Automatycznie sterowany samochód z Portugalii - SAMOCHÓD - STEROWANIE - MOTORYZACJA - PORTUGALIA - ATLASCAR
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Automatycznie sterowany samochód z Portugalii
drukuj stronę
poleć znajomemu

Automatycznie sterowany samochód z Portugalii

Automatycznie sterowany samochód z Portugalii
fot. atlas.web.ua.pt

Uczeni z uniwersytetu w Aveiro w Portugalii, skonstruowali prototyp samochodu sterowanego automatycznie.  

Nowatorski pojazd, który powstał w rezultacie doświadczeń prowadzonych na Wydziale Inżynierii Mechanicznej uniwersytetu w Aveiro, ma podwójne sterowanie. Zaadaptowany ze standardowego auta samochód może być obsługiwany przez kierowcę lub poruszać się samodzielnie, bez udziału człowieka.

Jak ujawnił dr Vitor Santos z zespołu badawczego, nowy pojazd o nazwie Atlascar, został wyposażony w szereg czujników, zdolnych do wykrywania poruszających się przechodniów.

„Nasz samochód potrafi samodzielnie zatrzymać się w bezpiecznej odległości od osób, bądź pojazdów przemieszczających się przed nim” - poinformował naukowiec.

Prototyp sterowanego samodzielnie samochodu został przedstawiony publiczności po raz pierwszy w połowie listopada na uniwersytecie w Aveiro, podczas Otwartego Tygodnia Nauki i Technologii. W trakcie pokazu auto przemieszczało się samodzielnie po uczelnianym parkingu.

„Wcześniej Atlascar odbył podróż między Aveiro i Lizboną, w trakcie której były testowane poszczególne jego funkcje. Z uwagi na fakt, że przepisy zabraniają przemieszczania się na publicznych drogach pojazdów sterowanych automatycznie, trasa została przebyta z kierowcą. Tylko podczas niektórych etapów podróży sprawdzono możliwości automatycznego poruszania się auta bez ingerencji człowieka” - powiedział Santos.

Głównym celem badań zespołu uczonych z Aveiro było opracowanie nowych „narzędzi wspomagania kierowcy”, a także rozwój „technik bezpieczeństwa biernego i czynnego” podczas jazdy samochodem.

„Atlascar jest zdecydowanie bezpieczniejszym pojazdem podczas jazdy we mgle niż samochody z systemami laserowymi czy monitoringu. Skonstruowane przez nas auto wyczuwa znajdujące się przed nim obiekty w oparciu o systemy termiczne, skuteczniej chroniące przed kolizją” – przekonywał portugalski badacz.

Dodał, że opracowany w Aveiro model został już pozytywnie oceniony przez kilku czołowych producentów samochodów na świecie.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl