Rolnictwo wspomagane światłem LED - LED - SZTUCZNA FOTOSYNTEZA - ŚWIATŁO LED - ROŚLINY - LAMPY LED - LAMPY OGRODOWE - LAMPY HIGH BAY - WYSOKOPRĘŻNE LAMPY SODOWE - TOSHIBA LIGHTING - GROW LIGHT - ROLNICTWO
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Relpol SA  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Rolnictwo wspomagane światłem LED
drukuj stronę
poleć znajomemu

Rolnictwo wspomagane światłem LED

Rolnictwo wspomagane światłem LED
fot. Grow Light

Światło jest kluczowe dla uprawy roślin. Odpowiednio dobrane potrafi zdecydować o ostatecznym sukcesie produkcji. Udowodnił to eksperyment przeprowadzony przez firmę Krasoń i Toshiba Lighting, w ramach którego porównano wpływ lamp sodowych i lamp Grow Light na sałatę.

Grupa Producentów Rozsad Krasoń® jest największym w Polsce producentem rozsad warzyw szklarniowych i gruntowych. W sezonie produkuje nawet  8 mln roślin szklarniowych oraz ponad 240 mln rozsad warzyw gruntowych. Aby porównać dostępne możliwości oświetlenia swoich obiektów, firma wzięła udział w doświadczeniu porównawczym lamp LED Grow Light marki Toshiba i lamp sodowych. Projekt trwał 21 dni i polegał na doświetlaniu tego samego gatunku sałaty dwoma różnymi typami światła.

 – Sałata oświetlana LED-ami była większa i bardziej rozwinięta. Oprócz lepszego wzrostu, dzięki LED-om zredukowaliśmy zużycie energii prawie o ponad 86 proc. w stosunku do lamp sodowych. Nasze doświadczenia z lampami LED oceniamy bardzo pozytywnie. Jesteśmy przekonani, że dzięki nim osiągniemy lepsze efekty i zredukujemy koszty produkcji. Szczególnie, że w naszej branży ilość pobieranej energii bywa ogromną przeszkodą w dalszym rozwoju biznesu – komentuje Janusz Raczkowski, Kierownik w firmie Krasoń®.

Rolnictwo wspomagane światłem LED

 – LED-y Grow Light są doskonałą alternatywą dla niewydajnych źródeł sodowych, które pochłaniają zbyt dużo energii. Wśród kosztów produkcji rolniczej przeważają właśnie koszty energii, które często sięgają nawet 60 proc. Lampy sodowe marnują dużą jej część na produkcję promieniowania, które w żaden sposób nie wpływa na rośliny. Oprócz krótkiej żywotności tych lamp, producenci muszą borykać się z nadmierną ilością produkowanego przez nie ciepła. A to wpływa na wyższe koszty wentylacji – wyjaśnia Grzegorz Kurzydłowski, CEO firmy Co-Unity, oficjalnego przedstawiciela Toshiba Lighting.

Firma Krasoń to kolejny producent, który planuje modernizację oświetlenia szklarniowego. Coraz więcej firm z branży rolniczej decyduje się na skorzystanie z oświetlenia LED, które znakomicie wspiera rozwój i wzrost roślin, także zimą.

Na czym polega technologia Grow Light?

Lampy Grow Light wspierają wzrost roślin w okresie rozsadowym i przy intensywnej uprawie. Sprzyjają kwitnięciu i pączkowaniu, ponieważ rośliny wykorzystują aż 90% emitowanego przez nie światła. Dzięki temu, że wytwarzają o wiele mniej ciepła, można je umieścić blisko roślin. Dodatkową zaletą jest brak zagrożenia prześwietleniem roślin, bo lampy emitują mniejszą ilość światła białego.

Oświetlenie Grow Light, które wykorzystuje technologię LED, redukuje zużycie energii o ponad 86 proc. Dla borykających się z kosztami rolników to bardzo duża oszczędność. Sekret niższego zużycia energii wynika z precyzyjnego spektrum światła. Rośliny potrzebują fal świetlnych w zakresie 400-500 nm oraz 600-700 nm. Technologia LED umożliwia stworzenie źródeł, które emitują dokładnie takie fale, jakie roślina najbardziej potrzebuje - nie dochodzi tu do strat energii, tak jak w przypadku lamp sodowych. Na oszczędność kosztów wpływa także długa żywotność lamp - nawet 15 lat. Dzięki temu przez wiele lat nie warto martwić się ich serwisowaniem.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl