Fujitsu Laboratories Limited ogłosiło, że zdolni są do ograniczenia poboru mocy w optycznych sieciach teleinformatycznych o połowę, wykorzystując krzemogerman (SiGe) zamiast konwencjonalnego krzemu. Osiągnięcie to umożliwi switchom optycznym pracę z sygnałami optycznymi o długości fali z dość szerokiego przedziału, przy zachowaniu rekordowo niskiego poboru energii. Przy ciągle rosnącej ilości danych przesyłanych w sieci mamy do czynienia ze stałym wzrostem poboru mocy przez urządzenia sieciowe. Nowa technologia pozwoli zwiększać wydajność sieci teleinformatycznych.
Konwencjonalne przełączanie pomiędzy sieciami optycznymi, wymaga konwersji sygnałów optycznych na elektryczne a następnie po wykonaniu operacji ponownej konwersji odwrotnej. Proces ten znacznie pogarszał jakość transmisji w sieci i wprowadzał dodatkowe zapotrzebowanie na energię. Optyczny switch przełącza sygnały optyczne w postaci w jakiej do niego docierają, bez konieczności konwersji, co odejmuje znaczną ilość energii, która jest tracona w procesach przełączania sygnałów elektrycznych.
Optyczny switch jest urządzeniem, które może łączyć drogi sygnałów optycznych. Urządzenia projektowane są tak, aby mogły przełączać wiele sygnałów optycznych w seriach.
Prototypowa sieć opracowana przez Fujitsu wymaga tylko 1,5mW mocy, co odpowiada połowie mocy, jaka jest niezbędna do zasilenia takiej samej konfiguracji opartej o przełączniki konwencjonalne. Jest to obecnie najlepszy wynik na świecie. Technologia Fujitsu jest znacznym krokiem na przód w kierunku sieci nowej generacji. Otwiera drogę do nowych technologii wymagających infrastruktury o wielkich przepustowościach, np. przesyłu sygnałów telewizji UHD TV.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |