Obecnie kilka technologii wykorzystujących diody OLED rywalizuje pomiędzy sobą jakością obrazu i energooszczędnością rozwiązań. Wyświetlacze OLED (organiczne diody elektroluminescencyjne), zapewniające dobrą jakość obrazu przy jednoczesnymi niskim poborze mocy znajdują zastosowania głównie w małych urządzeniach mobilnych.
Wydzielony z MIT komercyjny projekt QD Vision zapowiedział technologię wyświetlania opartą na kwantowych kropkach, która oprócz prostszego procesu produkcyjnego niż w przypadku OLED jest w stanie wyświetlać jaśniejszy obraz przy mniejszym niż w przypadku OLED zapotrzebowaniu na energię.
W ostatnim tygodniu QD Vision zapowiedział partnerstwo z LG Display w celu opracowania wyświetlaczy używających diod QLED (quantum-dot light-emitting diodes) jako pikseli ekranu. Na początku listopada QD Vision nawiązało również współpracę z Solvay, mieszczącą się w Belgii firmą przemysłu chemicznego, w celu zbudowania platformy do produkcji QLED.
Kropki kwantowe są nanometrowego rozmiaru, kryształami półprzewodnikowymi, które są w stanie emitować czyste barwy z wykorzystaniem światła (fotoluminescencja) lub prądu elektrycznego (elektroluminescencja).
Pierwszy produkt QD Vision - oświetlenie wykorzystujące kropki kwantowe opiera się o fotoluminescencję. Kropki kwantowe emitują kolory, gdy światło diod LED je oświetla.
- Aby wykorzystać kropki kwantowe jako główny element wyświetlaczy, kryształy muszą mieć możliwość kontakty z elektronami, nie fotonami. Elektroluminescencja kropek kwantowych jest efektem bardzo długiej pracy wielu naukowców i jest na dobrej drodze do komercjalizacji - ocenia Seth Coe-Sullivan, dyrektor technologiczny QD Vision.
- Celem jest rynek OLED. W dalszym ciągu pozostają nierozwiązane kwestie technologiczne OLED i teraz QLED ma to zmienić - dodaje.
Główną przewagą QLED nad OLED jest proces produkcji. Było wiele propozycji produkcji wielkoskalowych OLED, jednak żadna nie sprawdziła się na tyle dobrze, aby mogła być wprowadzona na rynek.
Podczas gdy wyświetlacze OLED wciąż wymagają filtrów kolorów, do emisji czystego światła, QLED zapewnia nieskazitelne kolory od samego początku. Według QD Vision QLED pod każdym względem przewyższa OLED. Dzięki nowej technologii konwersji elektronów na fotony QLED'y będą operowały na niższych napięciach niż OLED.
Inżynierowie z QD Vision twierdzą, że znajdują się już w punkcie, gdzie na horyzoncie widać realną komercjalizację QLED.
technologyreview.com
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |