Wspólna polityka energetyczna Unii Europejskiej: marzenie czy realna szansa? - POLITYKA ENERGETYCZNA - FORUM EKONOMICZNE - FORUM ENERGETYCZNE - GOSPODARKA NISKOEMISYJNA - POLITYKA KLIMATYCZNA - HERBERT WIRTH - ENERDATA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Wspólna polityka energetyczna Unii Europejskiej: marzenie czy realna szansa?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Wspólna polityka energetyczna Unii Europejskiej: marzenie czy realna szansa?

Wspólna polityka energetyczna Unii Europejskiej: marzenie czy realna szansa?
fot. VIII Forum Energetyczne. Panel dyskusyjny: „Bezpieczny miks energetyczny. Węgiel – przyszłość czy przeszłość?”

Kryzys na Ukrainie uświadomił członkom Unii Europejskiej, że zagrożenia zewnętrzne mogą skutecznie ograniczać jej rozwój oraz sprawił, że możliwe było wypracowanie wspólnego stanowiska w tej sprawie. Daje to nadzieję na skuteczne wprowadzenie wspólnej polityki energetycznej, która uczyni Unię odporną na naciski zewnętrzne.

Dotychczas różnice w partykularnych interesach oraz działania lobby ekologiczno-klimatycznego skutecznie opóźniały jej wprowadzenie. Być może w nowej sytuacji politycznej uda się wreszcie zbudować mechanizm solidarności na wypadek przerwania dostaw surowców, poprawić finansowanie niezbędnej do tego infrastruktury, zintensyfikuje poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego, uzna ponownie węgiel za pełnoprawne źródło energii oraz wprowadzi politykę wspólnych zakupów energii.

W sesji plenarnej zatytułowanej „Wspólna polityka energetyczna Unii Europejskiej: marzenie czy realna szansa?” otwierającej obrady IX Forum Energetycznego w Karpaczu swój udział zapowiedzieli:

 • Christopher Huhne - Prezes ds. Europy, Zilkha Biomass Energy, Wielka Brytania, 
 • Selim Kuneralp,  Zastępca Sekretarza Generalnego, Sekretariat Karty Energetycznej, Turcja,
 • Marcin Moskalewicz , Prezes Zarządu, PERN Przyjaźń S.A.,
 • Søren Mouritsen, Prezes, ROMO Wind, Szwajcaria,
 • Herbert Wirth - Prezes Zarządu, KGHM Polska Miedź S.A.,
 • Ireneusz Łazor - Prezes Zarządu, Towarowa Giełda Energii S.A.;

Sesję poprowadzi Bogusław Chrabota, Redaktor Naczelny dziennika Rzeczpospolita.

IX Forum Energetyczne w Karpaczu odbędzie się w dniach od 22 do 24 stycznia. Będzie to największa w Europie Środkowej konferencja skupiająca liderów świata polityki i biznesu oraz ekspertów zajmujących się problematyką energetyczną. W trakcie Forum odbędzie się ponad 30 paneli dyskusyjnych, bloków tematycznych i prezentacji. 

Wprowadzeniem do dyskusji na Forum będzie prezentacja raportu „Ocena aktualnych trendów i celów w perspektywie roku 2030. Kluczowe wskaźniki energetyczne UE.” opracowanego przez francuska firmę badawczą Enerdata, której dokona jej prezes Pascal Charriau.

Realizacja unijnej polityki klimatyczno-energrtycznej jest ściśle powiązana z szansami na ustanowienie nowego, ogólnoświatowego porozumienia dotyczącego ochrony klimatu i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Dzięki temu w ramach ambitnej polityki UE europejska gospodarka i energetyka będą bezpieczne i konkurencyjne. Przejście do gospodarki niskoemisyjnej jest kluczowe dla projektu reindustrializacji Europy, nie będzie jednak możliwe bez nakładów z unijnego budżetu i instrumentów finansowych przeznaczonych na innowacyjne rozwiązania.

W panelu dyskusyjnym „Europejski Pakiet Klimatyczny 2030 i jego wpływ na przemysł w UE” będą o tym rozmawiać:

 • Peter Olajos - Wiceprzewodniczący, SME Europe, Węgry, 
 • Matteo Mazzoni - Analityk Rynku, NE Nomisma Energia, Włochy, 
 • Hans-Joachim Reck - Prezes, Stowarzyszenie Lokalnych i Regionalnych Przedsiębiorstw (VKU), Niemcy,
 • Oskar Waluśkiewicz - Adwokat, Senior associate, Baker & McKenzie Krzyzowski i Wspolnicy sp.k.,
 • Kevin Welch - Dyrektor ds. Strategii, Innowacji i Odpowiedzialności Środowiskowej, GDF SUEZ, Belgia.

W latach 2014-2020 samorządy województw będą zarządzać około 40 proc. funduszy polityki spójności – czyli kwotą ponad 31 mld euro. Zainwestują te pieniądze poprzez regionalne programy operacyjne. Jak wynika z projektu Umowy Partnerstwa, w celu zmniejszenia emisyjność gospodarki (CO2), w ramach tych środków będą wspierane m.in. działania zwiększające efektywność energetyczną gospodarki, w szczególności: efektywne wykorzystanie energii (budynki publiczne i mieszkalne, przedsiębiorcy, infrastruktura komunalna), efektywny przesył (smart grid, sieci ciepłownicze), efektywne wytwarzanie (kogeneracja). Problematykę tę podczas  prezentacji „Regionalne programy operacyjne a energetyka w perspektywie finansowej 2014 – 2020” przedstawi Marceli Niezgoda ,  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

Partnerami tegorocznego Forum Energetycznego są największe firmy tego sektora w tym m.in. Grupa Energa, będąca jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją pod względem udziału energii odnawialnej w produkcji własnej oraz Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” S.A. (PERN), KGHM Polska Miedź S.A., CJR Wind oraz Baker & McKenzie Krzyżowski sp. k. 

Forum Energetyczne odbędzie się w dniach od 22 do 24 stycznia w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu. W IX Forum Energetycznym swój udział zapowiedziało ponad 400 gości oraz kilkudziesięciu dziennikarzy  z największych światowych mediów.

Więcej informacji: www.forum-ekonomiczne.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl