Światowy Zjazd Inżynierów Polskich jest kontynuacją 5 sympozjów "Polacy razem". Ich idea zrodziła się w trakcie rozmów z polonijnymi organizacjami technicznymi, które brały udział w XXII Kongresie Techników Polskich odbywającym się w 1992 r. Uznano wówczas, że celem takich spotkań powinno być wzajemne poznanie się inżynierów i techników polskich pracujących w Polsce i na Obczyźnie oraz zapoznanie ich wkładu w rozwój techniki światowej.
I Sympozjum odbyło się w Warszawskim Domu Technika 7 pażdziernika 1996 r. Jego organizatorem była Federacja SNT-NOT wraz z Fundacją Polonia, Stowarzyszeniem Techników Polskich w Wielkiej Brytanii, Polskim Towarzystwem Naukowym na Obczyźnie, Fundacją „Warszawa 2012" i Akademią Inżynierską w Polsce. Sympozjum zgromadziło blisko 100 uczestników z Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii i Polski.
II Sympozjum odbyło się również w Domu Technika w Warszawie, w październiku 1999 r. Oprócz Federacji SNT-NOT, organizatorem sympozjum było Stowarzyszenie „Wspólnota Polska", Stowarzyszenie Techników Polskich w Wielkiej Brytanii oraz Polskie Towarzystwo Naukowe na Obczyźnie. Celami sympozjum była:
III Sympozjum miało uroczysty charakter, odbyło się bowiem we wrześniu 2000 r. w Londynie, z okazji 60-lecia Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii. Zorganizowane zostało w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie. Otwarcia Sympozjum dokonał ambasador RP w Wielkiej Brytanii Stanisław Komorowski, a następnie jako sponsor-gospodarz przemówił ostatni prezydent II RP Ryszard Kaczorowski.
IV Sympozjum odbyło się w październiku 2004 r. w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, a jego organizatorem było Stowarzyszenie Techników i Inżynierów Polskich na Litwie, Związek Inżynierów i Techników Budowlanych i Sanitarnych w Wilnie, Dom Kultury Polskiej w Wilnie oraz Federacja SNT-NOT. Głównym wątkiem obrad sympozjum była polska myśl techniczna w Unii Europejskiej. W obradach wzięło udział ponad 250 uczestników reprezentujących inżynierów i techników polskiego pochodzenia z różnych krajów. Szczególnie podkreślano, że Sympozjum odbywa się w roku przystąpienia Litwy i Polski do Unii Europejskiej.
V Sympozjum odbyło się w listopadzie 2006 r. W Wiedniu. Organizatorami byli: Stowarzyszenie Polskich Inżynierów i Techników w Austrii, Federacja Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu oraz Federacja SNT-NOT. Głównym wątkiem sympozjum była wymiana doświadczeń między polonijnymi organizacjami inżynierskimi i FSNT-NOT, ze szczególnym uwzględnieniem energii odnawialnej w kontekście ochrony środowiska.
REKLAMA |
REKLAMA |
REKLAMA |