Nowe przewody na bazie stopów miedzi i srebra zmniejszą straty podczas przesyłu energii elektrycznej - KGHM - MIEDŹ - NCBIR - ELEKTROENERGETYKA - PRZEWODY ELEKTROENERGETYCZNE - CUBR - SREBRO - SIEĆ BADAWCZA ŁUKASIEWICZ
Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Mouser Electronics Poland   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowe przewody na bazie stopów miedzi i srebra zmniejszą straty podczas przesyłu energii elektrycznej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowe przewody na bazie stopów miedzi i srebra zmniejszą straty podczas przesyłu energii elektrycznej

Nowe przewody na bazie stopów miedzi i srebra zmniejszą straty podczas przesyłu energii elektrycznej
fot. KGHM

W Zagłębiu Miedziowym testowana jest innowacyjna technologia z użyciem stopów miedzi i srebra. Niskostratne przewody elektroenergetyczne zostały zawieszone w linii relacji Polkowice - Rudna Zachodnia. Sprawdzane są ich parametry wytrzymałościowe oraz rzeczywiste podwyższenie obciążalności prądowej. Straty przesyłu energii elektrycznej na doświadczalnym odcinku linii są niższe o około 20 proc.

Projekt to rezultat połączenia nauki i biznesu we wspólnym przedsięwzięciu KGHM i Konsorcjum AGH, TFK i Ł-IMN, współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu CuBR.

Większość napowietrznych linii energetycznych w Polsce to przewody stalowo-aluminiowe z rdzeniami, które nie przewodzą lub słabo przewodzą energię elektryczną. Tymczasem miedź ma wysoką przewodność. Na tym opiera się projekt, dzięki któremu udało się wyprodukować rdzenie do przewodów elektrycznych na bazie stopów miedzi i srebra, które charakteryzują się następującymi zaletami:

  • wysoką wytrzymałością,
  • wysoką przewodnością,
  • wysoką temperaturą roboczą,
  • wysoką obciążalnością prądową,
  • niskimi stratami przesyłu energii elektrycznej.

z użyciem stopów miedzi i srebra. Niskostratne przewody elektroenergetyczne

Innowacyjna technologia proponowana przez uczelnie i KGHM pozwoli na produkcję wytrzymałych przewodów, które równocześnie umożliwią zwiększenie obciążalności prądowej linii i zmniejszenie strat przesyłowych. W przyszłości może być wykorzystywana przy modernizacji sieci elektroenergetycznych.

KGHM realizuje projekt z Konsorcjum w ramach współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju pod nazwą CuBR. Konsorcjum opracowało technologię wytwarzania wysokowytrzymałych rdzeni do przewodów elektroenergetycznych. Do prób wykorzystano ok. 1500 kg miedzi z KGHM. Po testach laboratoryjnych przyszedł czas na badania w terenie.

Niskostratne przewody elektroenergetyczne na bazie stopów miedzi i srebra

Przewody stanowią fragment sieci energetycznej relacji Polkowice – Rudna Zachodnia na odcinku ponad 300 m. Sieć zasila obiekty KGHM Polska Miedź S.A. Badania potrwają co najmniej cały rok. Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania spółki Tauron.

Zarówno koncepcja, jak i zastosowane materiały są w tym przypadku wyjątkowe - takich przewodów na rynku jeszcze nie ma. Technologia produkcji oraz konstrukcje przewodów zostały poddane ochronie patentowej w kraju i za granicą.

Źródło: KGHM

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Przewodnik
"Tyrystor" ma całkowicie rację i powinien swoje rozwiązanie opatentować. Jednak zastosowanie jego pomysłu również jest mało realne z powodów ekonomicznych.
No avatar
Tyrystor
Nie wróżę powodzenia temu pomysłowi z powodu wysokiej ceny miedzi i srebra. Poza tym rdzeń ze stopu miedzi i srebra to nie jest dobry pomysł ze względu na naskórkowość prądu przemiennego. Taki przewód nie powinien mieć rdzenia, druty ze stopu miedzi i srebra należy umieścić na zewnętrznej powierzchni przewodu.
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl