Nowe szyny zbiorcze Cuponal dla rozdzielni nN - MIEDŹ - ROBOTY INSTALACYJNO-MONTAŻOWE - RITTAL - RI4POWER - ROZDZIELNICE NN - ROZDZIELNIE INSTALACYJNE - SZYNY MIEDZIANE - CUPONAL
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowe szyny zbiorcze Cuponal dla rozdzielni nN
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowe szyny zbiorcze Cuponal dla rozdzielni nN

Nowe szyny zbiorcze Cuponal dla rozdzielni nN
fot. Rittal

Cena miedzi - głównego komponentu rozdzielni niskiego napięcia - w ostatnich latach znacznie wzrosła. Szukając oszczędności Rittal opracował nowe szyny Cuponal, wykorzystywane w rozdzielniach niskiego napięcia Ri4Power. Ich cena jest o ok. 1/3 niższa, niż analogicznych szyn miedzianych.

Do rozdziału energii elektrycznej w budowie maszyn, sterowników oraz rozdzielnic często używa się szyn zbiorczych. Rittal oferuje RiLine60, modułowy system umożliwiający bardzo łatwą i szybką realizację zarówno indywidualnych, jak i modułowych rozwiązań. Częścią systemu są szyny zbiorcze o prostokątnym przekroju, które dotychczas składały się wyłącznie z kosztownej miedzi. Materiały alternatywne umożliwiają obecnie znaczne obniżenie kosztów szyn, przy jednoczesnym zwiększeniu przewidywalności ich cen.

Nowość: szyny Cuponal 

Jedną obiecujących alternatyw tworzywa szyn zbiorczych są tzw. szyny Cuponal. Składają się one z materiału kompozytowego, czyli z aluminiowego rdzenia otoczonego miedzią. Rozwiązanie to wykorzystuje tzw. efekt skóry. Polega on na tym, że indukowane przy napięciu przemiennym pole magnetyczne wewnątrz przewodnika wypiera prąd ze środka żyły, w wyniku czego płynie on głównie po jego powierzchni. Efekt ten odgrywa ważną rolę przede wszystkim przy bardzo wysokich częstotliwościach. Jest jednak zauważalny również przy zwykłych dla rozdzielni niskiego napięcia 50 Hz. W szynach Cuponal większość prądu przepływa tam, gdzie szyna jest wykonana z bardzo dobrze przewodzącej miedzi. W wewnętrznym rdzeniu aluminiowym o niskiej przewodności gęstość prądu jest niższa.

W przypadku odprowadzania ciepła szyny Cuponal oferują podobne właściwości, jak porównywalne szyny miedziane. Wszystkie komponenty systemu RiLine60 firmy Rittal mogą być łączone z szynami Cuponal bez zmian.

Redukcja kosztów 

Pomimo złożonej technologii produkcji szyny zbiorcze Cuponal pozwalają na znaczne obniżenie kosztów. W zależności od aktualnych cen miedzi - w porównaniu z szynami zbiorczymi Rittal z miedzi - ceny szyn Cuponal są o ok. 30 do 35% niższe, przy takim samym przekroju. Maksymalny możliwy prąd, którym można obciążyć szynę, jest przy tym o ok. 12 do 14% mniejszy.

Inną, dużą zaletą szyn Cuponal jest ich niewielki ciężar. Przy przekroju 30 mm x 10 mm szyna Cuponal waży 50% mniej, niż szyna miedziana. Cecha ta jest zauważalna zarówno w transporcie, jak i w montażu.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Ryszard
Nowością takie rozwiązanie nie jest!
Firma Schrack miała to w ofercie kilka lat temu :)
Rittal Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 48, Warszawa
tel.  22 310 06 00
fax.  22 310 06 16
www.rittal.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl