Cena miedzi - głównego komponentu rozdzielni niskiego napięcia - w ostatnich latach znacznie wzrosła. Szukając oszczędności Rittal opracował nowe szyny Cuponal, wykorzystywane w rozdzielniach niskiego napięcia Ri4Power. Ich cena jest o ok. 1/3 niższa, niż analogicznych szyn miedzianych.
Do rozdziału energii elektrycznej w budowie maszyn, sterowników oraz rozdzielnic często używa się szyn zbiorczych. Rittal oferuje RiLine60, modułowy system umożliwiający bardzo łatwą i szybką realizację zarówno indywidualnych, jak i modułowych rozwiązań. Częścią systemu są szyny zbiorcze o prostokątnym przekroju, które dotychczas składały się wyłącznie z kosztownej miedzi. Materiały alternatywne umożliwiają obecnie znaczne obniżenie kosztów szyn, przy jednoczesnym zwiększeniu przewidywalności ich cen.
Jedną obiecujących alternatyw tworzywa szyn zbiorczych są tzw. szyny Cuponal. Składają się one z materiału kompozytowego, czyli z aluminiowego rdzenia otoczonego miedzią. Rozwiązanie to wykorzystuje tzw. efekt skóry. Polega on na tym, że indukowane przy napięciu przemiennym pole magnetyczne wewnątrz przewodnika wypiera prąd ze środka żyły, w wyniku czego płynie on głównie po jego powierzchni. Efekt ten odgrywa ważną rolę przede wszystkim przy bardzo wysokich częstotliwościach. Jest jednak zauważalny również przy zwykłych dla rozdzielni niskiego napięcia 50 Hz. W szynach Cuponal większość prądu przepływa tam, gdzie szyna jest wykonana z bardzo dobrze przewodzącej miedzi. W wewnętrznym rdzeniu aluminiowym o niskiej przewodności gęstość prądu jest niższa.
W przypadku odprowadzania ciepła szyny Cuponal oferują podobne właściwości, jak porównywalne szyny miedziane. Wszystkie komponenty systemu RiLine60 firmy Rittal mogą być łączone z szynami Cuponal bez zmian.
Pomimo złożonej technologii produkcji szyny zbiorcze Cuponal pozwalają na znaczne obniżenie kosztów. W zależności od aktualnych cen miedzi - w porównaniu z szynami zbiorczymi Rittal z miedzi - ceny szyn Cuponal są o ok. 30 do 35% niższe, przy takim samym przekroju. Maksymalny możliwy prąd, którym można obciążyć szynę, jest przy tym o ok. 12 do 14% mniejszy.
Inną, dużą zaletą szyn Cuponal jest ich niewielki ciężar. Przy przekroju 30 mm x 10 mm szyna Cuponal waży 50% mniej, niż szyna miedziana. Cecha ta jest zauważalna zarówno w transporcie, jak i w montażu.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |
Firma Schrack miała to w ofercie kilka lat temu :)