którym patronat honorowy objął Minister Gospodarki, jest na etapie badań laboratoryjnych.
Naukowcy z Instytutu Energetyki, po wielu miesiącach prób, dokonali przełomowego odkrycia. Wartości gęstości mocy elektrycznej (powyżej 0,15 W/cm2), odnotowane w trakcie badań laboratoryjnych nad ogniwem węglowym, są porównywalne z typowymi wynikami wielkowymiarowych ogniw, które mają zastosowanie w przemyśle.
Uzyskany w trakcie testów rezultat jest kolejnym ważnym etapem w rozwoju technologii węglowych ogniw paliwowych w Polsce.
Konsorcjum Węglowe Ogniwa Paliwowe (WOP) zostało powołane 16 czerwca 2010 r. z inicjatywy i pod patronatem Ministra Gospodarki. Celem WOP jest zademonstrowanie technologii węglowych ogniw paliwowych w skali umożliwiającej jej ocenę techniczną. Udana współpraca nauki z przemysłem, nawiązana w dziedzinie wysokosprawnej, niskoemisyjnej technologii wytwarzania energii elektrycznej z paliwa węglowego przyniosła rezultaty.
W odróżnieniu od konwencjonalnych metod wytwarzania energii elektrycznej, w węglowych ogniwach paliwowych energia elektryczna generowana jest w procesie elektrochemicznego utleniania paliwa węglowego. Pozwala to na uzyskanie sprawności wytwarzania energii elektrycznej na poziomie do 65%, a więc wyższej od najnowocześniejszych elektrowni węglowych. Węglowe ogniwa paliwowe są m.in. kluczowym elementem układu mikro-CHP zasilanego węglem. W układach rozproszonych, np. w domach jednorodzinnych, układ mikro-CHP może produkować energię elektryczną na potrzeby własne, dostarczać ciepłą wodę użytkową lub ogrzewać dom. W układach prosumenckich, nadmiar energii elektrycznej jest przesyłany do sieci energetycznej z wykorzystaniem inteligentnego licznika. W dalszej perspektywie możliwe będzie zastosowanie stacjonarnych WOP o dużej mocy do generacji energii elektrycznej i cieplnej.
Konsorcjum Węglowe Ogniwa Paliwowe współpracuje z Akademią Górniczo-Hutniczej oraz zespołem Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN. Oprócz jednostek naukowych w jego skład wchodzą spółki PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., Grupa TAURON Południowy Koncern Energetyczny S.A., Katowicki Holding Węglowy S.A. oraz Kompania Węglowa S.A., które finansują prace badawcze.
Zamierzeniem twórców konsorcjum było również powiązanie energetyki i górnictwa węgla kamiennego. W przypadku bowiem pełnej komercjalizacji technologii będącej przedmiotem projektu bezpośrednie korzyści będą dotyczyć obydwu sektorów.
Źródło: IEN, MG
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |