Łatwiejsze zabezpieczenie obwodów - ROZDZIELNICE - PRZECIĄŻENIA - RITTAL - EASY CONNECT - ZACISKI PRZYŁĄCZENIOWE - UKŁADY ZABEZPIECZEŃ - PODSTAWKI BEZPIECZNIKOWE
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Łatwiejsze zabezpieczenie obwodów
drukuj stronę
poleć znajomemu

Łatwiejsze zabezpieczenie obwodów

Łatwiejsze zabezpieczenie obwodów
fot. Rittal

Układy zabezpieczeń w rozdzielnicach niskiego napięcia są konieczne w celu ochrony obwodów przed przeciążeniami

Obok wyłączników z napędem silnikowym oraz wyłączników mocy w roli zabezpieczeń często stosowane są bezpieczniki, ze względu na ich niezawodność, a także dobrą zdolność do ograniczania prądów zwarciowych.

Rittal oferuje obecnie nowe, montowane na szynach zbiorczych podstawki bezpiecznikowe dla bezpieczników o rozmiarach D02-E18, DII-E27 i DIII-E33, przeznaczone do montażu na szynach 60 mm systemu RiLine60. Rozwiązanie to oferuje znaczne korzyści w zakresie instalacji, wysoki stopień bezpieczeństwa oraz prostą technologię przyłączania.

Bezpieczniki są rozwiązaniem znacznie bardziej ekonomicznym, niż np. wyłączniki z napędem silnikowym. Są więc często stosowane w aplikacjach wrażliwych na koszty. Typowymi przykładami mogą być jednostki ogrzewania oraz sterowania klimatem, systemy wentylacji i inne obszary, takie jak techniczne wyposażenie budynków. Opracowując nowe, montowane na szynach podstawki bezpiecznikowe firma Rittal szczególny nacisk położyła na wysoką jakość oraz łatwość instalacji.

Montowane na szynach podstawki bezpiecznikowe mogą być przytwierdzane na standardowych szynach zbiorczych o odstępie pomiędzy środkami szyn 60 mm i grubości 5 lub 10 mm. W porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań wykonanych z poliamidu 6.6, nowe podstawki wykazują większą odporność na wysokie temperatury. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu zbrojonego włóknem szklanym termoplastycznego poliestru (PBT – politereftalan butylenu).

Nowe podstawki posiadają płytkę podstawy mocowaną na sprężynie, co zapewnia bezpieczny styk z szyną zbiorczą. Pozwala to uniknąć uszkodzeń szyny zbiorczej, spowodowanych przez niepoprawny montaż podstawek lub przez elementy przepalającego się bezpiecznika. Dzięki wysokiej jakości gwintowanym gniazdom i dodatkowej płytce podstawy, duża część oddanego ciepła – nawet w przypadku małych bezpieczników – jest w optymalny sposób rozpraszana do otoczenia, co pozwala uniknąć powstawania gorących punktów. Zapewnia to niezawodną oraz bezpieczną pracę układu zabezpieczeń.

Podczas samego procesu instalacji nowe, montowane na szynach zbiorczych podstawki bezpiecznikowe firmy Rittal oferują również liczne korzyści:

  • mogą być łatwo i bezpiecznie wciśnięte na szyny zbiorcze, dzięki montowanej na sprężynie płytce kontaktowej
  • obrotowa, wciskana stopka podstawki umożliwia prosty montaż zarówno na szynach o grubości 5 jak i 10 mm
  • wbudowane zabezpieczenie antypoślizgowe zapobiega ślizganiu się podstawki wzdłuż szyny.

Zaciski przyłączeniowe wersji D02-E18 i DIII-E33 umożliwiają podłączanie przewodów o przekroju do 25 mm2 w miejsce dotychczas normalnie stosowanej wartości 16 mm2. Oznacza to, że podstawki spełniają wymagania nowej normy produktowej VDE 0636-3 i pozwalają na pracę przy prądach do 63 A. Pokrywa zabezpieczająca przed dotknięciem instalacji posiada wycięcia do przeprowadzenia przewodników. Jako opcje dostępne są podstawki bezpiecznikowe z przedłużoną przestrzenią dla podłączeń. Cecha ta pozwala na oszczędności czasu, gdyż w przeciwnym przypadku konieczne byłoby prowadzenie przewodów pod szyną zbiorczą.

Montaż, przy użyciu montowanych na szynach zbiorczych podstawek bezpiecznikowych typu “Easy Connect”, w których przyłącza są wbudowane w podstawkę bezpiecznikową, jest jeszcze prostszy. Zewnętrzne zaciski przyłączeniowe sprawiają, że instalacja jest bardzo prosta. Są one po prostu zatrzaskiwane na systemie szyn zbiorczych, a następnie bezpośrednio podłączane. Nie są przy tym wymagane żadne narzędzia, poza śrubokrętem. Dodatkowo w prosty sposób można przeprowadzić pomiar napięcia, wykorzystując w tym celu łatwo dostępne punkty testowe.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Rittal Sp. z o.o.
ul. Krakowiaków 48, Warszawa
tel.  22 310 06 00
fax.  22 310 06 16
www.rittal.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl