Wspólna polityka energetyczna Unii Europejskiej: marzenie czy realna szansa? - POLITYKA ENERGETYCZNA - FORUM EKONOMICZNE - FORUM ENERGETYCZNE - GOSPODARKA NISKOEMISYJNA - POLITYKA KLIMATYCZNA - HERBERT WIRTH - ENERDATA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Wspólna polityka energetyczna Unii Europejskiej: marzenie czy realna szansa?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Wspólna polityka energetyczna Unii Europejskiej: marzenie czy realna szansa?

Wspólna polityka energetyczna Unii Europejskiej: marzenie czy realna szansa?
fot. VIII Forum Energetyczne. Panel dyskusyjny: „Bezpieczny miks energetyczny. Węgiel – przyszłość czy przeszłość?”

Kryzys na Ukrainie uświadomił członkom Unii Europejskiej, że zagrożenia zewnętrzne mogą skutecznie ograniczać jej rozwój oraz sprawił, że możliwe było wypracowanie wspólnego stanowiska w tej sprawie. Daje to nadzieję na skuteczne wprowadzenie wspólnej polityki energetycznej, która uczyni Unię odporną na naciski zewnętrzne.

Dotychczas różnice w partykularnych interesach oraz działania lobby ekologiczno-klimatycznego skutecznie opóźniały jej wprowadzenie. Być może w nowej sytuacji politycznej uda się wreszcie zbudować mechanizm solidarności na wypadek przerwania dostaw surowców, poprawić finansowanie niezbędnej do tego infrastruktury, zintensyfikuje poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego, uzna ponownie węgiel za pełnoprawne źródło energii oraz wprowadzi politykę wspólnych zakupów energii.

W sesji plenarnej zatytułowanej „Wspólna polityka energetyczna Unii Europejskiej: marzenie czy realna szansa?” otwierającej obrady IX Forum Energetycznego w Karpaczu swój udział zapowiedzieli:

 • Christopher Huhne - Prezes ds. Europy, Zilkha Biomass Energy, Wielka Brytania, 
 • Selim Kuneralp,  Zastępca Sekretarza Generalnego, Sekretariat Karty Energetycznej, Turcja,
 • Marcin Moskalewicz , Prezes Zarządu, PERN Przyjaźń S.A.,
 • Søren Mouritsen, Prezes, ROMO Wind, Szwajcaria,
 • Herbert Wirth - Prezes Zarządu, KGHM Polska Miedź S.A.,
 • Ireneusz Łazor - Prezes Zarządu, Towarowa Giełda Energii S.A.;

Sesję poprowadzi Bogusław Chrabota, Redaktor Naczelny dziennika Rzeczpospolita.

IX Forum Energetyczne w Karpaczu odbędzie się w dniach od 22 do 24 stycznia. Będzie to największa w Europie Środkowej konferencja skupiająca liderów świata polityki i biznesu oraz ekspertów zajmujących się problematyką energetyczną. W trakcie Forum odbędzie się ponad 30 paneli dyskusyjnych, bloków tematycznych i prezentacji. 

Wprowadzeniem do dyskusji na Forum będzie prezentacja raportu „Ocena aktualnych trendów i celów w perspektywie roku 2030. Kluczowe wskaźniki energetyczne UE.” opracowanego przez francuska firmę badawczą Enerdata, której dokona jej prezes Pascal Charriau.

Realizacja unijnej polityki klimatyczno-energrtycznej jest ściśle powiązana z szansami na ustanowienie nowego, ogólnoświatowego porozumienia dotyczącego ochrony klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Dzięki temu w ramach ambitnej polityki UE europejska gospodarka i energetyka będą bezpieczne i konkurencyjne. Przejście do gospodarki niskoemisyjnej jest kluczowe dla projektu reindustrializacji Europy, nie będzie jednak możliwe bez nakładów z unijnego budżetu i instrumentów finansowych przeznaczonych na innowacyjne rozwiązania.

W panelu dyskusyjnym „Europejski Pakiet Klimatyczny 2030 i jego wpływ na przemysł w UE” będą o tym rozmawiać:

 • Peter Olajos - Wiceprzewodniczący, SME Europe, Węgry, 
 • Matteo Mazzoni - Analityk Rynku, NE Nomisma Energia, Włochy, 
 • Hans-Joachim Reck - Prezes, Stowarzyszenie Lokalnych i Regionalnych Przedsiębiorstw (VKU), Niemcy,
 • Oskar Waluśkiewicz - Adwokat, Senior associate, Baker & McKenzie Krzyzowski i Wspolnicy sp.k.,
 • Kevin Welch - Dyrektor ds. Strategii, Innowacji i Odpowiedzialności Środowiskowej, GDF SUEZ, Belgia.

W latach 2014-2020 samorządy województw będą zarządzać około 40 proc. funduszy polityki spójności – czyli kwotą ponad 31 mld euro. Zainwestują te pieniądze poprzez regionalne programy operacyjne. Jak wynika z projektu Umowy Partnerstwa, w celu zmniejszenia emisyjność gospodarki (CO2), w ramach tych środków będą wspierane m.in. działania zwiększające efektywność energetyczną gospodarki, w szczególności: efektywne wykorzystanie energii (budynki publiczne i mieszkalne, przedsiębiorcy, infrastruktura komunalna), efektywny przesył (smart grid, sieci ciepłownicze), efektywne wytwarzanie (kogeneracja). Problematykę tę podczas  prezentacji „Regionalne programy operacyjne a energetyka w perspektywie finansowej 2014 – 2020” przedstawi Marceli Niezgoda ,  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

Partnerami tegorocznego Forum Energetycznego są największe firmy tego sektora w tym m.in. Grupa Energa, będąca jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją pod względem udziału energii odnawialnej w produkcji własnej oraz Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” S.A. (PERN), KGHM Polska Miedź S.A., CJR Wind oraz Baker & McKenzie Krzyżowski sp. k. 

Forum Energetyczne odbędzie się w dniach od 22 do 24 stycznia w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu. W IX Forum Energetycznym swój udział zapowiedziało ponad 400 gości oraz kilkudziesięciu dziennikarzy  z największych światowych mediów.

Więcej informacji: www.forum-ekonomiczne.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz

REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl